Miasto – oficjalny zwiastun. Odkryj w filmie malowniczą Bydgoszcz!

Miasto oficjalny zwiastun
Fot. kadr z filmu "Miasto"

OBSERWUJ NAS:

“Bydgoszcz to jest moje miejsce na świecie. Zaczynałem tu jako fotograf. Te mury, podwórka, zaułki, kolory, bydgoskie twarze – to wszystko mnie ukształtowało” – mówi reżyser filmu „Miasto”, Marcin Sauter. Akcja jego debiutanckiego filmu dzieje się w Bydgoszczy, często filmowo niedocenianej, a oferującej operatorom wiele możliwości.

„Chcieliśmy osadzić tę opowieść w mieście, które nie jest ładne, a malownicze filmowo i fotogeniczne” – dodaje twórca. Reżyser, który od dzieciństwa pasjonował się sztuką wizualną, wiele lat spędził na fotografowaniu swojego rodzinnego miasta i odkrywaniu jego tajemniczych zakamarków. Mimo, że miasto wciąż ulega modernizacji i na przestrzeni lat z mapy Bydgoszczy zniknęło wiele miejskich plenerów, które również mogłyby posłużyć za filmową inspirację, to twórcom udało się uwiecznić wyjątkowe miejsca przypominające minioną epokę. Przykładem na to jest plac na ulicy Podgórnej. Na potrzeby filmu twórcy cofnęli go w czasie o przeszło 30 lat.

Nie tylko rodowity bydgoszczanin docenia wyjątkowość tytułowego „Miasta”. Odtwórca głównej roli, Bartłomiej Topa, podkreśla możliwości jakie daje filmowcom Bydgoszcz: „To jest miasto z olbrzymim potencjałem filmowym. Z wieloma tajemniczymi miejscami i plenerami. Tak naprawdę każdy kąt tutaj na starym mieście, jak i trochę na jego uboczu, jest gotowym miejscem do filmowania i opowiadania historii. Poza tym Bydgoszcz to jest miasto otwartych i przyjaznych ludzi” – podkreśla aktor.

Wtóruje mu wcielająca się w filmową femme fatale Karolina Gruszka: „Te miejsca, do których tu filmowo trafiamy, mają niesamowity, specyficzny charakter. W mojej głowie Bydgoszcz zaczęła być bardzo wyrazista” – mówi.

„Dzięki temu filmowi mam okazję zobaczyć trochę inną Bydgoszcz” – dodaje Robert Więckiewicz. „Zakątki, które nie są wymuskane, a są niesamowite też z punktu widzenia filmowego. Takich miejsc jest mnóstwo. To miasto ma bardzo ciekawą architekturę. Aż dziw, że jest w niewielkim stopniu wykorzystywane filmowo, bo ma fantastyczne plenery” – przekonuje aktor.

ZOBACZ:  "Małe szczęścia" i "Zabójcze lato" - styczniowe premiery Galapagos Films na VOD

Miasto – oficjalny zwiastun filmu:

Miasto zwiastun

Bydgoszcz jest nie tylko miejscem, które pomaga opowiedzieć kryminał w stylu noir ale staje się pełnoprawnym bohaterem filmu. Marcin Sauter swoją opowieść osadził w scenerii, którą doskonale zna. Do współpracy zaprosił nie tylko wybitną obsadę z Bartłomiejem Topą, Robertem Więckiewiczem, Karoliną Gruszką czy Stanisławem Tymem na czele, ale i zaangażował tych, którzy Bydgoszcz znają najlepiej: jej mieszkańców. Na ekranie pojawią się bydgoszczanie, a wśród nich m.in. prezydent miasta Rafał Bruski. Pojawią się również Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta, czy dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska i setki mieszkańców miasta. Miejskie Centrum Kultury od dekady pracuje na rzecz rozwinięcia filmowego potencjału Bydgoszczy, tworząc nieformalną szkołę filmu dokumentalnego – BKF Macieja Cuske i Marcina Sautera, angażując się jako partner i koproducent unikatowych pod względem artystycznym projektów dokumentalnych oraz fabularnych, fundując stypendia scenariuszowe, realizując własne produkcje.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x