Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski “Papcio Chmiel”, Twórca komiksowej serii “Tytus, Romek i A’Tomek”

Henryk Jerzy Chmielewski, fot. AKPA

OBSERWUJ NAS:

W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, popularny “Papcio Chmiel” i autor serii komiksowej “Tytus, Romek i A’Tomek”. Chmielewski urodził się w 1923 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej oraz był uczestnikiem powstania warszawskiego.

Karierę graficzną rozpoczął jeszcze w wojsku. Po wojnie zaczął pracę rysownika. Współpracował z “Światem Przygód” i “Światem Młodych”. W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1957 roku ukazała się jego kultowa seria komiksów “Tytus, Romek i A’Tomek”, która była prawdziwym hitem sprzedaży i rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy.

Papcio Chmiel nie żyje

Do maja 2010 roku ukazało się 31 części serii “Tytus, Romek i A’Tomek”. Za swoją twórczość Henryk Jerzy Chmielewski został uhonorowany Orderem Uśmiechu. W maju 2007 odznaczono go Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze” Gloria Artis. W roku 2019 Henryk Chmielewski otrzymał przyznawany przez prezydenta Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Henryk Jerzy Chmielewski “Papcio Chmiel”, fot. Niemiec/AKPA
ZOBACZ:  Kożuchowska, Pisarek, Tyszka, Jankes i Lewandowski w kampanii Huawei
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x