Przejdź do treści

Orły 2021. Stenka, Ostaszewska, Boczarska, Chyra i inne gwiazdy na czerwonym dywanie

Orły 2021
Fot. AKPA

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

23. gala rozdania Polskich Nagród Filmowych przeszła do historii. Podczas tegorocznej edycji tryumfował film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, który dostał nominację w 15 kategoriach i otrzymał aż 7 statuetek!

Orły 2021 już za nami! Film w reżyserii Jana Holoubka zwyciężył w kategoriach – Odkrycie Roku, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepszy Montaż, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska dla Jana Frycza, a także Najlepsza Główna Rola Męska dla Piotra Trojana, Najlepsza Główna Rola Kobieca dla Agaty Kuleszy, a także Najlepsza Reżyseria. Historia niewinnie skazanego za gwałt i zabójstwo Tomasza Komendy i 18 letniej walki o odzyskanie wolności skruszyła serca członków Polskiej Akademii Filmowej. „To olbrzymi zaszczyt być wśród wszystkich nominowanych. Dziękuję całej ekipie, Magdzie i mojej mamie” – dziękował ze sceny Jan Holoubek.

Orły 2021
Magdalena Różczka i Jan Holoubek, fot. Baranowski Michał/AKPA

„Ale extra, strasznie się cieszę. Jestem szczęśliwa i wzruszona. Teresa jesteś dla nas wzorem, walka, której się podjęłaś z systemem jest niesamowita, dlatego tę nagrodę dedykuję Tobie” – przyznała wzruszona Agata Kulesza.

Orły 2021
Agata Kulesza, fot. Kurnikowski/AKPA
Orły 2021
Maja Ostaszewska, fot. Kurnikowski/AKPA

Wielkie brawa dla twórców animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, uhonorowanych nagrodami w kategoriach – Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Film, Najlepszy Dźwięk oraz Najlepsza Muzyka. „Świat filmu jest wspaniały i niesamowity i jest miejsce na takie dziwolągi jak ja, które są samoukami i dzięki wspaniałej ekipie robią taki film, jak ten mój. Wielkie podziękowania należą się Tadeuszowi Nalepie, mojemu przyjacielowi, z którym pracowałem nad tym filmem 2 lata. Dziękuję również Jankowi Holoubkowi, który podarował mi wypowiedź swojego ojca. Mój film składa się z dziesiątków takich podarków” – powiedział Mariusz Wilczyński, który nad swoją animacją pracował 14 długich lat.

Orły 2021 – wielka gala nieobecnych

Tegoroczne Orły to również wielka gala nieobecnych. Zabrakło m.in. Piotra Trojana, który wygrał w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska, Kingi Preis zwyciężczyni w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca w filmie „Jak najdalej stąd”, Jana Frycza wyróżnionego za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską, Michała Englerta, montażysty filmu „Śniegu już nigdy nie będzie”, czy też Lecha Majewskiego nagrodzonego za „Dolinę Bogów”. Statuetkę w imieniu Kingi Preis odebrał reżyser filmu Piotr Domalewski. „Kinga, jak wszyscy wiemy, jest totalna! Dziękuję w jej imieniu i swoim za to, że zagrała w moim filmie” – przyznał. W kategorii Najlepsza Scenografia zwyciężył film „Dolina Bogów” w reżyserii Lecha Majewskiego.

Orły 2021
Magdalena Boczarska, Mateusz Banasiuk, fot. Baranowski Michał/AKPA

Rzadko się zdarza, żeby dwie produkcje otrzymały nagrodę Ex ćquo, a tak właśnie zdecydowała kapituła, przyznając nagrodę za Najlepsze Zdjęcia. Zwyciężył film „Jak najdalej stąd” i „Śniegu już nigdy nie będzie”. W plebiscycie portalu WP można było głosować na najlepszy, zdaniem internautów film. Statuetką w kategorii Nagroda Publiczności został wyróżniony film Jana Komasy „Hejter. Sala Samobójców”. Specjalną nagrodę za Osiągnięcia Życia przyznano kompozytorowi, autorowi muzyki do takich serialowych hitów, jak m.in. Alternatywy 4″, „Janosik”, „Czterdziestolatek”, „Stawka większa niż życie”, czy wojna domowa”. „Seriale tak, jak filmy dzielą się na dobre i na złe. Pozwolę sobie zacytować prowadzące tegorocznej gali Brytyjskich Nagród Filmowych” – powiedziała Grażyna Torbicka, która prowadziła tegoroczną galę Orłów.

Orły 2021
Jan Komasa, fot. Kurnikowski/AKPA
Orły 2021
Zofia Domalik, fot. Kurnikowski/AKPA

Orły 2021. Zobacz kto pojawił się na gali

Wśród nominowanych w kategorii Najlepszy Serial, wygrał „Król” na podstawie rewelacyjnej książki Szczepana Twardocha, w reżyserii Jana. P Matuszyńskiego. Kapituła Orłów wyróżniła również twórców dokumentu „Wieloryb z Lorino” oraz „Nędzników”. Jednym ze wzruszających momentów było z pewnością wystąpienie Dariusza Jabłońskiego, który zaapelował do gości o uczczenie minutą ciszy tych artystów, którzy odeszli w 2020 i 2021 roku. W tegorocznej edycji na liście nominowanych filmów znalazło się aż 130 produkcji, w tym 31 filmów fabularnych, 83 filmów dokumentalnych i 19 seriali, co oczywiście pokazuje twórczą siłę polskiej kinematografii.

Orły 2021
Maciej Stuhr, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, fot. Kurnikowski/AKPA
Orły 2021
Andrzej Chyra, fot. Kurnikowski/AKPA
Orły 2021
Rafał Listopad, fot. Baranowski Michał/AKPA
Orły 2021
Michalina Łabacz, fot. Baranowski Michał/AKPA
Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

Zobacz również:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx