Kimono – jak wybrać strój do wschodnich sztuk walki dla dziecka?

Kimono jak wybrać strój
Fot. mat. prasowy

OBSERWUJ NAS:

Posłanie dziecka na zajęcia ze wschodnich sztuk walki to znakomita decyzja, która zaowocuje jego rozwojem fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Na pewno wymagany będzie odpowiedni strój do ćwiczeń.

Podpowiadamy, jak go wybrać i czym charakteryzują się stroje do poszczególnych sztuk walki.

Kimono? A może gi?

W polskim nazewnictwie popularnie przyjęło się stosować nazwę kimono w znaczeniu stroju przeznaczonego do wschodnich sztuk walki. Formalnie jest to jednak błąd, ponieważ kimono w rzeczywistości jest tradycyjnym japońskim strojem, który w zależności od wzornictwa jest przeznaczony do noszenia na co dzień lub przy specjalnych okazjach. Stroje do treningu sztuk walki są natomiast określane jako gi lub dogi. Oczywiście, trzymając się przyjętej u nas nomenklatury, możemy posługiwać się wyrażeniem „kimono”, w odniesieniu do stroju treningowego do wschodnich sztuk walki.

Wschodnie sztuki walki a rodzaj kimona

Na Dalekim Wschodzie opracowano niezliczoną liczbę zróżnicowanych sztuk walki, które potrafią się różnić od siebie całkowicie lub jedynie drobnymi elementami. I właśnie z tego względu na te różnice konieczne jest dobranie odpowiedniego kimona.

Kimona do karate

Istnieje ponad sto różnych odmian tej bodaj najpopularniejszej japońskiej sztuki walki. W zależności od ich specyfiki lepiej należy wyposażyć się w inne kimona do karate.

  • Kimono do karate kyokushin – charakteryzują się rękawami o długości ¾ oraz nogawkami sięgającymi za kostkę. W kroku powinien znajdować się klin, który zapewnia swobodę poruszania się.
  • Kimono do kumite – w kumite liczy się szybkość, dlatego ważne jest, aby kimono było lekkie i nie krępowało ruchów.
  • Kimono na zawody kata – powinno być wykonane z twardych materiałów, które wydają charakterystyczny hałas przy wykonywaniu form.

Judogi, czyli kimona do judo

Kimono do judo nazywane jest judogą. Jako że judo należy do najbardziej kontaktowych wschodnich sztuk walki, judogi muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na rozdarcia. Dlatego też ich gramatura jest zwykle wysoka.

  • Judogi do treningu – judo trenuje się komfortowo w judodze o gramaturze ok. 300-500g/m2.
  • Judogi na zawody – w zawodach należy utrudnić przeciwnikowi chwycenie za kimono, dlatego judogi na zawody powinny być podwójnie tkane i osiągać wartości gramatury sięgające 600-1000g/m2.
ZOBACZ:  KSW 60: Patryk Kaczmarczyk vs Michał Sobiech. Zobacz zwiastun!

Kimona do ju-jitsu

W przypadku tej sztuki walki ważna jest pełna swoboda ruchów zawodników. Stąd też kimona (gi) do ju-jitsu muszą być odpowiednio luźne, ale też odporne na rozdarcia. Kompromisem, który gwarantuje te cechy, jest kimono uszyte z materiału o gramaturze około 450g/m2.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie kimona?

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko skutecznie i chętnie trenowało sztuki walki, musisz dobrać mu kimono, które zagwarantuje wygodę w czasie treningu i pojedynków.

Ważny jest rozmiar. Zawodnicy wschodnich walki dla komfortu wybierają dogi o 5 cm większe od wzrostu. Nie bez znaczenia pozostaje materiał – choć tradycyjne kimona wykonuje się z czystej bawełny, to jednak dzisiaj stosuje się domieszki syntetyków, które podnoszą ich trwałość.

(artykuł sponsorowany)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x