Jerzy Urban nie żyje. Kontrowersyjny publicysta i polityk miał 89 lat

Jerzy Urban nie żyje
Jerzy Urban, fot. AKPA

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

3 października media obiegła przykra informacja – nie żyje Jerzy Urban. Polski polityk, publicysta i dziennikarz, odszedł w wieku 89 lat. O śmierci działacza poinformował zarząd tygodnika „NIE”, w którym przez lata pełnił funkcję redaktora naczelnego.

Jerzy Urban urodził się w 1933 roku w Łodzi. Po kilku latach wraz z rodziną przeniósł się do Lwowa. Powrócił później do Polski i rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Dziennikarstwa, których ostatecznie nie ukończył. Nie powstrzymało go to jednak przed rozpoczęciem kariery. Pracował w najpopularniejszych polskich czasopismach i gazetach, m.in. w: tygodniku „Po prostu”, „Polityce”, „Życiu gospodarczym” czy „Tu i teraz”.

Jego umiejętność dogłębnego analizowania i talent obserwacji doprowadziły do tego, że w latach 60. XX wieku został objęty zakazem pracy w dziennikarstwie. Od tamtej pory publikował swoje materiały pod różnymi pseudonimami. Dopiero po odejściu od władzy Władysława Gomułki oficjalnie cofnięto zakaz. Jego poglądy były dla wielu kontrowersyjne. Jerzy Urban nie ukrywał bowiem, że był przeciwnikiem ruchu „Solidarność” i rządów Edwarda Gierka.

Ludwik Dorn nie żyje. Polityk zmarł w wieku 67 lat

W latach 80. sprawował funkcję rzecznika prasowego rządu, a następnie został powołany na ministra. Kilka lat później został redaktorem naczelnym tygodnika „NIE”, który szybko zdobył wielu czytelników. Na łamach tego czasopisma, od lat publikowane materiały o najbardziej kontrowersyjnych sprawach państwowych i największe medialne skandale.

Jerzy Urban nie żyje
Jerzy Urban, fot. Mikulski/AKPA
Google News
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx