REALNEWS.PL - INFORMACJE ZE ŚWIATA I KRAJU

Opakowania z tworzyw sztucznych: jakie są obecnie trendy?

Panuje już powszechna zgoda, że przy produkcja opakowań z tworzyw sztucznych wymaga od nas obecnie odpowiedzialnych rozwiązań. Z jednej strony zatem opakowania plastikowe powinny być wciąż funkcjonalne, czyli wytrzymałe i dobrze chroniące produkt. Z drugiej – muszą być dostosowane do naszych obecnych potrzeb ochrony środowiska.

Alarmujące obrazy wysypisk, zwłaszcza tych niekontrolowanych, z krajów trzeciego świata skłaniają nas coraz częściej do refleksji: czy możemy uchronić się przed zalewem opakowań z tworzyw sztucznych oraz ich negatywnym wpływem na środowisko naturalne?

Gdzie zmierza branża opakowań?

Coraz bardziej świadomi w kwestii ochrony środowiska konsumenci przyglądają się nie tylko nabywanym produktom, ale także opakowaniom. Dlatego producenci opakowań starają się dobrać odpowiednie rozwiązania, które mogą minimalizować negatywne oddziaływanie branży na ekosystemy. Główne idee to: zmniejszenie zużycia surowca, używanego w produkcji oraz ułatwienie recyklingu.

Do ważnych trendów w branży należą opakowania jednomateriałowe, złożone z pojedynczego surowca. Może on być dzięki temu efektywnie poddawany recyklingowi i używany wielokrotnie. W tym zakresie dość dobrze sprawdzają się tworzywa sztuczne PET, z których można produkować opakowania wielokrotnie. Dawniej trzeba było zawsze „używane” tworzywo PET mieszać z nowym, ale dziś i ta bariera jest pokonywane. Przykładem tego są tworzywa BIO-PET i rPET, które powstają po recyklingu plastikowych butelek. Jednym z liderów wykorzystywania BIO-PET do produkcji opakowań jest UNI-PAK: https://uni-pak.pl. Firma ta jest też znana z produkcji jednolitych materiałowo tub z folii sztywnych (metoda zastrzeżona w Urzędzie Patentowym RP). Świetnie nadają się do recyklingu.

Recykling – ważny, aby produkować mniej nowych opakowań

Poprzez segregowanie odpadów możemy w dość łatwy sposób oszczędzać zasoby naturalne, takie jak woda i energia. Ale zauważmy, że „nowe życie” można dawać przedmiotom nawet w domu: to „up-cykling”. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby stworzyć „coś z niczego”. Papierowe pudełka mogą zostać zamienione na schowki na drobiazgi albo biżuterię, a pojemniki po napojach – na lejki, doniczki czy organizery.

Biodegradowalne opakowania – to brzmi obiecująco

Opakowania biodegradowalne są wykonane z organicznych surowców odnawialnych – czyli po użyciu mogą ulec biodegradacji. Oznacza to, że zmieniają się w biomasę. Przy produkcji tych opakowań emituje się mniej dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, co czyni je mniej szkodliwymi dla środowiska. Po dostaniu się do środowiska nie stanowią także zagrożenia, ponieważ organizmy żywe mogą je rozłożyć i wprowadzić ponownie do obiegu.

Użycie przyjaznych naturze materiałów wypełniających a paczkach

Pakowanie produktu wymaga często użycia „wypełniaczy”, czyli czegoś, co będzie amortyzować wstrząsy, a także chronić produkty przez obróceniem się lub przemieszczeniem w paczce. Wiele tworzyw sztucznych jest wykorzystywanych jako opakowania zabezpieczające. W czasie pandemii Covid-19 bardzo wzrosła sprzedaż on-line co spowodowało zwiększone zużycie „wypełniaczy”, które w paczce kurierskiej chronią przed zniszczeniem nie tylko produkt ale i… oryginalne opakowanie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku powstały ekologiczne rozwiązania pozwalające np. na wypełnianie paczek papierem lub biodegradowalnym skropakiem.

Opakowania z tworzyw sztucznych wciąż nie mają w pełni biodegradowalnej alternatywy, które zapewni producentom i klientom te same korzyści w zakresie kosztu oraz dobrej ochrony produktów. Jeśli nie możemy ich wyeliminować, warto inwestować w nowoczesne rozwiązania pozwalające na zmniejszenie ilości surowca potrzebnego do wytworzenia opakowania i zapewnienie wyższego poziomu recyklingu.

(artykuł sponsorowany)

Udostępnij artykuł:

Realnews.pl google news
Obserwuj w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Przewijanie do góry