Przejdź do treści

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Uroczyste pożegnanie wybitnego kompozytora

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
Fot. Filip Radwański/AKPA

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

29 marca w Krakowie – dokładnie w drugą rocznicę śmierci – odbyły się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego, które miały charakter państwowy. Urnę z prochami kompozytora złożono w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w Panteonie Narodowym. To miejsce spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki, kontynuacja idei krypty zasłużonych na Skałce.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie. Miał 86 lat. Po śmieci urna z jego prochami najpierw spoczęła w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, skąd dziś przeniesiono ją z honorami do Panteonu Narodowego. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prymas Polski Wojciech Polak, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej Stanisław Dziwisz, wdowa po kompozytorze Elżbieta Penderecka, a także, m.in.: minister kultury Piotr Gliński, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z małżonką, Jerzy Maksymiuk, byli ministrowie kultury – Waldemar Dąbrowski i Bogdan Zdrojewski, ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

Penderecki był jednym z największych współczesnych kompozytorów oraz dyrygentów, a także jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Utwory Mistrza Pendereckiego rozbrzmiewają w salach koncertowych na wszystkich kontynentach. Penderecki zdobył wiele polskich i międzynarodowych wyróżnień, w tym pięć nagród Grammy. Uhonorowano go tytułami doktora honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia w Polsce. Komponować zaczął już w dzieciństwie, natomiast karierę dyrygencką rozpoczął w latach 70-tych, dyrygując największymi orkiestrami świata.

Międzynarodową sławę przyniosły mu m.in. utwory: „Tren – ofiarom Hiroszimy”, „Polymorphia”, „Fluorescencje”, „Pasja według św. Łukasza”, „Sinfonietta”, „Siedem bram Jerozolimy”, „Hymn do św. Wojciecha”, „Credo”, „Concerto grosso” „Te Deum”, czy „Polskie requiem” zadedykowanego papieżowi Janowi Pawłowi II. Jego pierwsza opera „Diabły z Loudun” powstała w 1969 roku. Kolejne dzieła operowe to: „Raj utracony”, „Czarna maska”, „Ubu Król”. Przez całe życie Penderecki związany był z Krakowem. To tu studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna), a w latach 1972-1987 był rektorem tejże uczelni.

Następnie, od 1987 do 1990 roku, był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Dzięki jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia. Od wielu lat Krzysztof Penderecki mieszkał w Lusławicach w powiecie tarnowskim, gdzie w 2013 roku otworzył Europejskie Centrum Muzyki – międzynarodowy kampus przeznaczony dla młodych artystów.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
Andrzej Duda, fot. AKPA
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
Andrzej Duda, Aleksander Kwaśniewski, fot. AKPA
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
Stanisław Dziwisz, fot. AKPA
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
Piotr Gliński, fot. AKPA
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
Jolanta Kwaśniewska i Aleksander Kwaśniewski, fot. AKPA
Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx