REALNEWS.PL - NIEZALEŻNY PORTAL INFORMACYJNY

MTV zaprasza na premierę wyjątkowego dokumentu o nastoletnich uchodźcach z Ukrainy

MTV uchodżcy z Ukrainy
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

W związku ze zbliżającą się rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę stacja MTV przygotowała wyjątkowy dokument przedstawiający kulisy życia młodych Ukraińców w nowej, wojennej rzeczywistości. Niespełna godzinna produkcja pt. „Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy” ukazuje ich godną podziwu odwagę, siłę i determinację, a także problemy i lęki, z jakimi muszą mierzyć się miliony nastoletnich uchodźców.

Polska premiera dokumentu o nastoletnich uchodźcach z Ukrainy już 28 lutego o godz. 20:00 na antenie MTV Polska. Inwazja Rosji zmusiła miliony ukraińskich cywilów do ucieczki do sąsiadującej Polski. Połowa szukających schronienia w naszym kraju to osoby młode i nastolatkowie. W dokumencie MTV filmowiec Nathaniel Lezra przenosi widzów w miejsce oddalone zaledwie kilka kilometrów od granicy dzielącej oba państwa. Prezentuje on życie ukraińskich nastoletnich uchodźców, którzy u progu dorosłości muszą zmagać się z niewyobrażalną traumą spowodowaną wysiedleniem z kraju i rozłąką z bliskimi walczącymi o wolność ojczyzny.

Film „Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy” przedstawia historie opowiedziane przez dwie nastolatki – 18-letnią Oleksandrę „Saszę” Kunitskią i 15-letnią Darię „Daszę” Unger, które dzięki pomocy psychologicznej, przy wsparciu rodziny i przyjaciół oraz poprzez pracę w wolontariacie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jednocześnie zachowując nadzieję na lepszą przyszłość swoją i bliskich pozostawionych w ojczystym kraju.

Sasza, która przed wojną marzyła o nauce tańca w Korei, prowadzi teraz zajęcia taneczne dla dzieci uchodźców. Poza tym pracuje w ośrodku humanitarnym, gdzie zajmuje się zbieraniem i dystrybucją zasobów, a także pełni m.in. funkcję tłumacza.

Dasza natomiast dzieli się z widzami wstrząsającymi przeżyciami z pierwszego poranka inwazji. Obecnie uczęszcza na terapię grupową z innymi nastolatkami, których ojcowie byli zmuszeni pozostać w Ukrainie i stawić czoła rosyjskim wojskom.

Premiera wyjątkowego dokumentu o nastoletnich uchodźcach z Ukrainy

W filmie występuje także Jekaterina „Katia” Trofimenko, 32-latka, która stworzyła grupę Daszy. Opiekuje się nią w ramach lokalnej fundacji „Twój Rozwój”. Katia jest ukraińską psycholożką i uchodźczynią, która teraz zapewnia wsparcie psychospołeczne dla dzieci i nastolatków uciekających przed wojną. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak kobieta angażuje się w pracę z młodzieżą. Przeżycia i historie młodych osób pomagają jej przepracować własne doświadczenia i traumy.

– Ponieważ na całym świecie przeżywamy rocznicę brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, chcieliśmy pokazać ogrom ludzkich tragedii tej wojny. Szczególnie wśród milionów młodych osób, które uciekły ze swojego kraju – mówi Nina L. Diaz, dyrektorka ds. contentu i dyrektorka kreatywna w Paramount Media Networks i MTV Entertainment Studios. – To zaszczyt móc podzielić się ich historiami i okiem Nathaniela Lezry pokazać ich niezwykłą determinację w trosce o bliskich. Także w walce o swoje zdrowie psychiczne i odnajdywaniu nadziei na przyszłość.

– Tym filmem chcemy zwrócić uwagę świata na osoby, które zbyt często są pomijane w relacjach z wojny – na młodych uchodźców. To ludzie, którzy dużą część swojego życia spędzili w cieniu wojny, a ich tożsamość i psychika zostały trwale obciążone agresją Rosji – dodaje twórca filmu Nathaniel Lezra. – To był ogromny zaszczyt spędzić czas z tymi inspirującymi i niezwykle silnymi młodymi ludźmi. Jestem wdzięczny MTV za wsparcie oraz wspólne zaangażowanie w opowiedzenie ich historii, jak również za promocję działań na ich rzecz.

Współpraca Choose Love z MTV

Dzięki współpracy z organizacją Choose Love widzowie MTV mogą wspierać młodzież, która ucierpiała w wyniku wojny w Ukrainie. Więcej szczegółów oraz informacji, jak zaangażować się w pomoc, można znaleźć na stronie ukraine.mtv.com.

Producentami dokumentu Nie zostawiajcie mnie. Historie nastoletnich uchodźców z Ukrainy dla MTV są Nina L. Diaz, Lily Neumeyer, Benjamin Hurvitz i Pamela A. Aguilar. Nathaniel Lezra jest reżyserem i producentem, Elizaveta Goroshnikova producentem kreatywnym, producentka Iuliia Stashevska odpowiada za fabułę, a Malcolm Bird pełni funkcję producenta wykonawczego. Logo filmu zostało zaprojektowane przez Katerynę Gaidamakę, projektantkę i artystkę wizualną z Kijowa.

Google News
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx