Nie żyje Jerzy Janeczek. Aktor znany z kultowych komedii miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Janeczek
Jerzy Janeczek, fot. AKPA

OBSERWUJ NAS:

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Janeczek, aktor znany z roli Witii Pawlaka w filmie “Sami swoi”.

“Z żalem żegnamy zmarłego nagle Jerzego Janeczka, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego. W takich filmach jak “Sami swoi”, “Nie ma mocnych” i “Kochaj, albo rzuć”” – poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Jerzy Janeczek był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSTiF, którą ukończył w 1968 roku. Zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w “Róży” Stefana Żeromskiego, w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Po zakończeniu współpracy z tą sceną związał się z teatrami w Kaliszu, Koszalinie oraz warszawskimi: Popularnym, Na Woli i Dramatycznym.

Nie żyje Jerzy Janeczek

Wśród postaci, w które się wcielił był m.in.: Archanioł Michał, Ryczywół i Osioł w “Pastorałce” Schillera, Gustaw w “Ślubach panieńskich” Fredry, Jan, Książę Finlandii w “Eryku XIV” Strindberga, Alfred w “Mężu i żonie” Fredry, tytułowy “Irydion” Krasińskiego, Karol w “Mężczyźnie” Zapolskiej, Natan-Ksiądz w “Sędziach. Klątwie” Wyspiańskiego, czy Jaksa Zakapiorek w “Okapi” Grochowiaka. Grał w filmach i serialach, m.in.: “Stawka większa niż życie”, “Uciec jak najbliżej”, “Sanatorium pod Klepsydrą” i “Trzecia granica”. Grał również w “Dyrektorzy”, “07 zgłoś się”, “Prom do Szwecji”, “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” i “Urodziny młodego warszawiaka”.

Pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechał do USA. Po niemal dwudziestu latach powrócił do kraju. Zagrał w Teatrze Polskiego Radia w sztukach: “Dziewanna” Jacka Dobrowolskiego, “Król Dawid” Kajzara i “Gdy wstaniemy z martwych” Ibsena oraz kilka ról filmowych. Ostatnią postacią, w jaką się wcielił na ekranie był właściciel warsztatu samochodowego w filmie “Kobiety mafii”. Na XVII FTPP w Toruniu został nagrodzony za role Pana Kolegi i Parobka w “Czarownej nocy” i “Zabawie”. W Lubomierzu na VI Festiwalu Filmów Komediowych, za rolę Witi w obrazie “Sami swoi”, wyróżniony nagrodą honorową – Kryształowym Granatem. Aktor miał 77 lat.

ZOBACZ:  Ferzan Özpetek - sylwetka mistrz kina włoskiego. Jego najnowszy film w kinach już od 16 października
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x