Przejdź do treści

„Diuna: Część druga” już od 16 kwietnia dostępna w serwisie Premiery Canal Plus!

Diuna Część druga canal plus
Fot. kadr z filmu Diuna: Część druga

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Na niewiele filmów w historii współczesnego kina czekano tak, jak na drugą część rewelacyjnie przyjętej Diuny. Obraz zapowiadano między innymi jako epickie widowisko pełne gęstej akcji. Oczekiwania zostały spełnione, zachwytom fanów i krytyków nie ma końca. „Diuna: Część druga” od 16 kwietnia dostępna online w Premiery Canal+.

Wszystkie filmy z uniwersum będzie można znaleźć w serwisie Premiery Canal+ – Diuna (1984)w reż. Davida Lyncha, Diuna (2021) oraz Diuna: Część druga – obie w reż. Denisa Villeneuve’a. Kultową powieść sci-fi Franka Herberta opublikowano na łamach prasy w latach 1964-1965. Historia tytułowej planety i jej losów jest zawarta w sześcioczęściowej serii „Kroniki Diuny”. Po dziś dzień uważa się ją za kluczową i jedną z najlepszych sag w tym gatunku.

Na planetę Arrakis, zwaną też Diuną, przybywa ród Atrydów pod dowództwem księcia Leo I. Podarowano im ją w lenno. To doprowadziło do natarcia rodu Harkonnenów. Sprawowali oni wcześniej władzę nad Diuną, która jest jedynym we wszechświecie źródłem melanżu – magicznej substancji przedłużającej życie i umożliwiającej przewidywanie przyszłości. Każdemu z rodów uniwersum Diuny zależy na władzy nad planetą.

Głównym bohaterem pierwszej części jest syn Leo I, Paul. Nastolatek od dzieciństwa był przygotowany do przejęcia władzy nad spuścizną ojca. W wyniku ataku Harkonnenów ród Atrydów zostaje pokonany. Leo I trafia natomiast do niewoli gdzie kończy żywot. Osamotniony Paul wraz z matką lady Jessicą muszą uciekać w głąb pustyni. Dołączają do grupy Fremenów, koczowniczych wojowników, by razem pokonać Harkonnenów.

Ekranizacji Diuny po raz pierwszy podjął się David Lynch w swoim charakterystycznym, onirycznym stylu. Jednak fani nie przyjęli takiej wersji z entuzjazmem. Film, który premierę miał w 1984 roku okazał się finansową klapą, mimo udziału takich gwiazd jak Kyle MacLachan (w roli Paula), Francesca Annis (Lady Jessica) czy Sting (Feyd-RauthaHarkonnen). Fani uniwersum Diuny będą mogli wyrobić sobie własne zdanie oglądając film w serwisie Premiery Canal+.

Diuna w reżyserii Davida Lyncha dostępna w Premiery Canal+

Drugą próbę podjął francuski reżyser Denis Villeneuve. Z ogromnym budżetem umożliwiającym realizację najbardziej kreatywnych pomysłów stworzył film, w których wszechświat Diuny zachwyca, wciąga i uzależnia jak melanż. Niesamowite krajobrazy, rola przyrody – czynniki ogromnie ważne w powieści – są tutaj uwypuklone na równi z bohaterami. W filmie, którego premiera odbyła się w 2021 roku występuje gwiazdorska obsada: Timothée Chalamet (Paul), Zendaya (Chani), Rebecca Ferguson (lady Jessica), Oscar Isaac (Leo I), Stellan Skarsgård (baron Vladimir Harkonnen), Josh Brolin (GurneyHalleck) czy Javier Bardem (Stilgard). Obraz przyciągnął do kin tłumy, na nowo przedstawiając uniwersum Diuny.

Diuna w reżyserii Denisa Villeneuve’a dostępna w Premiery Canal+

Decyzją reżysera fabułę podzielono na dwa filmy. Finalna część miała premierę w lutym 2024 roku, ponownie gromadząc w kinach miliony widzów – jest to póki co najpopularniejszy film 2024 roku.

Diuna: Część druga jest bardziej dynamiczna niż pierwsza część, pełna walk, zwrotów akcji. Poza znaną już obsadą dołączyli do niej kolejni uznani i popularni aktorzy: Christopher Walken (Padyszach Imperator Szaddam IV), Austin Butler (Feyd-Rautha Harkonnen) czy Florence Pugh (Księżniczka Irulana Corrino). Za muzykę odpowiada jeden z najwybitniejszych kompozytorów, Hans Zimmer, który za ścieżkę do pierwszej części otrzymał Oscara. Film okrzyknięto przez krytyków jednym z największych dzieł gatunku sci-fi w historii.

Diuna: Część druga dostępna już od 16 kwietnia w Premiery Canal Plus.

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx