Premiera filmu „Amatorzy”. Roma Gąsiorowska, Wojciech Solarz, Dorota Landowska i inni

Premiera filmu Amatorzy
Fot. Piotr Podlewski/AKPA

Wraz z otwarciem kin na wielkie ekrany powracają nowe, filmowe produkcje. Jedną z nich jest film „Amatorzy”, który miał uroczystą premierę w warszawskim kinie „Iluzjon”. Film w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, która jest również autorką scenariusza, opowiada historię niepełnosprawnych intelektualnie aktorów z Teatru Biuro Rzeczy Osobistych, który powadzi Krzysiek (w tej roli Wojciech Solarz).

Grupa wygrywa festiwal i w nagrodę może wystawić sztukę na scenie zawodowego teatru. Amatorzy muszą jednak podporządkować się wymaganiom nieznoszącego sprzeciwu dyrektora (Mariusz Bonaszewski). Zamiast „Greka Zorby” mają więc grać Szekspira, a w głównej roli ma wystąpić gwiazda kina – Wiktoria (Roma Gąsiorowska). W filmie możemy zobaczyć również Annę Dymną, Małgorzatę Zajączkowską, Krzysztofa Kowalewskiego oraz przede wszystkim aktorów z gdyńskiego Teatru Biuro Rzeczy Osobistych, w tym znanego z 2. edycji programu „Down The Road” Jana Skibę.

Premiera filmu Amatorzy

„Postać Krzysztofa jest wzorowana na Zbyszku Biegajle, czyli wspaniałym człowieku, z pasją do teatru, który prowadzi grupę BRO już od ponad 20 lat. Zachęcam wszystkich do obejrzenia ich przedstawień. Ja miałem okazję kilka zobaczyć i odniosłem wrażenie, że uczestniczę w wielkim spektaklu aktorów Jerzego Grzegorzewskiego. Ich wyobraźnia jest nieprawdopodobna. Dziękuję Iwonie, że zaprosiła mnie do tego projektu” – opowiada Wojciech Solarz.

Premiera filmu Amatorzy
Wojciech Solarz, fot. Podlewski/AKPA | Premiera filmu Amatorzy

„Kiedy Zbyszek Biegajło powiedział mi, że ma szalony pomysł, żeby zrobić taki film, zdziwiłam się, bo on mi się w ogóle nie wydał szalony. W szkole filmowej wszyscy byliśmy w jakiś sposób szaleni. Ale później, w trakcie realizacji filmu, czułam, że jest to rzeczywiście pewien rodzaj szaleństwa. Bardzo dobrze czuję świat Teatru Biura Rzeczy Osobistych. W tym teatrze gra mój brat. Misją tego filmu jest to, żeby państwo ten świat poznali. Mam nadzieję, że coś z tego wyniknie” – przyznała reżyserka.

ZOBACZ:  "Diana. The Princess". Film o księżnej Dianie, jakiego jeszcze nie było

Komplementów pod adresem aktorów z Teatru BRO nie szczędziła Roma Gąsiorowska. „Ten film był dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Cieszę się, że mogłam was wszystkich spotkać w pracy, bo uważam, że jesteście świetnymi aktorami. Dziękuję wam za waszą odwagę i za to, że stawaliście zawsze na wysokości zadania, nawet jeżeli byliście zmęczeni lub znudzeni. Jesteście wspaniali. Życzę wam, żeby to nie był wasz ostatni film” – powiedziała.

Premiera filmu Amatorzy
Roma Gąsiorowska, fot. Podlewski/AKPA
Premiera filmu Amatorzy
Małgorzata Zajączkowska, Maria Mamona, fot. Podlewski/AKPA
instagram.com/roma_gasiorowska

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx