Kannabinol (CBN): Co to jest i jakie są jego skutki?

Kannabinol co to jest
Fot. mat. prasowy

Badania pokazują, że CBN działa jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciw bezsenności i przeciwdrgawkowy. Może również zwiększać apetyt, podobnie jak THC, bez efektów psychotropowych. Kannabinol wydaje się również wywierać zdrowe efekty synergistyczne z THC, CBD i innymi kannabinoidami. Czy może on stać się kandydatem do nowych terapii opartych na konopiach indyjskich?

CBN, czyli kannabinol, jest znacznie mniej popularny niż THC czy CBD, a nawet nie jest tak łatwy do wyekstrahowania z rośliny konopi. Jednak jego potencjalne korzystne działanie na organizm człowieka zaczyna być badane przez naukę. Co wiemy do tej pory na temat „sennego” kannabinoidu?

Jak powstaje CBN w roślinie konopi i gdzie można go znaleźć?

W przeciwieństwie do wielu innych kannabinoidów, kannabinol (CBN) nie powstaje z kwasu kannabigerolowego (CBGA). W rzeczywistości, CBN jest metabolitem tetrahydrokannabinolu, co oznacza, że powstaje, gdy THC jest podgrzewane lub wystawiane na działanie tlenu. Z tego powodu w starzonych lub utlenionych kwiatach konopi występuje duża ilość CBN. Jednak zawartość CBN w roślinie wynosi zazwyczaj mniej niż 1%, nawet w utwardzonych lub starzonych kwiatach konopi.

Jak CBN wywołuje swoje działanie?

Większość kannabinoidów wywiera wpływ na nasze ciało i umysł poprzez chemiczne „wiązanie” z receptorami kannabinoidowymi. Tworzą one nasz układ endokannabinoidowy (ECS). Na wypadek gdybyś nie wiedział, ECS to sieć neuronalnych przekaźników, która istnieje w każdym z naszych ciał. Przyczynia się on do regulacji wielu funkcji fizjologicznych, wpływając jednocześnie na nastrój, odpowiedź immunologiczną, sen, apetyt, odczuwanie bólu i wiele innych.

Receptory kannabinoidowe noszą nazwy CB1 i CB2, ale wiemy, że niektóre kannabinoidy mogą wpływać również na inne receptory. Szeroka gama różnych kannabinoidów może silnie lub słabo wiązać się z tymi receptorami, niektóre z nich jako „agoniści”, niektóre jako „antagoniści”, wywierając w ten sposób różnorodne potencjalne efekty.

ZOBACZ:  Elon Musk i Grimes zostali rodzicami. Imię dziecka to X Æ A-12 Musk

Podobnie jak jego macierzysta cząsteczka, THC, kannabinol ma większe powinowactwo wiązania do receptora CB2 niż do receptora CB1, chociaż powinowactwo CBN do CB2 jest niższe niż THC. Badania laboratoryjne wykazują, że CBN działa jako agonista na receptory CB1, aczkolwiek z dużo mniejszą siłą niż THC. CBN jest również agonistą receptora TRPV2, potencjalnie przyczyniając się do wywoływania przeciwbólowych reakcji naszego układu endokannabinoidowego. Kannabinol może również hamować produkcję innych neuronalnych enzymów sygnalizacyjnych.

(artykuł sponsorowany)

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx