REALNEWS.PL - NIEZALEŻNY PORTAL INFORMACYJNY

Prawie 40 milionów osób odwiedziło Wielki Bazar w Stambule w 2022 roku

Wielki Bazar w Stambule
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Wielki Bazar lub Kryty Bazar, historyczne centrum handlu i zakupów, położony w sercu Stambułu, po odrestaurowaniu w 2022 roku odwiedziło 39 766 801 osób. To wspaniała konstrukcja, pełna krętych korytarzy, w których mieszczą się tysiące sklepów. Oferują one różnego rodzaju produkty, od tekstyliów po antyki, od wieków pozostaje bardzo chętnie odwiedzanym miejscem.

Wielki Bazar, zadaszony kompleks przypominający małe miasteczko, w którym codziennie można spotkać tysiące pracowników i kupujących, został w zeszłym roku, po przeprowadzonej renowacji, ponownie otwarty. Liczba odwiedzających wzrosła o prawie 56% z 25,5 mln osób w 2021 roku, do około 40 mln w 2022 roku. Oznacza to, że w minionym roku pojawiało się tu średnio 100 000 gości dziennie.

Szlakiem historii i zakupów w Stambule

Historia położonego na obszarze Nuruosmaniye, Mercan i Beyazıt Wielkiego Bazaru sięga połowy XV wieku. Zgodnie z wykształconym w czasach osmańskich systemem fundacji, który obejmował aspekty społeczno-gospodarcze i kulturalne, obiekty takie jak bazary były budowane w pobliżu miejsc kultu religijnego oraz ośrodków o charakterze społeczno-charytatywnym, żeby zadbać o ich potrzeby, takie jak koszty utrzymania i naprawy. Budowa Wielkiego Bazaru, jednego z najważniejszych zabytków Stambułu, rozpoczęła się w 1461 roku za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy w celu zapewnienia finansowania Hagii Sophii. Z czasem Wielki Bazar stał się najważniejszym w regionie ośrodkiem handlu i centrum finansowym, w którym handlowano klejnotami oraz metalami szlachetnymi z całego świata.

Wielki Bazar w Stambule
Fot. mat. prasowy

Wielki Bazar, nie tylko najstarsze, ale i największe centrum handlowe na świecie, w całej swojej historii przeszedł kilka remontów po pożarach i trzęsieniach ziemi, które go dotknęły. Nad niektórymi renowacjami czuwali znani architekci, m.in. Sarkis Balyan. Zabytek, zwany w języku tureckim Kapalıçarşı, stał się bohaterem wielu dzieł kultury. Wielki Bazar pojawił się zarówno w literaturze, w tym w dziennikach z podróży, jak również w sztuce. Ponadto, do dzisiaj przyciąga miliony turystów i pozostaje najczęściej odwiedzanym zabytkowym bazarem na świecie.

Pierwsza zasada zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się!”

Na zabytkowym Wielkim Bazarze, który przez 500 lat swojej historii stale rozbudowywano, pracuje obecnie około 2500 osób. Odwiedzających przyciągają dostępne tu niezliczone produkty – od dywanów po torebki, od wyrobów tekstylnych po złotą i srebrną biżuterię, a także antyki oraz płytki ceramiczne. W części budynku zwanej han (gospoda) znajduje się około 1200 stoisk rzemieślników specjalizujących się w rękodziele. Z tego turecki zabytek jest oczywiście najbardziej popularny. Latem bazar otwiera się w godzinach 08.30-19.30, a zimą 08.30-19.00.

Wizyta na Wielkim Bazarze daje możliwość poczucia historycznej atmosfery Stambułu oraz obserwacji jego dynamiki gospodarczej, innymi słowy, doświadczenia całego Stambułu poprzez jedno miejsce. Poszukiwanie idealnej pamiątki może z pewnością zakończyć się fascynującym spacerem po krętych uliczkach i pasażach Wielkiego Bazaru, podczas którego można natrafić na liczne kawiarnie i restauracje oraz urokliwe sklepy. Odwiedzając go nigdy nie zapominaj o złotej zasadzie zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się przy każdej okazji!”.

Google News
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx