The Prize of Silence: Nagroda Nobla otoczona skandalem. Nowa produkcja Viaplay Originals

The Prize of Silence Viaplay
Fot. mat. prasowy

„The Prize of Silence” to dokument opowiadający o skandalu związanym z wykorzystywaniem seksualnym, który przed laty wstrząsnął Akademią Szwedzką. Doprowadził on do przesunięcia przyznania Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku. To kolejny serial dokumentalny z kategorii Viaplay Originals wyprodukowany przez Nordic Entertainment Group (NENT Group). Nowe dzieło Joela Karsberga, twórcy „Surviving R. Kelly”, jest już dostępne na platformie streamingowej Viaplay.

W listopadzie 2017 roku Jean-Claude Arnault, osoba związana ze szwedzką sceną kulturalną oraz mąż jednej z członkiń Akademii Szwedzkiej, został oskarżony o napaść seksualną. Następnie dwukrotnie skazano go za gwałt. Skandal, który był opisywany w czołowych mediach na całym świecie, spowodował falę rezygnacji w Akademii. Podstawił pod znakiem zapytania dalsze losy jednej z najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych.

Nowy serial dokumentalny Viaplay zawiera pogłębione wywiady z kobietami, które padły ofiarą Arnaulta. Zawiera również wywiady z członkami Akademii Szwedzkiej i międzynarodowymi ekspertami. „The Prize of Silence” porusza ważne tematy, takie jak uprzedmiotowienie i wykorzystywanie kobiet w szanowanych środowiskach. Pokazuje jak strach potrafi powstrzymać ofiary przed zabraniem głosu. Filippa Wallestam, NENT Group Chief Content Officer: „Konsekwencje tych tragicznych wydarzeń są widoczne do dziś i odegrały dużą rolę w kształtowaniu wizerunku Akademii Szwedzkiej na całym świecie. To bardzo ważne, by poruszać trudne tematy i słuchać ludzi, którzy tak wiele wycierpieli. Najnowszy serial Viaplay Originals po raz kolejny pokazuje naszą misję, jaką jest opowiadanie o najważniejszych wydarzeniach, które odbiły się szerokim echem na całym świecie”.

Joel Karsberg: „Pamiętam wszystko, jakby to było wczoraj. Byliśmy w trakcie kręcenia filmu „Surviving R. Kelly”, kiedy usłyszeliśmy o tej przerażającej historii. Już wtedy wiedzieliśmy, że przesunięcie terminu wręczenia Literackiej Nagrody Nobla to coś więcej, niż mogłoby się na początku wydawać. Jestem dumny, że mogłem współpracować z NENT Group i Viaplay, dając ofiarom możliwość podzielenia się swoimi opowieściami i rzucić światło na historię wykorzystywania seksualnego oraz nadużycia władzy w elitarnych kręgach”.

The Prize of Silence na Viaplay

Czteroodcinkowy serial wyprodukował Meter Film & Television we współpracy z Bunim Murray, Creative Society, KreativInc i NENT Group. Producentami wykonawczymi są Joel Karsberg, Kristoffer Graci i Magnus Coinberg, a producentami Martina Iacobaeus i Sara Newihl.

ZOBACZ:  Małgorzata Kożuchowska na plakacie filmu "Czyściec". W kinach od 23 października

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx