REALNEWS.PL - NIEZALEŻNY PORTAL INFORMACYJNY

Żurkowski i Robert Cichy prezentują singiel „Nad Nettą”

Żurkowski Nad Nettą
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

„Nad Nettą” to trzeci singiel promujący album „Lipcowi”. Stworzył go zespół Żurkowski we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej.

W ramach projektu powstały utwory inspirowane prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. Koncert, podczas którego te utwory zabrzmiały na żywo po raz pierwszy, odbył się 9 lipca w Augustowie w ramach Festiwalu „Lipcowi”. Płyta ukaże się w lipcu 2023 roku.

Tak o genezie utworu mówi Łukasz Żurkowski: „Cieszę się, że nareszcie te historie, ukrywane przez lata, mogą wypłynąć na szerokie wody! Ten utwór jest szczególnie bliski mojemu sercu. Mówi o zdradzie, a w przeszłości doświadczyłem jej na własnej skórze, wiem, jak smakuje. Oczywiście nie na taką skalę, jak w tej opowieści, ale dzięki temu łatwiej mi to sobie wszystko wyobrazić.

Muzycznie ten kawałek to żywioł jak tytułowa Netta, rzeka przepływająca przez Augustów. Mocne przesterowane gitary, energiczne i melodyjne wokale. Do tego masa energii od sekcji rytmicznej, która została nagrane na setkę, bo chłopaków tak ten numer poniósł. Myślę, że to pomogło nam uzyskać ten klimat i przenieść te emocje, o które nam chodziło”.

„Obława Augustowska ma w sobie też bardzo bolesny wątek, rodem z Szekspira – zdradę. W „Nad Nettą” opowiadamy o tych, którzy współpracowali z władzą sowiecką. O tych co przyczynili się do śmierci wielu osób, często bliskich znajomych, sąsiadów, albo kolegów z działalności partyzanckiej. W czasach PRL -u te osoby chroniono do tego stopnia, że do dziś ich nie osądzono, ani nie ukarano. Niezwykle trudno jest się pogodzić z takim brakiem sprawiedliwości. Właśnie z tej niezgody powstała ta piosenka” – opowiada Aleksandra Górecka, autorka tekstów na płycie „Lipcowi”.

Robert Cichy dodaje: „Udział w utworze „Nad Nettą” to ukłon w stronę mało znanej, a jakże ważnej historii, która miała miejsce w Augustowie tuż po wojnie. To mocna opowieść, do której zaprosił mnie Żurkowski i w której postawiliśmy na gitarowe brzmienie podkreślające ogólny wydźwięk tego utworu”.

Żurkowski feat. Robert Cichy – Nad Nettą. Zobacz teledysk:

Żurkowski to zespół polskich muzyków na emigracji. Został założony w Doncaster przez Łukasza Żurkowskiego – wokalistę, gitarzystę, autora tekstów i kompozytora, pochodzącego z Suwałk.

Google News
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

Zobacz również:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx