Przejdź do treści

Jerzy Stuhr nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 77 lat

Jerzy Stuhr nie żyje
Jerzy Stuhr, fot. tvn24

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor, reżyser i scenarzysta, zmarł 9 lipca 2024 roku w wieku 77 lat. Stuhr był jedną z najbardziej wpływowych postaci w polskim teatrze i filmie, a jego kariera obejmowała dziesięciolecia intensywnej działalności artystycznej.

Jerzy Stuhr zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi w ostatnich latach swojego życia. W 2011 roku zdiagnozowano u niego raka krtani, a choroba nawróciła w 2023 roku. Aktor przeszedł również dwa zawały serca i udar mózgu w 2020 roku. Znacznie to wpłynęło na jego zdrowie i aktywność zawodową​.

Pomimo choroby, Jerzy Stuhr nie porzucił swojej pasji do aktorstwa. Nadal pracował nad różnymi projektami. W tym nad spektaklem „Geniusz” w Teatrze Polonia, który musiał zostać odwołany z powodu pogarszającego się stanu zdrowia aktora​.

Jerzy Stuhr pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo artystyczne oraz liczne wyróżnienia i nagrody. Otrzymał m.in. Komandorski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Kaczkę za najlepszą rolę komediową stulecia​.

Jerzy Stuhr nie żyje

Jego śmierć to ogromna strata dla polskiej kultury i sztuki, a pamięć o nim będzie trwała dzięki jego niezapomnianym rolom i wkładowi w rozwój polskiego teatru i kina. Jego słynne role, które zapisały się w historii polskiego kina: Maks Paradys („Seksmisja”), Lutek Danielak („Wodzirej”), Filip Mosz („Amator”), Komisarz Jerzy Ryba („Kiler”, „Kiler-ów 2-óch”), Nadszyszkownik Kilkujadek („Kingsajz”), Jerzy Janicki („Dekalog X”).

Udzielał również swojego głosu w wielu filmach animowanych. Oto niektóre z najbardziej znanych ról dubbingowych Jerzego Stuhra: Osioł – w serii filmów „Shrek” (2001, 2004, 2007, 2010 oraz w grach komputerowych opartych na tych filmach), Mushu – w filmie „Mulan” (1998) i „Mulan 2” (2004), Ratatouille – w filmie „Ratatuj” (2007). Te role sprawiły, że Jerzy Stuhr stał się ulubieńcem nie tylko widzów dorosłych, ale także dzieci. Dzięki jego talentowi mogły cieszyć się tymi postaciami w polskich wersjach językowych.

Źródło: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (2017 rok)
Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gools
Gools
12 dni temu

Kondolencje dla najbliższych [*] Świenty aktor

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
1
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx