Przejdź do treści

Pokémon Company International partnerem Muzeum Van Gogha w ramach specjalnej współpracy artystycznej „Pokémon x Van Gogh”

Pokémon Van Gogh
Fot. Van Gogh Museum

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Z okazji 50-lecia działalności Muzeum Van Gogha nawiązano oficjalną współpracę pomiędzy firmą Pokémon a Muzeum, aby przybliżyć nowym odbiorcom prace tego artysty. Zarówno dzieła Vincenta van Gogha, jak i Pokémony, mają szczególny związek z japońską sztuką i kulturą.

Japońskie grafiki wywarły głęboki wpływ na sztukę Vincenta i jego spojrzenie na świat. W liście do swego brata Theo z września 1888 roku Vincent pisał: „Wydaje mi się, że nie moglibyśmy studiować sztuki japońskiej, nie stając się jednocześnie o wiele bardziej szczęśliwymi i pogodnymi osobami, co sprawia, że wracamy do natury, pomimo naszej edukacji i pracy w świecie konwencji”.

Emilie Gordenker, Dyrektor Generalna Muzeum Van Gogha, wyjaśnia: „Ta współpraca umożliwi następnemu pokoleniu poznanie sztuki i biografii Vincenta van Gogha w świeżym ujęciu. Korzystając ze swego wieloletniego doświadczenia edukacyjnego, Muzeum Van Gogha i firma Pokémon Company International przygotowały niezwykłe atrakcje dla dzieci, ich opiekunów oraz, mamy nadzieję, wielu innych osób, które odwiedzą Muzeum Van Gogha”.

Współpraca firmy Pokémon i Muzeum Van Gogha będzie obejmować wymienione poniżej działania trwające od 28 września do 7 stycznia 2024 roku. Aby wziąć udział w tych zajęciach należy zakupić zwykły bilet wstępu do muzeum, który jest dostępny wyłącznie online.

Prezentacja „Pokémon w Muzeum Van Gogha” (stała wystawa, 1. piętro)

Kilka z najsłynniejszych dzieł Vincenta van Gogha ze stałej wystawy Muzeum Van Gogha było źródłem inspiracji dla sześciu obrazów wykonanych przez artystów z firmy Pokémon Company. Wśród przykładów można wymienić Pikachu pokazanego w pracy zainspirowanej Autoportretem w szarym filcowym kapeluszu (1887) i Pokémona Sunflorę, który jest ukryty w jednej z wersji słynnych Słoneczników (1889) Van Gogha, natomiast relaksującego się Snorlaxa i Munchlaxa można zobaczyć w pracy zainspirowanej Sypialnią (1888). Tych sześć specjalnie stworzonych obrazów można podziwiać na pierwszym piętrze budynku Rietveld (Rietveldgebouw).

Zajęcia Pokémon Adventure (6 lat+)

Ulotka Pokémon Adventure poprowadzi zwiedzających do dzieł Vincenta van Gogha, które były źródłem inspiracji dla sześciu obrazów przedstawionych w ramach specjalnej prezentacji Pokémon w Muzeum Van Gogha. Podczas tych zajęć zwiedzający odkryją muzeum i historie kryjące się za obrazami. Gdy uczestnicy ukończą Pokémon Adventure, mogą oddać wypełnioną ulotkę, aby otrzymać specjalną kartę promocyjną Pikachu x Muzeum Van Gogha (zależnie od dostępności). Ulotka Pokémon Adventure jest dostępna w języku holenderskim i angielskim.

Materiały edukacyjne online Pokémon x Van Gogh – Van Gogh w szkole (poziom szkoły podstawowej/gimnazjum)

Vincent ogromnie był pod wrażeniem wszystkiego, co wiązało się z Japonią. Japońskie grafiki nauczyły go inaczej patrzeć na świat. Przemawiały do niego płaszczyzny pokryte mocnymi kolorami, tematy odnoszące się do codzienności i dbałość o szczegóły obecne w przyrodzie. Wykorzystując jako punkt wyjścia współpracę firmy Pokémon x Muzeum Van Gogha, uczniowie uzyskają wiedzę na temat powiązań pomiędzy Van Goghiem a Japonią i dowiedzą się, jak inspiracja może działać w obydwu kierunkach. Materiały szkoleniowe są dostępne zarówno w języku holenderskim, jak i angielskim.

Instrukcja wideo „Jak narysować Pikachu” (Rietveldgebouw 0)

W muzeum będzie dostępna instrukcja wideo dla zwiedzających, zawierająca wskazówki jak narysować uwielbianego przez fanów Pokémona Pikachu i oczywiście zachęcająca ich do spróbowania własnych sił.

W Sklepie Muzeum Van Gogha będzie również dostępna wyjątkowa oferta towarów przedstawiających prace artystyczne powstałe w ramach współpracy firmy Pokémon x Muzeum Van Gogha.

Mathieu Galante, Dyrektor ds. licencji w Pokémon Company International, powiedział: „Zawsze szukamy fantastycznych partnerów, z którymi będziemy mogli wspólnie tworzyć wyjątkowe i radosne atrakcje dla fanów Pokémonów i autentycznie znaleźliśmy taką możliwość we współpracy z Muzeum Van Gogha. Istnieje silny związek między inspiracją twórców Pokémonów a inspiracją stojącą za niektórymi z najsłynniejszych dzieł Vincenta Van Gogha. Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy dzieci odkryją świat sztuki i zanurzą się w nim za sprawą niesamowitych dzieł Van Gogha i Pokémonów”.

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

Zobacz również:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx