Przejdź do treści

Rodzice – z jakimi problemami się borykają?

Rodzice problemy
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Popularne powiedzenie „małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot” mimo że przekazywane z pokolenia na pokolenie, nie do końca pokrywa się z prawdą. Rodzicielstwo, to oczywiście wiele radości, jednak wymaga też pokonywania różnorodnych trudności. Rodzice na różnych etapach życia swojego dziecka mierzą się z innymi wyzwaniami.

Co innego będzie trapiło ich w okresie ciąży i oczekiwania na narodziny malucha, co innego rodziców przedszkolaka, jeszcze innych zmartwień doświadczą ludzie żyjący z nastolatkiem.

Co martwi rodziców dzieci w różnym wieku?

Mówi się, że wychowanie dziecka to jedno z największych wyzwań życiowych. Gdy dowiadujemy się, że zostaniemy rodzicami towarzyszy nam mieszanka euforii i strachu. Boimy się, czy jako świeżo upieczenie rodzice poradzimy sobie z nową rolą. Denerwujemy się też tym, czy dziecko będzie zdrowe i czy jego rozwój będzie przebiegał prawidłowo. Jak sobie poradzić z tymi obawami? Ponieważ w tym okresie jesteśmy pod opieką lekarza, można z nim na bieżąco konsultować kwestie zdrowotne. Pomaga też rozmowa z innymi młodymi rodzicami, którzy mają ten etap za sobą i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami.

Rodzice noworodków martwią się, czy wszystkie etapu rozwoju przebiegają u ich malucha prawidłowo. Czasami w miarę, gdy dziecko rośnie, pojawiają się też problemy natury psychologicznej i wychowawcze. Rodzic doświadcza pierwszych buntów i musi nauczyć się stawiać granice. Każde dziecko ma inny charakter i inaczej będzie reagowało w takich sytuacjach. Dlatego warto śledzić literaturę fachową lub czytać portale takie jak rodzice.pl, które mogą stać się inspiracją w wielu kwestiach.

Rodzice dzieci w wieku szkolnym i nastolatków martwią się już o ich przyszłość i wyniki szkolne. To czas, gdy dziecko nadal kształtuje swój charakter i oprócz rodziny ma na nie wpływ także grupa rówieśnicza. Warto wtedy dobrze poznać środowisko, w którym obraca się dziecko, aby wiedzieć na bieżąco co się u niego dzieje i jakich emocji doświadcza.

Co jeśli spotykamy się z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń?

Każdy rodzic życzy sobie, aby jego dziecko ominęły kłopoty zdrowotne lub innego rodzaju ograniczenia. Jednak i taka sytuacja może stać się naszym udziałem. Każdy rodzic powinien pamiętać wtedy, że najważniejsze jest wsparcie. Jeśli doświadczamy trudnej sytuacji, warto poszukać osób, które mierzyły lub nadal mierzą się z podobnym problemem. Ich doświadczenie może okazać się bezcenne. Daje to siłę, aby przetrwać trudny okres.

(artykuł sponsorowany)

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx