Przejdź do treści

Miasta, które kiedyś słynęły z wysokiego bezrobocia – jak obecnie wyglądają ich rynki pracy?

Miasta które słynęły z wysokiego bezrobocia
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Bezrobocie jest problemem wielowymiarowym, który dotyczy często całych społeczności. Trudności ze znalezieniem pracy zwykle bezpośrednio przyczyniają się do pogorszenia warunków życia i negatywnie oddziałują na sferę emocjonalną osoby bezrobotnej. Zobacz, czy dzisiaj nadal trudno znaleźć pracę w miejscach, które kiedyś uchodziły za najbardziej dotknięte problemem bezrobocia!

Na mapie Polski zawsze istniały regiony, w których znalezienie zatrudnienia było znacznie trudniejsze niż w innych częściach kraju. Przyczyny takiego stanu były różne, jednak najczęściej miały związek z problemami finansowymi różnych przedsiębiorstw i redukcją etatów. Bezrobocie dotykało także małych miasteczek i wsi, w których trudno o znalezienie zatrudnienia poza rolnictwem. Jak dzisiaj wygląda polski rynek pracy?

Rynek pracy na Śląsku?

Ten region doświadczał dużych problemów z bezrobociem. Do najbardziej dotkniętych nim miast należał Bytom. W porównaniu do średniej dla kraju stopa bezrobocia jest tam nadal niemal dwukrotnie wyższa. Jednak biorąc pod uwagę rekordowe wartości z ubiegłych dekad, poprawa jest znaczna. Region ten został objęty różnymi programami, które miały na celu pobudzenie rynku pracy i aktywizację osób bezrobotnych. Zobacz też, czy w Bytomiu znajdziesz szybko pracę? Sprawdź, gdzie szukać!

Województwo mazowieckie – miejsce z najniższym bezrobociem?

Najniższą stopę bezrobocia odnotowuje się w Warszawie, jednak poza samą stolicą sytuacja w województwie mazowieckim nie jest aż tak korzystna. W regionie radomskim wciąż odnotowywana jest dwucyfrowa stopa bezrobocia. Jednak nie znaczy to, że nowe oferty pracy się nie pojawiają. Sprawdź, jakich specjalistów poszukują tamtejsi pracodawcy: Wysokie wynagrodzenia? Poznaj oferty pracy z Radomia.

Lepszy dostęp do rynku pracy dzięki zdalnemu zatrudnieniu

Ostatnie lata pokazały, jak wiele prac może być wykonywanych w trybie zdalnym. Taka forma zatrudnienia jest zwykle bardziej opłacalna zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Pozwala zaoszczędzić czas niezbędny na dotarcie do biura oraz zredukować koszty firmowe. Przy odpowiednim planowaniu, taka praca może być także bardziej efektywna. Dlatego w wielu branżach miejsce zamieszkania nie stanowi większego problemu. Aby wykonywać pracę dla firmy zlokalizowanej np. w stolicy, nie trzeba już wyprowadzać się ze swojego miasta. Zdalne zatrudnienie ma przed sobą ogromne perspektywy rozwoju.

Rynek pracy a standard życia

Stopa bezrobocia i zarobki osiągane przez mieszkańców danego regionu mają wpływ na całą miejscową społeczność. To, między innymi, od tych czynników zależy wysokość wpływów do lokalnych budżetów. Jeśli są one niskie, to może się to przekładać na ograniczenie środków na różne publiczne inwestycje. W takich regionach często pojawiają się różne problemy społeczne. Bezrobocie może być silnym stresorem, który prowadzi do pogorszenia zdrowia psychicznego i rozwoju uzależnień. Jednak według najświeższych danych, nawet w miejscach, które uchodziły za najmniej przyjazne poszukującym pracy, widoczna jest poprawa.

(artykuł sponsorowany)

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx