Przejdź do treści

Tomasz Patora i reportaż „łowcy skór” – Fremantle Polska nabyło opcję filmową

Tomasz Patora łowcy skór
Fot. Artur Wierzbicki

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Fremantle Polska nabyło opcję filmową do wstrząsającego reportażu Tomasza Patory pt. „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Otwartego w styczniu 2023 roku.

Sprawa „łowców skór” to jedno z największych śledztw dziennikarskich i jedna z najgłośniejszych afer w Polsce po 1989 roku. Tomasz Patora, który ujawnił tę sprawę w 2002 roku, powrócił 20 lat później z wstrząsającym reportażem pokazującym kulisy tej szokującej sprawy, która kosztowała życie setek osób i obnażyła bezsilność służb oraz najmroczniejsze strony ludzkiej natury. Książka znalazła się na listach bestsellerów natychmiast po wydaniu.

Tomasz Patora, dziennikarz i autor: „Jednym z powodów, dla których napisałem Łowców skór, była świadomość, że muszę zrobić wszystko, by historię morderców z łódzkiego pogotowia poznało jak najszersze grono odbiorców. To opowieść z jednej strony niezwykle ważna, przerażająca i tragiczna. Z drugiej – pasjonująca, wyjątkowa z kryminalnego punktu widzenia i unikatowa na światową skalę. Mam nadzieję, że uda się stworzyć obraz na miarę tej wielkiej historii”.

Fremantle Polska: „Łowcy skór to najbardziej wstrząsająca, dramatyczna historia wolnej Polski. Ekipy łódzkiego pogotowia przyczyniły się do śmierci około tysiąca ludzi przewożonych w karetkach. Dla paru tysięcy złotych za „skórę” (ciało), wypłacanych przez przedsiębiorstwa pogrzebowe, ratownicy medyczni przekroczyli wszelkie granice ludzkiego bestialstwa. Pavulon użyty w morderstwach nie zostawiał śladów. Nic nie udowodniono, nikt tak naprawdę nie poniósł odpowiedzialności za te zorganizowane masowe zbrodnie. Opowiedzenie tej historii, sprawienie, by nie zapomniał o niej świat, to nie tylko artystyczne wyzwanie, ale i obowiązek”.

Robert Chojnacki, prezes i redaktor naczelny Wydawnictwa Otwartego: „Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że dzięki przełożeniu na język filmu książka Tomasza Patory zyska drugie życie. To istotna książka na ważny temat i poważne dziennikarstwo, którego we współczesnym świecie nigdy dosyć. Zakup opcji filmowej traktujemy jako wyraz uznania dla klasy Autora i pracy Wydawnictwa. Publikowanie książek takich jak „Łowcy skór” poczytujemy sobie za zaszczyt”.

Wstrząsający reportaż Tomasza Patory

Tomasz Patora to dziennikarz prasowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich reporterów. Autor lub współautor najważniejszych reportaży śledczych ostatnich lat: Łowców skór (2002), Nasz Bóg ich zgubi (2007), Koktajlu Gapika (2010), Afery solnej (2012), Przychodzę na grób do kogoś innego (2015) czy Chore bydło kupię (2019). Wielokrotnie wyróżniany w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Normandii, Hamburgu i Wenecji. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press – najbardziej cenionego polskiego wyróżnienia dziennikarskiego, trzykrotny zdobywca nagrody DetonaTOR i dwukrotny Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikował na łamach „Gazety Wyborczej”, współtworzy programy Superwizjer i Uwaga! w telewizji TVN, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS i w Polskiej Szkole Reportażu.

Fremantle Polska jest częścią międzynarodowej grupy medialnej Fremantle/RTL. Od ćwierć wieku dostarcza polskiej widowni programy rozrywkowe i seriale, m.in. „Idol”, „Mam Talent”, „Love Never Lies”, „Na Wspólnej”.

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx