Zrównoważone rolnictwo XXI wieku: Pomiędzy bioróżnorodnością a masową produkcją taniej żywności

Zrównoważone rolnictwo XXI wieku
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podczas 3 dnia szczytu klimatycznego ToGetAir 2022 odbyła się debata dotycząca zrównoważonego rolnictwa XXI wieku.

Zmiany klimatu wymuszają konieczność podejmowania działań również w rolnictwie. Ekstremalne zjawiska pogodowe, jak przewlekłe susze czy powodzie to najbardziej widoczne efekty zmian klimatu. Kluczowy z perspektywy bezpieczeństwa kraju sektor żywnościowy musi przygotować się na zmiany. Rodzi się pytanie, czy zmiany w przyrodzie będą na tyle znaczne, że zajdzie konieczność importu żywności?

Jedną z opcji jest niezależność żywieniowa i samowystarczalnośc produkcji rolnej. Wymaga to jednak reform i wprowadzenia odpowiednich programów. Podstawą staje się konieczność komunikacji konieczności reform wśród mieszkańców polskiej wsi. Przeprojektowanie łańcuchów produkcji żywności na rolnictwo regeneratywne może przynieść znaczące korzyści całemu społeczeństwu na skutek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych wydzielanych w trakcie produkcji rolnej.

Udział w debacie wzięli:

  • Magdalena Nowicka, Zastępca Dyrektora Departament Płatności Bezpośrednich, Ministerstwo Rolnictwa
  • Maciej Golubiewski, Head of Cabinet of Commissioner for Agriculture, Mr. Janusz Wojciechowski, European Comission
  • Diana Piotrowska, Dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa, NFOŚiGW
  • Łukasz Łowiński, Poznański Instytut Technologiczny, Sieć Badawcza Łukasiewicz
  • Paweł Kaczmarek, Prezes TOPFARMS Wielkopolska, TopFarms
  • Tomasz Krupiewski, Menadżer ds. zrównoważonego rozwoju, McDonald’s Polska
  • Adam Baucza, Prezes Fundacji, Fundacja Terra Nostra
  • Moderator: Przemysław Białkowski, Zielona Interia

Debatę rozpoczął Przemysław Białkowski witając gości w studio nr 1. Każda dziedzina związana z ekologią powiązana jest teraz z sytuacją na wschodzie. Mówi się o Ukrainie jako o spichlerzu Europy, która może wyżywić ponoć 600 mln ludzi. Zacznijmy od pytania, jak bardzo sytuacja na wschodzie wpłynie na to, co się dzieje w Polsce i w Europie.

Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo żywnościowe

Magdalena Nowicka: – Z całą pewnością sytuacja jest czymś nowym (…) nikt nie brał czegoś takiego pod uwagę. Pani Magdalena Nowicka nadmieniła, że sensem działalności rolniczej jest produkcja żywności. Sytuacja na Wschodzie umocniła Ministerstwo w przekonaniu o konieczności zrównoważenia kwestii przyrodniczych z kwestiami produkcyjnymi

Maciej Golubiewski: – Kryzys, wojna na Ukrainie powoduje fakt, że dwóch największych eksporterów żywności, też do UE, nie eksportują. (…) Sytuacja nie zagraża może bezpieczeństwu żywieniowym w Europie ale grozi kryzysem w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Jak przedstawił, 53 % pszenicy, 20% kukurydzy w Europie pochodzi z Ukrainy. Kryzys wymaga jego zdaniem oceny z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego. Kwestia zapewnienia odpowiedniej ekonomii żywnościowej, traktowana jest na równi z bezpieczeństwem. Bezpieczeństwo żywnościowe weszło na pierwsze miejsce.

Co należałoby zrobić? Pan Maciej Golubiewski powiedział, że KE podjęła specjalną decyzję dającą możliwość rolnikom aplikowania o pomoc w związku z kosztami powstałymi na skutek sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. Zrównoważenie i odporność rolnicza nie kłóci się z bezpieczeństwem żywnościowym. Ekologiczne rolnictwo jest na dłuższą metę rolnictwem zabezpieczającym przyszłość żywnościową.

Zrównoważone rolnictwo XXI wieku

Przemysław Białkowski postawił pytanie, jak sobie poradzić z kwestią Rosji, która też jest dużym producentem żywności?

Paweł Kaczmarek: – Rosja i Ukraina to duzi dostawcy żywności ale także surowców. Będziemy mieli wpływ na koszty nośników energetycznych. (…) Mogą być zaburzenia w łańcuchu dostaw.

Konieczne jego zdaniem może stać się wykorzystanie alternatywnych źródeł. Trudno symulować, jak ułożą się zdolności produkcyjne Ukrainy w tym roku. NIe wiadomo, ile procent terenu zdołają obsiać i jakie zebrać plony na Ukrainie.

Adam Baucza: – To co się dzieje za wschodnią granicą, to zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego, możemy potraktować jako szansę, że jestesmy w stanie pokryć część potrzeb. (…) mOże jestesmy w stanie pokazać potencjał produkcyjny.

Tomasz Krupiewski: – Patrząc przez pryzmat dwóch testów, jakie przechodzimy: najpierw covid, a teraz woja, to zostało potwierdzone, że zrównoważony rozwój jest potrzebny. (…) Zasoby są dostępne w coraz mniejszej ilości, są coraz droższe. To pokazuje, że zrównoważony rozwój jest ważny.

Wzrost cen energii, gazu będzie oddziaływał na produkcję. Ograniczenie używania nawozów, środków ochrony roślin będzie promowało rolników, którzy będą chcieli iść w kierunku zrównoważonego rozwoju. Rolnik powinien wiedzieć do kogo się zwrócić w celu przygotowania mapowania pola.

Moderator: Przejdźmy do rewolucji technologicznej w rolnictwie. Są ciągniki i co dalej? Jak wygląda współpraca między nauką a biznesem w rolnictwie?

Łukasz Łowiński: – Jesteśmy po etapie wdrażania rolnictwa precyzyjnego (…) Dzięki cyfryzacji rolnictwa, modułów sensorycznych, jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić jakość zabiegów i efektów jakie wykonujemy na polu.

Nowoczesne technologie dają jego zdaniem możliwość budowy systemów logistycznych, pozwalają oszczędzać energię, paliwo i ograniczać emisję gazów.

Bioróżnorodność w polityce rolnej

Moderator: Jak wygląda rola bioróżnorodności w polityce rolnej?

Diana Piotrowska: – Jesteśmy w Polsce w dosyć komfortowej sytuacji, bo gros rolników ma świadomość tradycyjnego rolnictwa. (…) Mieliśmy trudny czas, kiedy o bioróżnorodności się nie mówiło. Dzisiaj widzimy, że to się zmienia.

Edukacja w tym obszarze jest niezwykle istotna. Priorytetem w tym momencie jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, natomiast zapewnienie tego w perspektywie nie tylko kilku lat, ale kilkudziesięciu, będzie możliwe tylko przez zadbanie o bioróżnorodność. Należy ograniczać chemizację w rolnictwie. Ogólna polityka europejska idzie w tym kierunku. Polska polityka rolna również kładzie nacisk na dbałość o bioróżnorodność.

Powrót do tradycji

Moderator spytał panelistów, czy mamy obecnie nawrót do tradycji i czy niektóre problem dałoby się rozwiązywać w najprostszy sposób?

Odpowiedzi udzieliła Magdalena Nowicka. W jej ocenie, początkowo cel środowiskowy i klimatyczny we wspólnej polityce rolnej nie był akcentowany. Prelegentka zwróciła uwagę, że skupiano się na cenie produktu. Tymczasem wydajne rolnictwo nie musi stać w sprzeczności z przyrodą. Nowoczesne technologie dają większe możliwości dostosowania produkcji do danych lokalnych warunków pod konkretne uprawy. Prowadzenie badań ma sens, bo pozwala znaleźć alternatywne rozwiązania technologiczne. Oczekiwania społeczne w coraz większym stopniu determinują ten kierunek rozwoju rolnictwa.

Od pola do stołu

Moderator: Na ile jesteśmy gotowi, na ile ta sytuacja geopolityczna powinna spowodować ewentualne przemyślenie na nowo strategii od pola do stołu?

Maciej Golubiewski odpowiedział, że strategia od pola do stołu odnosi się do całego łańcucha żywieniowego. Nie jest to pakiet legislacyjny. Jest to pewna wizja zrównoważonej wizji produkcji i konsumpcji w społeczeństwie. Państwa członkowskie, które otrzymały komentarze do swoich planów strategicznych, nie miały obowiązku stawiać sobie wskaźników numerycznych, choć niektóre decydowały się na to. Każde państwo ma inne poziomy użytkowania np. pestycydów, więc inna skalę ich stopniowej redukcji.

Na pytanie o dojrzałość do rezygnacji ze stosowania nawozów sztucznych, Adam Baucza stwierdził, że od dłuższego czasu widoczny jest trend ich ograniczania. Jego zdaniem jesteśmy być może w stanie zredukować nawet 20 – 30% ilości stosowanych nawozów, ale powinno się do tego zachęcić rolników odpowiednimi środkami finansowymi. Poziom rentowności musi być utrzymany i dodatkowo powinna być jeszcze zachęta finansowa. Konkretna instytucja mogłaby potwierdzać certyfikatem jakość.

Maciej Golubiewski nadmienił, że będzie możliwość konkretnego wsparcia rolników. Kluczowa jest kwestia jak stworzyć schematy dopłat dla rolników. Należy zatrzymać proces likwidacji gospodarstw przez ukazanie, że opłaca się utrzymywać hodowle i produkcję roślinną. Diana Piotrowska zwróciła uwagę na poważny problem z adaptacją do zmian klimatu. Rolnicy mierzą się z obniżaniem poziomu wód gruntownych, z suszą. Stymulowanie praktyk retencyjnych będzie miało ogromne znaczenie w jej ocenie. Polskie rolnictwo powinno niwelować zmiany klimatu, bo z bioróżnorodnością nie mamy problemu.

Międzynarodowy szczyt klimatyczny ToGetAir 2022

Szczyt Klimatyczny odbywał się w dniach 20-21-22 kwietnia, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW), ul. Dobra 56/66 w Warszawie, a także w dostępnej dla wszystkich w Polsce i Europie przestrzeni online. Wydarzenie, realizowane w formule hybrydowej i transmitowane w telewizyjnym studio, oglądać można było bezpłatnie i bez rejestracji na m.in. https://togetair.eu/partnerzy, a także na polskich i belgijskich platformach Linkedin i Twitter. W 2022 r. formuła wydarzenia rozszerzona została na poziom międzynarodowy, wzmacniając współpracę na linii Polska – kraje Trójmorza – Unia Europejska. Każdy dzień Szczytu rozpoczyna się panelem prowadzonym w języku angielskim, poświęconym globalnej i europejskiej tematyce.

Organizatorzy międzynarodowego szczytu klimatycznego zaprosili również do udziału przedstawicieli ministerstw, samorządy w randze marszałków, przedstawicieli spółek skarbu państwa, organizacji pozarządowych, koncernów międzynarodowych oraz mniejszych firm zaangażowanych w ochronę klimatu. ToGetAir otrzymał patronat Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Zeszłoroczna edycja była relacjonowana przez brukselski Euractiv.com – zajmujący się polityką europejską, a także bardziej dogłębną analizą polityk UE m.in. w obszarze energii i środowiska.

Zrównoważone rolnictwo XXI wieku
Fot. mat. prasowy
Google News
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx