Organek zaskakuje śpiewając po sycylijsku „La Canzone del Ciuccio”

Organek Canzone del Ciuccio
Fot. kadr z klipu "La Canzone del Ciuccio"

Wczoraj odbyła się nowojorska premiera filmu „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, w której jedną z ról zagrał Tomasz Organek. Na prośbę twórców filmu, Ewy Piaskowskiej i Jerzego Skolimowskiego, Tomasz Organek, lider zespołu Ørganek wykonał starą, sycylijską pieśń ludową, zatytułowaną „La Canzone del Ciuccio”.

Piosenka „La Canzone del Ciuccio” opowiada o wielkiej rozpaczy człowieka po utracie Osiołka i w niezwykły sposób nawiązuje do scenariusza filmu „IO”. Jest to również pieśń, do której Jerzy Skolimowski ma bardzo sentymentalny stosunek.

Jerzy Skolimowski, reżyser: „Odkryliśmy tę sycylijską, folkową pieśń o miłości do osiołka kilka lat temu, podczas pracy nad scenariuszem. I było to coś w rodzaju miłości od pierwszego słyszenia. Inspirowała nas i wzruszała w ciągu całego okresu pracy nad filmem”.

Ewa Piaskowska, współproducentka i współautorka scenariusza dodaje: „Jerzy momentalnie wpadł na pomysł by Organek wykonał własną wersję, a Tomek oczywiście zgodził się bez wahania. Rezultat przerósł nasze oczekiwania”.

Tomasz Organek – „La Canzone del Ciuccio”:

A tak mówi o utworze sam Tomasz Organek: „Paradoksalnie, osiołek z piosenki „La Canzone del Ciuccio” ma bardzo wiele wspólnego z osiołkiem IO. Oba niespełnione żywoty pełne obrazów świata pełnego zła i nienawiści, kończą się śmiercią i po obu pozostaje tęsknota. W piosence po osiołku płacze śpiewak przyznając, że bardziej tęskni za swoim przyjacielem, niż za żoną.

To bardzo silna przyjaźń, więź łącząca człowieka ze zwierzęciem. W filmie śpiewaka zastępuje widownia, która nie może pogodzić się ze stratą bohatera filmu, gdy ten niewinny i czysty, kończy niezasłużenie w rzeźni. To poczucie bezradności i niesprawiedliwości obezwładnia i śpiewka, i widza, którzy z pewnością nie są w stanie pogodzić się z ich śmiercią”.

„IO” otrzymał dotychczas prestiżową nagrodę jury w Cannes oraz jest polskim kandydatem do Oscara w roku 2022.

ZOBACZ:  Nagranie jubileuszu 30-lecia zespołu Boys

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx