Przejdź do treści

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz [NA ŻYWO]

Fot. Auschwitz Memorial / Miejsce Pamięci Auschwitz

27 stycznia 2025 roku obchodzona jest 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Uroczystości, które odbywają się na terenie byłego obozu, przypominają o tragicznej historii tego miejsca i są okazją do oddania hołdu ofiarom, a także Ocalałym, których świadectwa stanowią bezcenne źródło prawdy historycznej.

Główne wydarzenia rozpoczną się o godzinie 16:00 w specjalnie przygotowanym namiocie, ustawionym nad bramą wjazdową do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Jednym z najważniejszych symboli tegorocznych obchodów jest wagon towarowy, który stanie przed bramą obozu. To przypomnienie o transportach, którymi przewożono ludzi na pewną śmierć.

W uroczystościach biorą udział Ocalali, przedstawiciele władz państwowych oraz delegacje z różnych krajów i instytucji. To wydarzenie, które łączy ludzi z całego świata w refleksji nad tragedią Holokaustu i zobowiązaniem do przeciwdziałania zbrodniom przeciwko ludzkości.

Hołd dla ofiar i modlitwa ekumeniczna

Poranne uroczystości rozpoczęły się przed Ścianą Śmierci przy Bloku 11. W tym symbolicznym miejscu, gdzie dokonywano egzekucji, byli więźniowie, delegacje oraz pracownicy Muzeum Auschwitz złożyli wieńce i zapalili znicze ku czci zamordowanych. Ceremonia zakończy się modlitwą ekumeniczną przy Pomniku Ofiar Holocaustu w pobliżu ruin krematoriów.

Podczas uroczystości w Oświęcimiu swoje przemówienie wygłosił prezydent Polski, Andrzej Duda. „Jesteśmy strażnikami pamięci o tym miejscu, które stało się świadectwem niewyobrażalnego cierpienia i ludobójstwa” – mówił, podkreślając znaczenie edukacji historycznej i przeciwdziałania nienawiści.

Niezapowiedziana wizyta Wołodymyra Zełenskiego

W wydarzeniach rocznicowych wziął udział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, którego wizyta nie była wcześniej zapowiadana. W swoich mediach społecznościowych Zełenski napisał: „Zbrodnia Holokaustu nie może się nigdy powtórzyć, ale niestety pamięć o niej stopniowo zanika. Misją każdego z nas jest walka o to, aby zło nie zwyciężyło”. Słowa te podkreślają aktualność walki z nienawiścią, która prowadzi do okrucieństwa i destrukcji.

Pamięć jako przestroga dla przyszłości

80 lat po wyzwoleniu Auschwitz-Birkenau nadal przypominamy sobie o ponad 1,1 miliona ludzi, którzy stracili życie w tym obozie. Każdy dzień pamięci to okazja do refleksji nad historią, ale także nad odpowiedzialnością, jaką mamy wobec przyszłych pokoleń. Tylko poprzez edukację i świadomość możemy zapobiegać powtórzeniu się takich tragedii.

Źródło: Auschwitz Memorial | Miejsce Pamięci Auschwitz

Obserwuj w Google News:

Google News
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx