Kuna leśna i domowa – ciekawostki

Kuna leśna i domowa
Fot. mat. prasowy

Kuny to niewielkie ssaki drapieżne z rodziny łasicowatych. Można je spotkać w całej Europie oraz Azji mniejszej. Chociaż ludzie traktują je przede wszystkim jako szkodniki, te pociesznie wyglądające zwierzęta o charakterystycznym sposobie poruszania się są jedynie przykładem przystosowania dzikich gatunków do ekstremalnych zmian środowiskowych powodowanych przez aktywność człowieka.

W przypadku kuny adaptacja ta zaszła tak daleko, że nauka mówi o powstaniu nowego gatunku – kuny domowej. Oto garść ciekawostek na temat tych fascynujących, choć niestety często również kłopotliwych zwierząt.

Kuna leśna

Kuna leśna (Martes martes) zdecydowanie preferuje środowisko leśne. Znajdują schronienie w rozpadlinach, norach i dziuplach, skąd w nocy wyruszają, by w gęstym leśnym poszyciu polować na żaby, ślimaki, gryzonie i owady, a czasem również węże! Chociaż te szybkie i zwinne drapieżniki świetnie radzą sobie w łowach, to jako wszystkożercy nie pogardzą również znalezionymi w lesie owocami i jagodami, a w trudnych czasach zdarza im się zostać padlinożercami.

Kunę leśną spotkać można w Europie od Wysp Brytyjskich po Rosję i od Hiszpanii aż po Szwecję i Norwegię. Poza Europą odnotowano ich obecność w Turcji, Gruzji oraz północnym Iraku. Kuny leśne są z natury samotnikami i bronią swojego terytorium. W pary wiążą się jedynie na czas godów i wychowywania potomstwa. Kuny stają się bardziej społeczne w okresie zimowym, kiedy trudności ze zdobyciem pożywienia zmuszają je do rozszerzenia terenów polowań.

Kuna domowa

Kuna domowa (Martes foina) wyewoluowała z kuny leśnej w wyniku rosnącego wpływu człowieka na środowisko życia tego zwierzęcia. Jest gatunkiem synantropijnym, czyli takim, który szczególnie dobrze przystosował się do życia w środowisku silnie zmodyfikowanym przez człowieka. Kunę domową można odróżnić od leśnej po kształcie i kolorze jasnej łaty futra na piersi – w przypadku kuny domowej łata ta jest biała i rozwidla się na wewnętrzną stronę przednich łap zwierzęcia, u kuny leśnej zaś jest ona żółtobrązowa i pozbawiona rozwidlenia.

ZOBACZ:  Marcelina Zawadzka, Ada Fijał, Edyta Herbuś i Olga Bończyk na premierze nowej kolekcji butów marki Caprice

W odróżnieniu od swojej trzymającej się gęstych lasów kuzynki kuna domowa przystosowała się do życia w pobliżu siedlisk ludzkich, na skrajach lasów, terenach rolniczych, a nawet w miastach! Niestety w kontakcie z człowiekiem to futrzane stworzenie staje się dla nas uciążliwym szkodnikiem! Kuny atakują kury i rozrzucają śmieci, co może przyciągnąć większe i groźniejsze zwierzęta, mają też szczególnie uciążliwą w skutkach skłonność do przegryzania kabli – i w aucie, i w domowej instalacji elektrycznej.

Jak humanitarnie ochronić się przed kunami?

Ludzie mają tendencję do przypisywania szkodnikom najgorszych cech charakteru, lecz w rzeczywistości kuna, nieważne jak nie byłaby w danym momencie uciążliwą dla nas, jest tylko zwierzęciem próbującym przetrwać w zmieniającym się przez ludzkie działania w świecie. Aby pokojowo koegzystować z tymi stworzeniami, możemy zastosować profesjonalny odstraszacz na kuny! W ofercie naszego sklepu znaleźć można szeroki wybór odstraszaczy na kuny mechanicznych oraz chemicznych. Sprawdź nasz asortyment już dziś!

(artykuł sponsorowany)

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx