Mistrz – premiera filmu o Tadeuszu Pietrzykowskim z udziałem gwiazd już za nami!

Mistrz premiera filmu
Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

W czwartek, 26 sierpnia, w warszawskim kinie Atlantic odbyła się uroczysta premiera filmu Macieja Barczewskiego „Mistrz”. Piotr Głowacki wcielił się w tytułową rolę Tadeusza Pietrzykowskiego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele świata kultury i sportu, m.in. Łukasz Różański, Karolina Pilarczyk, KaeN, Agnieszka Kawiorska, Joanna Majstrak, Jaga Hupało, Marcin Najman, Alan Kwieciński, Michał Pluskota, Konrad Ostrowski, Joanna Osyda, Magda Górska, Patrycja Wieja, Sandra Staniszewska, Julia Chatys, Eliza Gwiazda oraz córka pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego – Eleonora Szafran.

Wierzę, że taka myśl od początku przyświecała Maćkowi, jako autorowi scenariusza, a później reżyserowi, że chcemy opowiedzieć o rzeczy jasnej, że zło jest złe, a dobro jest dobre i o tym, jak czasem silne jest zło, i jakiej odwagi czy hartu dycha potrzeba, by się jemu przeciwstawić, ale że jest to możliwe. To jest zrąb tej opowieści. Mamy bohatera, do którego możemy się odwołać, który zrobił to we własnym życiu i jest inspiracją dla tego filmu i, mam nadzieję, będzie inspiracją, dla młodych ludzi, kolejnych pokoleń, żeby ten kręgosłup moralny wyprostować i zobaczyć, że dzielenie ludzi, dyskryminacja są po prostu złe” – mówi Piotr Głowacki.

Mistrz premiera filmu
Piotr Głowacki, Rafał Zawierucha, fot. Kurnikowski/AKPA

Bił Niemców jak chciał

„Na postać Tadeusza Pietrzykowskiego natknąłem się w opowiadaniach autorstwa Tadeusza Borowskiego, byłego więźnia obozu. W jednym z tych opowiadań napisał, że „był pośród nas więzień 77, który bił Niemców jak chciał, za to co Polacy dostali od nich na polu”. Nie ukrywam, że to mnie bardzo zaintrygowało, jak to? Polak, więzień obozu, który bije nazistów w obozie koncentracyjnym? Zacząłem szukać, szperać kim był więzień 77? Okazało się, że to Tadeusz Pietrzykowski. Skontaktowałem się z jego rodziną i doszedłem do wniosku, że nie ma innej możliwości jak zrobić ten film. Przeczytałem niemal wszystkie wspomnienia byłych więźniów obozu, przeczytałem zapiski Pietrzykowskiego, udałem się na kilka wypraw do archiwów Auschwitz-Birkenau. Starałem się odrobić tę lekcję solidnie. Ta praca była żmudna i długotrwała.

Natomiast znalezienie aktora odtwarzającego tę rolę było szalenie proste. Już w trakcie pisania scenariusza instynktownie rozbłysnął mi w głowie Piotr Głowacki. Nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy i dopiero naszym pierwszym spotkaniem była rozmowa w sprawie udziału w tym filmie. Instynkt mnie nie zawiódł. To rola wybitna i ja jako scenarzysta i reżyser nie mógłbym wymarzyć sobie lepszego odtwórcy głównej roli” – mówi Maciej Barczewski.

ZOBACZ:  "Wielka ucieczka" - zobacz polski plakat filmu!

„Piotr Głowacki jest dla mnie bijącym sercem mojego taty. W panu Głowackim zobaczyłam tatę. Być może ktoś się uśmiechnie, ale we mnie na zawsze zostawił wzruszający ślad i jestem bardzo dumna, że podjął się wyzwania, by zagrać Tadeusza Pietrzykowskiego. Wszystkie walki, które przygotował pan Głowacki są wspaniałe i właśnie tu odnajduję tatę, czytając jego relacje, że właśnie w taki sposób się poruszał, tak wyglądał. Pan Piotr zrobił coś genialnego. Zrobił to!” – mówi Eleonora Szafran.

Mistrz premiera filmu
Łukasz Różański, fot. Kurnikowski/AKPA
Mistrz premiera filmu
Piotr Witkowski, fot. Kurnikowski/AKPA
Mistrz premiera filmu
Marcin Najman, fot. Kurnikowski/AKPA
Mistrz premiera filmu
Patrycja Wieja, fot. Kurnikowski/AKPA
Mistrz premiera filmu
Karolina Pilarczyk, fot. Kurnikowski/AKPA
Mistrz premiera filmu
Kaen, fot. Kurnikowski/AKPA
Mistrz premiera filmu
Alan Andersz, fot. Kurnikowski/AKPA
Mistrz premiera filmu
Eliza Gwiazda, fot. Kurnikowski/AKPA

Akcja rozgrywa się w Auschwitz

Akcja filmu rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, trafił do niego w pierwszym transporcie w 1940 r. Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, stoczył podczas trzyletniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie. Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru. W 1941 r. stoczył pierwszą walkę z niemieckim kapo, wicemistrzem wagi średniej Niemiec, Walterem Dunningiem. Nagrodą za wygraną walkę miał być chleb. Szybko przedwojenny wicemistrz Polski zdobył także tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W 1943 r. został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie stoczył około 20 walk. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia w 1945 r. Po powrocie do Polski pracował jako instruktor wychowania fizycznego. Zmarł w 1991 r.

Piotr Głowacki przygotowując się do tej roli spędził rok na treningach pod okiem Michała Pluskoty oraz Konrada Ostrowskiego. Jeden pracował z aktorem nad ciałem i silą, drugi przekazywał mu wiedzę bokserską, dzięki czemu zrzucił 16 kilogramów. Dobrym duchem filmu była córka pięściarza Eleonora Szafran, autorka książki „Mistrz”, która obserwowała jak Piotr Głowacki radził sobie na planie. Obok Piotra Głowackiego w filmie wystąpili m.in. Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Rafał Zawierucha i Marcin Czarnik.

ZOBACZ:  Karolina Gruszka w islandzkiej produkcji - Złotokap od 28 sierpnia w kinach

„Mistrz” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego, zarazem autora scenariusza do filmu. Producentami filmu są Krzysztof Szpetmański oraz Leszek Starzyński.

Mistrz – relacja z premiery filmu

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Przemek
1 rok temu

Jestem bardzo ciekaw filmu. Wybieram się w poniedziałek ze starszą córką. Byliśmy niedawno w Auschwitz-Birkenau… Poruszająca wycieczka. Piotr Głowacki wygląda świetnie w filmie i na żywo podczas wywiadu. Można go też słuchać godzinami. Już nie mogę się doczekać wizyty w kinie. Pozdrawiam.

1
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx