Webinary i webinaria – co to jest webinar, a czym jest webinarium?

co to jest webinar
Fot. mat. prasowy

Webinar oraz webinarium to jedno z narzędzi, które przyczynia się do transformacji branży szkoleniowej. Dzięki niemu szkolenia stają się dostępne w zasadzie dla każdego, a ich organizacja jest łatwiejsza i tańsza. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają webinary, czym różnią się od webinariów i dlaczego warto się nimi zainteresować.

Webinar a webinarium

Co to jest webinar? Webinar to słowo, które powstało z połączenia angielskich słów „web” (dosłownie „sieć”, tutaj w znaczeniu „internet”) oraz „seminar” (seminarium). W praktyce jest to grupowe spotkanie odbywające się w przestrzeni wirtualnej. Najczęściej ma charakter edukacyjny – webinary powoli wypierają tradycyjne szkolenia realizowane stacjonarnie. Może jednak służyć również np. omówieniu spraw firmy lub przekazaniu jakiejś grupie pewnego zestawu informacji.

Co to jest webinarium? W praktyce webinar i webinarium to de facto to samo, możemy więc nazw webinar i webinarium używać zamiennie. Zarówno webinar, jak i webinarium zwykle mają jednego lub kilku prowadzących oraz od kilku do nawet kilkuset uczestników. Zaletą webinaru jest interaktywność – uczestnicy mogą zadawać pytania prowadzącym i wchodzić we wzajemne interakcje, można je wzbogacić o rozmaite quizy, ankiety z prezentacją wyników na żywo, a nawet mini ćwiczenia w podgrupach.

Webinary – dlaczego warto się nimi zainteresować?

W ostatnich latach webinary stały się znakomitym sposobem na poszerzanie wiedzy. Są organizowane zarówno przez firmy szkoleniowe, jak i przez niezależnych ekspertów. Mogą dotyczyć szeregu tematów. Niejednokrotnie webinar (lub ich seria) może mieć formę kompletnego szkolenia online. Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach jest bardzo wygodne i dostępne dla każdego z łączem internetowym – niezależnie od tego, gdzie się znajduje.

Webinary i webinaria cieszą się ogromną popularnością. Każdego miesiąca możliwości uczestniczenia w nich poszukuje ponad 20 tysięcy użytkowników wyszukiwarki Google. Analiza zapytań pokazuje, że nie ma już właściwie takiego tematu czy branży, w której nie istniałaby potrzeba i chęć uczestniczenia w webinarium. Użytkownicy poszukują webinariów o tematyce biznesowej, np. ze zmian w podatkach czy metod prowadzenia działań marketingowych w sieci, hobbystycznej (np. dotyczących uprawy roślin czy ciekawych miejsc do zwiedzenia), aż po tematy związane z rozwojem osobistym i zawodowym (np. webinary dotyczące programowania, rozwoju umiejętności technologicznych).

ZOBACZ:  Miss Venezuela 2021: Amanda Dudamel Newman najpiękniejszą Wenezuelką!

Interaktywność webinaru sprawia, że odpowiednio zorganizowane webinary przypominają szkolenia stacjonarne. Dają wiele możliwości realizacji nie tylko wykładów i prezentacji, ale także ćwiczeń, dyskusji, quizów itp. Często są nagrywane, co pozwala uczestnikom wrócić do potrzebnych informacji. Są stosunkowo łatwe i tanie w organizacji, dlatego uczestnictwo w nich często również nie wiąże się z wysokimi kosztami. Co więcej, niejednokrotnie można znaleźć bardzo ciekawe darmowe webinary.

Gdzie znaleźć webinary i webinaria?

Jak znaleźć interesujący webinar? Możemy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, tak jak czyni to kilkadziesiąt tysięcy użytkowników Google każdego miesiąca. Do znalezienia webinarium możemy użyć też bazy wydarzeń online, np. na https://eventis.pl/webinary, gdzie zgromadzono informacje o tematach, terminach i programie webinarów organizowanych przez ponad 800 organizatorów – od ekspertów w danej dziedzinie, po profesjonalne firmy szkoleniowe. W ofercie dostępne są zarówno darmowe webinary, jak i wysoko specjalistyczne, profesjonalne webinary płatne pozwalające zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne w danej branży czy dziedzinie.

Webinary i webinaria znajdziemy też w mediach społecznościowych, zwłaszcza na grupach tematycznych, gdzie ich organizatorzy umieszczają informacje o temacie, miejscu i zasadach uczestnictwa.

Dostępność webinarów jest ogromna, de facto każdy znajdzie coś dla siebie!

(artykuł sponsorowany)

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx