Przejdź do treści

Wydziedziczenie w testamencie notarialnym – na czym polega?

Wydziedziczenie w testamencie notarialnym
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Czym jest wydziedziczenie? Wydziedziczenie jest to pozbawienie krewnych, prawa do dziedziczenia spadku. Polskie prawo przewiduje taką czynność pod ściśle określonymi warunkami. Może ono być przeprowadzone tylko i wyłącznie w obecności notariusza i musi zostać przez niego poświadczone. Według polskiego prawa możliwe jest zatem tylko wydziedziczenie w testamencie notarialnym.

Kiedy może zostać przeprowadzone wydziedziczenie?

Osoba sporządzająca testament może dokonać wydziedziczenia w testamencie notarialnym w następujących okolicznościach: osoba mająca zostać poddana wydziedziczeniu, zgodnie z polskim prawodawstwem, musi wbrew woli spadkodawcy wykazywać uporczywą niechęć co do przestrzegania zasad współżycia społecznego. Drugim warunkiem wydziedziczenia jest fakt dokonania przez osobę mającą mu podlegać przestępstwa wobec spadkodawcy bądź jednej z jego bliskich osób. Przestępstwo musi mieć charakter zagrażający życiu, zdrowiu lub wolności osoby poszkodowanej, bądź musi ono w sposób rażący urażać jej cześć.

Trzecim warunkiem umożliwiającym wydziedziczenie w testamencie notarialnym jest fakt uporczywego niedopełnienia przez osobę mającą mu podlegać obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy.

Jak rozumieć przepisy o wydziedziczeniu?

Wydziedziczenie w testamencie notarialnym jest możliwe, jeśli potencjalny spadkodawca źle się prowadzi, jest uzależniony od środków psychoaktywnych, w tym także narkotyków. Potencjalny spadkobierca może podlegać wydziedziczeniu kiedy w sposób świadomy popełni on przestępstwo bądź obrazi on osobę spadkodawcy. Podlega wydziedziczeniu również kiedy obrazi osoby mu bliskie, bądź z nim spokrewnione.

Wydziedziczeniu może także podlegać osoba, która nie udziela wsparcia finansowego spadkobiercy, gdy wymaga tego jego sytuacja materialna. Czynnikiem wpływającym na wydziedziczenie potencjalnego spadkobiercy może być także stwierdzenie faktu uporczywego zaniedbywania obowiązków oraz relacji rodzinnych względem spadkobiercy. Zwłaszcza ten ostatni czynnik bywa nieraz bardzo trudny do ustalenia. Zdarza się, iż do przeprowadzenia procesu wydziedziczenia konieczne jest przeprowadzenie procesu sądowego.

Istotną rolę w kwestii wydziedziczenia w testamencie notarialnym odgrywa zachowek. Jest to
zabezpieczenie zasądzane przez sąd w wypadku, gdy ten orzeknie, iż akt wydziedziczenia w testamencie notarialnym został dokonany przez spadkobiercę z jego złej woli. Postanowienie o zachowku umożliwia spadkobiercy dziedziczenie, nawet wbrew postanowieniom testamentu.

Jak widać, proces wydziedziczenia bywa niezwykle skomplikowany, a do jego przeprowadzenia potrzeba szeregu trudnych do ustalenia dowodów.

Kancelaria notarialna Warszawa – przeprowadź swą czynność notarialną razem z nami!

Jeśli masz do przeprowadzenia czynność notarialną – kancelaria notarialna Warszawa będzie doskonałym wyborem. Postaw na wysoki stopień obsługi klienta przy zachowaniu przejrzystości i najwyższej jakości. Przed umówieniem czynności w kancelarii polecamy poznać dostępny na stronie kalkulator notarialny, który umożliwi wstępne oszacowanie kosztów planowanej przez Państwa czynności!

(artykuł sponsorowany)

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx