Premiera filmu „Powrót do tamtych dni”. Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke i inni

Powrót do tamtych Maciej Stuhr
Fot. Jarosław Antoniak

W warszawskiej Kinotece miała odbyła się uroczysta premiera filmu „Powrót do tamtych dni”. Swoją obecnością zaszczycili aktorzy grający w produkcji: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Teodor Koziar i Sebastian Stankiewicz. Film Konrada Aksinowicza był jednym z kandydatów do tegorocznych Złotych Lwów na festiwalu filmowym w Gdyni. Zdaniem obecnych tam krytyków, także jednym z ważniejszych tytułów.

Początek lat 90. Na jednym z wrocławskich blokowisk mieszka Ewa Malinowska (Weronika Książkiewicz), która samotnie wychowuje syna Tomka (Teodor Koziar). Po wielu latach z emigracji wraca Alek (Maciej Stuhr), ale jako radosny, jak się wydaje powrót, okazuje się początkiem rodzinnego koszmaru, w którym główną, dramatyczna rolę gra uzależnienie od alkoholu. Reżyser próbuje rozliczyć się z własną, bolesną historią dziecka alkoholika, pokazać mechanizmy uzależnienia, ale również traumy, z którymi zmaga się cała rodzina. Bo przecież choroba alkoholowa dotyczy wszystkich bez wyjątku.

Dzieci z rodzin alkoholowych, rodzin dysfunkcyjnych, właściwie przez całe życie zmagają się z bólem dzieciństwa i dorastania. To jedna z ważniejszych ról w dorobku Macieja Stuhra, który w filmie wcielił się w ojca alkoholika, który po latach wraca do polski i stara się wychować nastoletniego syna. Reżyser Konrad Aksinowicz postanowił przenieść widza w kolorowe lata 90. Świat markowych ubrań, klocków Lego, słodyczy, dostępnych dotąd jedynie w Pewexie, komputerów i gier, które oczywiście były na wagę złota.

„Myślę, że „Powrót do tamtych dni” może być początkiem terapii dla osób, które w ogóle boją się tego słowa. Pewnie wiele osób z syndromem DDA nie zobaczy tego filmu od razu, bo będzie się bało. Zupełnie jak ja, nie oglądając przez jakiś czas „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego” – mówi reżyser.

Teresa i Weronika Rosati na premierze filmu „Powrót do tamtych dni”

Powrót do tamtych – Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Sebastian Stankiewicz, Katarzyna Warnke i Teodor Koziar na czerwonym dywanie:

Powrót do tamtych Maciej Stuhr
Maciej Stuhr, fot. Jarosław Antoniak
Powrót do tamtych Maciej Stuhr
Weronika Książkiewicz, fot. Jarosław Antoniak
Teodor Koziar
Teodor Koziar, fot. Jarosław Antoniak
Powrót do tamtych Maciej Stuhr
Sebastian Stankiewicz, fot. Jarosław Antoniak
Powrót do tamtych Maciej Stuhr
Katarzyna Warnke, fot. Jarosław Antoniak
ZOBACZ:  Franz Maurer powraca! Prezentujemy plakat filmu "Psy 3. W imię zasad"

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx