Złe baśnie – współczesna wersja baśni braci Grimm w kinach od 10 września

Złe baśnie
Fot. kadr z filmu "Złe baśnie"

OBSERWUJ NAS:

Baśnie Damiano i Fabio d’Innocenzo przypominają mocno baśnie innych braci, Grimm. Daleko im do sielanki i bajkowego klimatu. Brzmią bardziej jak zgrzyt noża po szkle. Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu.

Film został doceniony na wielu światowych festiwalach. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Festiwalu w Berlinie, był nominowany również za scenariusz do Europejskich Nagród Filmowych. Akcja toczy się w upalne lato, na rzymskim przedmieściach. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiego dolce vita jednak stąd daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo. Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni.

Damiano i Fabio D’Innocenzo urodzili się w 1988 roku w Rzymie. Podążając za swoim ojcem, młodość spędzili pomiędzy Lavinio, Nettuno i Anzio. Szybko zainteresowali się fotografią, a później kinem. Ich debiutancki film „Boys Cry” z 2018 roku, pokazywany premierowo w berlińskiej Panoramie, okazał się dużym sukcesem, zdobywając kilka cennych nagród. Co ważniejsze, przedstawił on filmowemu światu młodych, zdolnych włoskich filmowców, czego konsekwencją był udział w prestiżowych warsztatach na Sundance Film Festival pod czujnym okiem samego Paula Thomasa Andersona. Kino nie stanowi ich jedynego zainteresowania i środka ekspresji w dziedzinie sztuki. W 2019 rok wydali swój pierwszy tomik poetycki „My Mother is a Weapon”. „Złe baśnie” okazały się być kolejnym sukcesem i zdobyły m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz podczas Berlinale.

ZOBACZ:  Nadzieja - norweski kandydat do Oscara od 1 grudnia na platformie Premiery Canal+

“Złe baśnie” będzie można oglądać w kinach od 10 września.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x