W Warszawie odbył się pokaz specjalny ukraińsko-polskiego dramatu wojennego „Szczedryk”

Szczedryk
Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

1 kwietnia w warszawskiej Kinotece odbył się pokaz specjalny ukraińsko-polskiego dramatu wojennego „Szczedryk”, ramach Charytatywnego Maratonu Filmowego CinemaAid Ukraine. Reżyserką filmu jest Olesya Morgunets-Isaenko.

Na pokazie pojawili się twórcy oraz goście, m.in. dziecięca aktorka Polina Gromova oraz Weronika Marczuk. Film, którego tytuł nawiązuje do popularnej ukraińskiej melodii ludowej, opowiada o losie trzech rodzin – polskiej, ukraińskiej oraz żydowskiej – mieszkających przed II wojną światową i w latach powojennych w Stanisławowie, doświadczających okrucieństw najpierw okupacji hitlerowskiej, a potem sowieckiej.

To opowieść m.in. o tym, jak strasznym kataklizmem jest wojna. W mrokach wojennej beznadziei i zniewolenia jedynym promyczkiem nadziei jest melodia „Szczedryka”. To drugi pełnometrażowy film reżyserki, poświęcony badaniu historii Ukrainy podczas II wojny światowej oraz lat powojennych. Wcześniej zrealizowała filmy dokumentalne „Deportacja 44-46″ i „Borderline. Hrubieszów Operation”.

Organizatorami wydarzenia byli: Ukraińska Państwowa Agencja Filmowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki. Pokaz specjalny pod patronatem Ambasady Ukrainy w Polsce odbył się z udziałem prezes Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina Maryny Kuderchuk i dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego.

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Ukrainy: na Fundację Come Back Alive, wsparcie przemysłu filmowego w kraju w czasie wojny oraz pomoc dla poszkodowanych twórców filmowych i ich rodzin.

Szczedryk
Weronika Marczuk, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
Szczedryk
Maryna Kuderchuk, Polina Gromova, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
Szczedryk
Radosław Śmigulski, fot. Jacek Kurnikowski/AKPA
ZOBACZ:  SuperPies i TurboKot - czyli superbohaterowie dla maluchów w kinach od 31 stycznia

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx