Wyposażenie pizzerii – jak dobrać sprzęt do pizzerii

Wyposażenie pizzerii
Fot. mat. prasowy

Niemalże każdy uwielbia pizzę, dlatego otwarcie lokalu, który serwować będzie ten włoski przysmak, wydaje się strzałem w dziesiątkę. Nim jednak przystąpi się do działania, wcześniej powinno się wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. Najbardziej kluczowe wydaje się wyposażenie pizzerii, które pozwoli przygotowywać pyszne posiłki w komfortowy sposób.

O czym więc warto pamiętać i jak odpowiednio dobrać sprzęt do pizzerii, aby pomysł na biznes zaprocentował?

Piec do pizzy – podstawa każdej pizzerii

Ogromna konkurencja na rynku sprawia, że obecnie niezwykle ważne jest dbanie o jak najwyższą jakość produktu. Czasy, kiedy klienci akceptowali przypadkowo dobrane dodatki oraz ciasto, które swoim wyglądem przypominało bułkę, już dawno minęły. Aktualnie liczy się nie tylko wykwalifikowany personel czy dobra reklama, ale również właściwe wyposażenie gastronomiczne. Dzięki temu możliwe będzie przygotowywanie pysznej pizzy, którą pokochają klienci, zostawiając w kasie przedsiębiorcy swoje ciężko zarobione pieniądze.

Podstawą wyposażenia pizzerii jest oczywiście piec do pizzy. Należy go wybrać w oparciu o możliwości finansowe, warunki techniczne, a także swoje własne preferencje. Różne urządzenia charakteryzują się innymi kosztami zakupu oraz eksploatacji, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup odpowiedniego sprzętu. Rynek pełen jest pieców, które różnią się od siebie sposobem działania oraz zasilania. Także sama wielkość powinna być dostosowana do potrzeb przedsiębiorcy. Tak duża ilość zmiennych sprawia, że ciężko o uniwersalne rozwiązanie – piec do pizzy musi zostać dobrany do konkretnego lokalu gastronomicznego. Odpowiednie urządzenie niewątpliwie wpłynie na zainteresowanie klientów.

Wybór pieca do pizzy – elektryczny czy gazowy?

Wyposażenie pizzerii sprzedam
Fot. mat. prasowy

Przedsiębiorca, któremu zależy na tym, aby podbić rynek włoskim przysmakiem, musi przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj zasilania, jakim cechuje się dany piec do pizzy. Elektryczny model sprawdzi się w przypadku mniejszych lokali, bowiem jego zakup związany jest z o wiele mniejszym wydatkiem niż w przypadku pieca na gaz. Profesjonalne piece do pizzy zasilane prądem nie tylko zajmują niewiele miejsca, ale są również niezwykle łatwe w obsłudze, oferując jednocześnie wiele ciekawych funkcji. Dodatkowo ich największą zaletą jest możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia temperatury oraz modyfikowania lub rozbudowywania o dodatkowe elementy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby do małego lokalu zakupić piec do pizzy elektryczny i wraz z rozwojem pizzerii, zacząć stopniowo inwestować w resztę wyposażenia.

ZOBACZ:  Finał Miss Polonia 2022. Która z 20 finalistek otrzyma koronę najpiękniejszej Polki?

Gazowe piece są z kolei zauważalnie droższe od elektrycznych. Jednak prędzej czy później ich koszt się zwróci. Tym bardziej jeśli ich eksploatacja będzie intensywna. Są one bowiem o wiele bardziej ekonomiczne. Stanowią więc element ciężki do zastąpienia w dużych, wyspecjalizowanych lokalach.

Piece do pizzy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając piec do pizzy, należy wziąć pod uwagę kilka różnych kwestii, które mogą mieć kluczowe znaczenie. Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy pizza będzie podstawowym daniem oferowanym w lokalu, czy też jednym z wielu, a także czy klienci będą mogli korzystać z usługi dowozu. Duże znaczenie ma także wielkość lokalu. W przypadku kiedy nie przewiduje się serwowania dużej ilości sztuk jednocześnie, dobry wybór stanowią piece jednokomorowe do pizzy. Warto jednak pamiętać, że w restauracji, której oferta oparta będzie głównie na serwowaniu włoskiego placka, piec jest najważniejszy. Chcąc serwować wiele sztuk jednocześnie, lepiej jest zainwestować w większą ilość komór, które umożliwią sprawne pieczenie i stosunkowo krótki czas oczekiwania na zamówienie.

W takim wypadku najlepszą decyzją będą piece dwukomorowe do pizzy. Przykładem takiego urządzenia jest piec do pizzy Stalgast, który oferuje możliwość niezależnego manipulowania grzałką górną oraz dolną. Produkt wyposażono także w kominek odprowadzający parę oraz oświetlenie komory. Doskonale sprawdzi się w średnich lokalach gastronomicznych i pizzeriach, a jego solidne wykonanie pozwoli cieszyć się niezawodną pracą przez długi czas. Szeroko polecane są także piece do pizzy Bartscher. W ofercie sklepu LODO znaleźć można szereg ciekawych rozwiązań, które nadadzą się zarówno do niewielkich lokali, jak i dużych, sieciowych pizzerii.

Wyposażenie pizzerii co potrzeba
Fot. mat. prasowy

O jakim sprzęcie nie można zapomnieć?

Wybór odpowiedniego pieca do pizzy jest ogromny, dlatego nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem takiego, który doskonale nada się do danego lokalu. Niektórzy właściciele restauracji, chcący serwować nie tylko pizzę, ale również bagietki, zapiekanki czy Bruschettę, decydują się na piece tunelowe do pizzy. Są to urządzenia niezwykle uniwersalne, które swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim w niewielkich lokalach, jak i także tych specjalizujących się w kuchni śródziemnomorskiej.

ZOBACZ:  Garnitur i motocykl. Zobacz połączenie legendarnego motocykla ze współczesnym biznesmenem

Piece przelotowe do pizzy, czyli inaczej piece tunelowe to jednak nie wszystko. Chcąc otworzyć restaurację, należy również pamiętać o wielu innych elementach wyposażenia – mowa tutaj m.in. o mikserze spiralnym, wałkownicy do ciasta, czy stole chłodniczym do pizzy. Chcąc oferować placki na dowóz, należy pamiętać również o plecakach lub torbach do pizzy. Zapomnieć nie można także o łyżkach do sosów, nożach do cięcia pizzy, czy pojemnikach na ciasto. Lista zakupów, które należy poczynić, otwierając swój lokal jest długa, jednak podstawa pozwalająca osiągnąć sukces to wykwalifikowana obsługa, wysokiej jakości składniki, a także odpowiedni piec do pizzy.

(artykuł sponsorowany)

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx