Zuza Wiśniewska i Mariusz „Oziu” Orzechowski w poruszającej piosence ludziach na granicy polsko-białoruskiej

Zuza Wiśniewska Mariusz Orzechowski
Fot. kadr z klipu "Dziś w Betlejem w Michałowie"

W przeddzień Święta Trzech Króli ukazał się niezwykle mocny i zaangażowany utwór ,”Dziś Betlejem w Michałowie”. Zuza Wiśniewska i Mariusz „Oziu” Orzechowski opowiadają niezwykle tragiczną historię człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Muzycznie utwór nawiązuje do słynnej Naszej Klasy autorstwa Jacka Kaczmarskiego.

„Dziś Betlejem w Michałowie” to wiersz Grzegorza Walczaka, umuzyczniony przez Marcina Partykę. Poetycki tekst połączony z prostym rytmem i mocną gitarą składają się na obraz tragicznej sytuacji ludzi opisywanych w utworze. Wielogłos dodatkowo potęguje poczucie niepokoju, smutku i rozczarowania sytuacją panującą na granicy polsko-białoruskiej. Sens tekstu doskonale wybrzmiewa nie tylko dzięki oszczędnej aranżacji, ale również pełnemu zrozumieniu i zaangażowaniu wokalistów.

Jak mówi Zuza Wiśniewska: „Kiedy przeczytaliśmy ten tekst od razu chcieliśmy go zaśpiewać. Po odczytaniu ostatniej linijki oboje przez chwilę nie wiedzieliśmy co powiedzieć. Jedyne co nam przyszło do głowy to to, że od razu ukuł nas gdzieś w sercu. W związku z tym nie mogliśmy nie przystać na propozycję Marcina, który zaproponował, żebyśmy go zaśpiewali. Jako, że cała nasza trójka jest bardzo kreatywna i otwarta, praca nad nagraniem piosenki i przygotowaniem wideo zajęła nam raptem kilka godzin. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy stworzyć wspólnie utwór, który jest nie tylko zgodny z naszym gustem, ale przy okazji również porusza społecznie ważny temat„.

Zuza Wiśniewska i Mariusz Orzechowski

Zuza Wiśniewska to pochodząca z Torunia autorka tekstów piosenek, kompozytorka i laureatka wielu pierwszych nagród ogólnopolskich festiwali piosenki. W zeszłym roku wyśpiewała pierwszą nagrody 53. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W tym roku wydała debiutancką płytę autorską „Lusterka”, która została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Jej utwory m.in. „Zwierciadła” i „Litania” były emitowane w wielu stacjach radiowych. Obecnie planuje wydanie kolejnego albumu. Jego premiera ma mieć miejsce jeszcze w tym roku.

ZOBACZ:  Peja wydaje autobiografię. Pomoże mu dziennikarz Artur Rawicz

Mariusz „Oziu” Orzechowski to hajnowianin, tworzący autorskie piosenki od blisko 20 lat. Ma na swoim koncie m.in. współpracę z Marcinem Partyką w ramach albumu „W imię Ojców, Synów i Braci” z tekstami ojca kompozytora, Jana Partyki. Obecnie zbiera pieniądze na wydanie debiutanckiej płyty w ramach projektu Oziu/Sosna, tworzonego przy współpracy z saksofonistą Michałem Sosną. Projekt można wesprzeć tutaj: https://zrzutka.pl/b5fth5.

Zuza Wiśniewska i Mariusz Orzechowski

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx