Zdalna nauka – jak zmotywować dziecko

Jak zmotywować dziecko do nauki
Fot. mat. prasowy

OBSERWUJ NAS:

Szkoła w trybie zdalnym to dla wielu dzieci, a także ich rodziców prawdziwe utrapienie. Maluchy mają często problem ze skupieniem swojej uwagi na nauce w środowisku, które zwykle kojarzy im się z zabawą, czasem wolnym czy innymi domowymi zajęciami. Jak zmotywować dziecko do nauki w takich warunkach?

Oto kilka sposobów jak zmotywować dziecko nauki.

Stwórz odpowiednie warunki do nauki

Największym obecnie problemem jest takie zagospodarowanie domowej przestrzeni, aby każdy z domowników mógł realizować swoje obowiązki w sposób rzetelny. Bardzo trudno to osiągnąć, jeśli w jednym czasie odbywają się lekcje zdalne, a obok w pokoju pracują rodzice na tzw. home office.

Aby jednak każdy mógł skupić się na swoich zadaniach, warto zaaranżować odpowiednie strefy w mieszkaniu. Dziecku należy zapewnić do nauki cichy pokój pozbawiony wszelkich rozpraszaczy w postaci hałasu, świateł czy przedmiotów, które mogą przyciągać uwagę dziecka podczas nauki. Jeśli dziecko ma swój pokój, należy w nim wyraźnie wydzielić strefę nauki. W przypadku, gdy w domu jest kilkoro dzieci, a każde z nich ma swoje lekcje zdalne, musimy tak zreorganizować swoje mieszkanie, aby każde z nich miało swój cichy kąt do uczestniczenia w lekcji. W strefie do nauki dziecko musi mieć wygodne biurko, krzesło i lampkę, która będzie uzupełniała ewentualny brak światła dziennego.

Ustal tryb dnia

Ważne jest również, aby ustalić dziecku odpowiedni tryb dnia, który będzie podzielony na okresy dedykowane lekcjom i nauce, zabawie oraz innym czynnościom domowym. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy maluch ociąga się ze szkolnymi obowiązkami przez cały dzień z powodu braku wyraźnych granic czasowych, kiedy ma dane zadania wykonać. O ile same lekcje online z nauczycielami odbywają się o ustalonych godzinach, o tyle czas na odrabianie zadań musimy dziecku sami wyznaczyć. W ciągu dnia maluch musi też mieć czas na zabawę oraz odpoczynek. Jeśli wdrożymy taki tryb dnia, który będzie uwzględniał wszystkie te elementy, osiągnięta w ten sposób dobowa rutyna sprawi, że dziecko będzie bardziej zdyscyplinowane i tym samym lepiej zmotywowane do nauki.

ZOBACZ:  Anna Mucha i Joanna Opozda w zmysłowej bieliźnie na Instagramie! To część kampanii marki Obsessive, promującej bliskość w związkach

Wspólna nauka

Bywa jednak tak, że dziecko ma problemy ze zrozumieniem danej partii szkolnego materiału, a brak pomocy ze strony nauczyciela czy kontaktu z rówieśnikami nie ułatwia mu tego zadania. Wówczas to my musimy przejąć inicjatywę. Jak zachęcić dziecko do nauki w domu? Przede wszystkim bądźmy dla niego wsparciem. Niech czuje ono, że może na nas liczyć i każdy problem możecie wspólnie rozwiązać – bez nerwów czy popędzania. Dla urozmaicenia nauki możecie posłużyć się pomocami w postaci różnego rodzaju gier i zabaw dydaktycznych, które są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o zaangażowanie dziecka w utrwalanie materiału.

Nagradzanie

Bardzo ważnym elementem skutecznej nauki jest nagradzanie dziecka nawet za małe sukcesy, co będzie dla niego doskonałą motywacją. Choć nawet podczas nauki zdalnej nauczyciele wystawiają oceny, to nagroda ze strony rodzica będzie dla dziecka dodatkowym , a często i dużo ważniejszym wyróżnieniem, które wzmacnia jego pewność siebie. Chwalmy malucha za dobrze wykonane zadania, z entuzjazmem reagujmy na nie.

Nauka zdalna bywa trudnym dla dziecka zadaniem, zróbmy więc wszystko, by mu to ułatwić.

(artykuł sponsorowany)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x