„Matecznik” z międzynarodową premierą podczas Festiwalu Filmowego Black Nights w Tallinie

Matecznik Black Nights
Fot. mat. prasowy

Po z pewnością gorącym przyjęciu na MFF Nowe Horyzonty i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Matecznik” – pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Mołdy będzie miał swoją międzynarodową premierę podczas Festiwalu Filmowego Black Nights w Tallinie.

Festiwal Filmowy Black Nights odbywa się w Tallinnie w Estonii od 1997 roku. To z pewnością jeden z najważniejszych festiwalów poświęconych sztuce filmowej w Europie Północnej, akredytowany przy organizacji International Federation of Film Producers Association (festiwal klasy A).

„Matecznik” opowiada historię Marty – opiekunki w mieszkaniu treningowym – i jej podopiecznego Karola, który jest objęty dozorem elektronicznym – nie może opuścić mieszkania.Rodzi się między nimi skomplikowana relacja oparta poczuciu władzy, ale też potrzebie miłości i bliskości. W roli Marty zobaczymy nagradzaną choreografkę, tancerkę i performerkę – Agnieszkę Kryst, a partneruje jej wybrany z ponad 200 kandydatów Michał Zieliński.

instagram.com/galapagosfilms.pl

– Czy można zmusić kogoś do miłości? Chciałbym opowiedzieć historię o pragnieniu miłości i bliskości. Niestety w tym przypadku jest to branie tej bliskości od kogoś siłą. Bardzo interesuje mnie krzyżowanie gatunków. Groteska, thriller, dystopia. Kiedy dokumentowałem mieszkania treningowe w Warszawie, dostrzegłem coś bardzo surrealnego w tej „nauce życia”. Oczywiście bardzo zależy nam na wydobyciu w tej historii humoru. Nie chcemy opowiadać tego w sposób dołujący w chłodnych barwach, ze smutnymi twarzami. Dlatego chcemy zabawić się z gatunkami i z widzem – mówi reżyser Grzegorz Mołda.

Kiedy premiera „Matecznika”? Już na Festiwalu Filmowym Black Nights

Scenariusz do filmu Grzegorz Mołda napisał wspólnie z Moniką Powalisz. Koncepcję wizualną opracowano z niemiecką operatorką zdjęć Constanze Schmitt („A Fish Swimming Upside Down”) i scenografką Melą Melak („High Life”, „Erotika 2022”). Za kostiumy odpowiada Małgorzata Fudala („Sweat”), a za charakteryzację – Anna Buttny („Córka trenera”). Kierownictwo produkcji objęła Aleksandra Orzechowska-Madejska („Planeta singli” i oczywiście „Juliusz”).

ZOBACZ:  "Czyściec" w kinach już w najbliższy piątek!

Producentem filmu jest Izabela Igel („Dzikie róże”, „Płynące Wieżowce”) dla Harine Films, w koprodukcji z Telewizją Polską i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film realizowany jest w schemacie Mikrobudżet. Pierwszy film. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Galapagos Films.

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx