Przejdź do treści

Kongres ESG Polska Moc Biznesu 2022 – power speeche i inspiracje

Kongres ESG Polska Moc Biznesu
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Bezpieczeństwo energetyczne, ekologia i sprawy społeczne, ale również kultura i sport. Kolejna część Kongresu ESG oprócz debat przyniosła liczne prezentacje Key Note i power speechy, które w zwięzłej i atrakcyjnej formie przekazywały główne idee zrównoważonego biznesu.

Kongres ESG Polska Moc Biznesu rozpoczął się 7 listopada 2022 roku na PGE Narodowym w Warszawie. Polska Moc Biznesu to interaktywne wydarzenie skierowane do przedstawicieli kadry kierowniczej, przedsiębiorców i inwestorów z całej Polski. Uczestnicy konferencji biorą udział w ponad 30 godzinach wystąpień, dyskusji, spotkań przy okrągłych stołach, a także będą mogli wysłuchać motywujących wystąpień.

Kongres ESG – Polska Moc Biznesu to inicjatywa, której dotąd w polskiej przestrzeni publicznej nie było. Wydarzenie tworzy płaszczyznę do debaty na tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne oraz dotyczące zdrowia publicznego i zarządzania biznesem w kontekście trendów światowych, polityki Unii Europejskiej oraz polskiej perspektywy.

Na Kongresie spotkają się przedstawiciele środowiska biznesu, instytucji naukowych, samorządowych, pozarządowych oraz administracji centralnej. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz szereg innych ministerstw, uczelni wyższych i instytucji naukowych.

Instytut De Republica oficjalnie zainaugurował działalność

Mowy na scenie E Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu skupione były wokół idei i definicji ESG, zielonej energetyki, elektromobilności czy kolei; przedstawione zostały również zagadnienia wodoru jako alternatywnego paliwa.

Pierwszy Key Note pt. “Po co E w ESG?” wygłosiła Agnieszka Rozwadowska z Columbus Energy.

 • E to najważniejsza litera w raportowaniu finansowym. Według aktualnych raportów, jeśli nie dźwigniemy zmian legislacyjnych ani zmian społecznych, nasza przestrzeń biznesowa zmieni się, nasze biznesy nie będą zabezpieczone w odpowiedni sposób. Pakiet prawa klimatycznego mówi, że do 2030 roku musimy drastycznie zmniejszyć emisję śladu węglowego.
 • Redukcja śladu węglowego wpływa na 7 wskaźników GRI , tworzy synergię z S i G. Raportowanie jest ważne dla rynków kapitałowych i obszaru zarządczego w organizacjach. Raportujemy ślad węglowy oraz inwestujemy w odnawialne źródła energii.
 • Ślad węglowy trzeba liczyć – jest to pierwszy krok. Drugi etap stanowi próba jego redukcji na określonych płaszczyznach, inwestycja w poprawę wskaźników GRI i włączenie wszystkich interesariuszy w te działania, z myślą o społecznościach lokalnych.

Kongres ESG Polska Moc Biznesu 2022

Wojciech Bąk, współzałożyciel Clouds on Mars opowiedział o nowoczesnych narzędziach raportowania:

 • W Polsce jesteśmy dopiero na początku raportowania ESG. Wzrasta jednak świadomość wymogów inwestorów, banków i interesariuszy. Niebawem bez wskaźników ESG firmy nie będą mogły dostać pożyczek.
 • W dalszej kolejności raportować można manualnie, choćby przy pomocy Excela, a potem – z użyciem konkretnych już narzędzi. Jak ten proces wygląda, ile trwa i na czym się skupić? Niezbędna jest ocena dojrzałości ESG. Dane powinny być monitorowane tak, aby były spójne, a gdy są one spójne – nie ma mowy o greenwashingu.
 • Ważne jest kompleksowe podejście do tematu przez wykorzystanie różnych platform, np. chmurowych, czy używanie aplikacji mobilnych. Najczęściej na poziomie całej organizacji, co trwa zwykle rok, dwa, z wykorzystaniem konkretnych narzędzi – 2-3 miesiące. Potem trzeba wziąć pod uwagę poziom lokalizacji procesu, a później – pojedynczego produktu (np. który produkty i w jakim stopniu jest recyklingowany).

Pojazd wodorowy jako przyszłość transportu publicznego przedstawił Tomasz Jasłowski, Dyrektor Departamentu Produkcji z PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy.

 • Jest to całkowicie zeroemisyjny autobus, ekologiczny, przemierzający duże odległości, dwusilnikowy o mocy 125 kilowatów. Posiada dwie małe baterie służące jako magazyny nadmiaru energii, można na nich przejechać ok. 30 km, a generalnie – 450 km – tyle zajmuje autentyczny przejazd z pełnym obciążeniem. Autobus wodorowy to pojazd szyty na miarę, ma możliwość łatwej modyfikacji, jest wyposażony w ładowarki indukcyjne i wi fi. Homologację pojazdu zakończono w kwietniu 2022 roku.
 • Pełni on także funkcję edukacyjną, przy pomocy 11. wyświetlaczy (wewnętrznych i zewnętrznych). Chcemy realnie promować komunikację publiczną, ponieważ samochodami jeżdżą zwykle jedna lub dwie osoby, a w autobusie mieści się ich się 93. Autobus wodorowy to pojazd 12 metrowy, trwają prace nad autobusem 18 metrowym. W czerwcu podpisana została umowa dotycząca budowy fabryki autobusów wodorowych w Świdniku.

Nowoczesna energia cieplna

Marcin Orłowski, Dyrektor Operacyjny Veolia Polska opowiedział o nowoczesnej energii cieplnej na przykładzie konkretnych realizacji firmy: w Lidzbarku – Energia Przyszłości, w Poznaniu – Magazyn Ciepła, czy w Warszawie – Inteligentna Sieć Ciepłownicza.

 • Nowoczesność i energia cieplna – te dwa słowa pozornie średnio do siebie pasują, ciepłownictwo kojarzy się ze starymi kotłowniami. Pragnę powiedzieć co Veolia robi, aby stać się nowoczesnym ciepłownikiem.
 • Działamy w ok. 60. miastach, dostarczamy ciepło do 400 tys. Poznania, prawie 2 mln mieszkańców Warszawy. Nasz miks obecnie zawiera 85 proc. węgla, podobnie jak w przypadku innych polskich spółek ciepłowniczych. W 2030 roku mamy plan nie spalać ani grama węgla. Chcemy to osiągnąć przez:
 • 1. efektywność energetyczną: najlepsze technologicznie wykorzystanie paliwa
 • 2. dystrybucję, która zapewni jak najmniejsze straty na sieci ciepłowniczej
 • 3. klient – zachęcamy do oszczędzania i oferujemy usługi, które pomogą zaoszczędzić ciepło.
 • Przenosimy się na paliwo pochodzące z gazu, który nadal jest paliwem kopalnym, ale również na energię z biomasy.
 • Rok 2050 – to drugi etap naszej zmiany, gdzie zakładamy osiągnięcie zero emisyjności, bazując na wodorze i nimi reaktorach atomowych. Choć obecnie może brzmieć to bardzo ambitnie, ale w ciągu trzydziestu lat może stać się naszą codziennością.

Społeczna odpowiedzialność w biznesie

Na temat społecznej odpowiedzialności w biznesie wypowiedziała się Agnieszka Łukasiak, Prezes Fundacji Veolia, zachęcając do odnalezienia w sobie mocy Naprawiacza.

 • Każdy z nas może zaangażować się w to, aby na naszej planecie żyło się lepiej i aby zużywać mniej dóbr.
 • W miastach obecnie żyje 60 proc. ludności, dlatego miasta będą najbardziej odczuwać zmiany klimatu.
 • Fundacja Veolia Polska od lat wdraża projekty, które mają na celu poprawienie naszej przyszłości klimatycznej. Angażują one lokalne społeczności i pojedynczych obywateli, którzy mogą stać się naprawiaczami świata.

Czy kolej wraca do łask? Na to pytanie odpowiedzi udzielił Artur Martyniuk, Dyrektor Sprzedaży Sieci Franczyzowej Polenergia Fotowoltaika.

Pociągi stają się coraz bardziej popularne jako środek transportu. Wpływa na to szereg czynników. Pierwszy z nich to czynnik ekonomiczny – jazda z Kartą Dużej Rodziny kosztuje cztery razy mniej niż jazda na tej samej trasie samochodem. Kolejna przyczyna to nowoczesność taboru, zatem jazda nim staje się coraz bardziej komfortowa.

Dodatkowo, częstotliwość kursów, która regularnie się zwiększa. Notujemy bardzo duży wzrost liczby pasażerów – jest to około 20 milionów rok do roku.

Cykl Key Note na scenie środowiskowej zakończył Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, przedstawiając raport elektromobilnej gospodarki: – Sektor motoryzacyjny to jeden z największych sektorów gospodarki zatrudniający ok. 400 tys. osób. Elektromobilność należy rozpatrywać jako szansę, na pewno jest też dużym wyzwaniem. Jest to szerokie zagadnienie łączące wiele gałęzi gospodarki: sektor wydobywczy, baterii jonowo-litowych oraz jego recyklingu.

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx