Przejdź do treści

Odwrócony kredyt hipoteczny – co to oznacza?

Odwrócony kredyt hipoteczny
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jak wiemy, banki oferują nam liczne produkty, dzięki którym możemy uzyskiwać finansowe wsparcie albo inwestować swoje oszczędności. Dobieramy te najbardziej korzystne w ramach indywidualnych potrzeb. Jednym z mniej znanych, ale jakże pomocnych jest odwrócony kredyt hipoteczny. Ten dedykowany jest głównie seniorom i ze standardowym kredytem mieszkaniowym ma niewiele wspólnego. Chcesz wiedzieć, z czym wiąże się odwrócony kredyt hipoteczny?

Oferta każdego banku może być oczywiście inna dlatego warto porównać je na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, natomiast sama zasada współpracy jest podobna. Najważniejsze jest to, że osoby starsze mogą uzyskać finansową pomoc, by godnie przeżyć ten ostatni etap swojego życia.

Odwrócony kredyt hipoteczny – definicja

Odwrócony kredyt hipoteczny bardzo często mylony jest z rentą dożywotnią albo kredytem hipotecznym. Jest to jednak osobny produkt wspierający finansowo osoby potrzebujące. Istotą jest tutaj nieruchomość, którą klient zastawia. Zostaje przeprowadzona cesja prawa do nieruchomości w zamian za wypłatę środków pieniężnych w comiesięcznych ratach o ustalonej wysokości. Odwrócony kredyt hipoteczny przyznawany jest z reguły osobom 60+, które są właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości. Co ważne, po śmierci takiego klienta banku nieruchomość staje się własnością instytucji bankowej, natomiast jeśli senior posiadał rodzinę, ta może spłacić całość zobowiązania i zachować nieruchomość.

Odwrócony kredyt hipoteczny – podstawa prawna

Chcesz wiedzieć, jakie podstawy prawne ma odwrócony kredyt hipoteczny? Ustawa weszła w życie dokładnie 9 października 2014 roku i została przyjęta przez Senat. Trzeba przyznać, że na początku budziła sporo kontrowersji, natomiast dzisiaj cieszy się sporym powodzeniem. Istotą jest wspieranie przede wszystkim osób starszych, którzy dzięki takiej współpracy z bankiem uzyskują dodatkowe środki. Doskonale wiemy, jak niskie są dzisiaj emerytury i renty, niejednokrotnie nie wystarczają, by senior mógł prowadzić godne życie.

Odwrócony kredyt hipoteczny to nie kredyt hipoteczny. Jego istota jest zupełnie inna. W tym przypadku klient banku posiada już nieruchomość i zastawia ją, by móc otrzymać finansowe wsparcie. W przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego uzyskuje się środki na zakup nieruchomości. W obydwu przypadkach rzeczywiście zostaje ustanowione zabezpieczenie hipoteczne, ale na znacznie innych zasadach. Bez względu na rodzaj współpracy z instytucją bankową, zawsze warto ustalać indywidualne warunki i czytać zapisy w umowach. Odwrócony kredyt hipoteczny w Polsce początkowo nie był uznany jako pozytywne wsparcie dla seniorów. To dlatego, że liczne instytucje chciały praktykować niekorzystne warunki takiej współpracy. Dzisiaj, dzięki uregulowaniom prawnym, interesy osób starszych zostają w pełni zabezpieczone.

Odwrócony kredyt hipoteczny – w jakim banku?

Chociaż w Europie odwrócony kredyt hipoteczny cieszy się ogromną popularnością, to w naszym kraju trudno o banki realizujące odwrócony kredyt hipoteczny. Wszystkie uznały, że taka oferta to zbyt duże ryzyko, przede wszystkim wizerunkowe. Nadal tego rodzaju wsparcie seniorów uznawane jest za niekorzystne, chociaż bardzo często pozwala im uzyskać niezbędne do życia środki. Interesuje Cię odwrócony kredyt hipoteczny? Oferty banków nie znajdziesz, ale możesz udać się do tzw. funduszy Hipotecznych. Kilka z nich ma w swojej ofercie właśnie taką współpracę z seniorami.

Odwrócony kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszy?

Podmioty, które oferują odwrócony kredyt hipoteczny, współpracują z seniorami na różnych warunkach. To kwestie indywidualne, a bardzo często znaczenie ma wartość i stan samej nieruchomości, która staje się zabezpieczeniem.

Najczęściej środki wypłacane są w comiesięcznych ratach, rzadko zdarzają się jednorazowe wypłaty. Ich wysokość jest zależna od wartości domu czy mieszkania – im wyższa, tym więcej otrzyma senior. Czy da się wyliczyć odwrócony kredyt hipoteczny? Kalkulator kredytowy, który jest wsparciem w przypadku tradycyjnego kredytu na mieszkanie, raczej się tutaj nie sprawdzi. Oczywiście udaje się wyliczyć szacunkowe wartości, natomiast temat w naszym kraju cieszy się jeszcze na tyle małym zainteresowaniem, że jedyną możliwością jest tak naprawdę udanie się do podmiotu, który oferuje takową współpracę.

Społeczeństwo nadal uznaje odwrócony kredyt hipoteczny za niekorzystne rozwiązanie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę seniorów, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, nierzadko jest to dla nich jedyne wyjście z sytuacji. Co istotne, nawet jeśli osoba starsza posiada rodzinę, ta po jego śmierci zawsze może spłacić zobowiązanie i odzyskać nieruchomość. Z reguły ma na to rok.

Odwrócony kredyt hipoteczny jest w Polsce możliwy na jasnych warunkach od ponad sześciu lat. Zapisy nie funkcjonują jednak dla banków, bo te chociaż mogą, to nie oferują takiego wsparcia seniorom. W Funduszach Hipotecznych z takiej opcji też nie korzysta wiele osób. W naszej kulturze przyjęło się, że majątek dziedziczą bliscy, nigdy nie zostaje on oddany obcym. Chociażby dlatego odwrócony kredyt hipoteczny pozostaje tematem tabu.

(artykuł sponsorowany)

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx