“Na rauszu” i “Minari” na oscarowych shortlistach

Minari oscar
Fot. mat. prasowy

OBSERWUJ NAS:

„Na rauszu” znalazło się na shortliście filmów kwalifikujących się do nominacji w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. W tym roku swoje filmy zgłosiły dziewięćdziesiąt trzy kraje. Na shortliście znalazło się 15 tytułów. „Minari” znalazło się na shortliście filmów kwalifikujących się do nominacji w kategorii Najlepsza Muzyka Oryginalna i Najlepsza Piosenka – „Rain Song”.

“Na rauszu” opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy… „Na rauszu” ma już nominację do Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. To również wielki zwycięzca Europejskich Nagród Filmowych 2020 (Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor i Najlepszy Scenariusz), film znalazł się w oficjalnej selekcji MFF w Cannes, Toronto, San Sebastian (nagroda dla Najlepszego Aktora dla czterech odtwórców głównych ról). Na początku lutego tego roku „Na rauszu” zdobyło Nagrody Duńskiej Akademii Filmowej (Nagrody Roberta) w najważniejszych kategoriach (w tym Najlepszy Film), Nagrodę Publiczności na festiwalu w Göteborgu oraz nominację Critics Choice Awards dla Najlepszego Filmu Zagranicznego.

“Minari” to bezapelacyjny zwycięzca MFF Sundance 2020 (Nagroda Publiczności i Nagroda Główna Jury), przyjęty entuzjastycznie zarówno przez krytyków, jak i przez widzów. Na początku lutego tego roku „Minari” otrzymało trzy nominacje do Nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz 10 nominacji do Critics Choice Awards.

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma…kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję. Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

ZOBACZ:  Maria Pawłowska, Jolanta Fraszyńska i Marek Bukowski na planie serialu "Leśniczówka"

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone w poniedziałek 15 marca 2021 roku. 93. gala rozdania statuetek odbędzie się w niedzielę 25 kwietnia 2021 r.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x