Przejdź do treści

Jan Frycz, Karolina Gruszka i Grzegorz Małecki na planie serialu „Dom pod Dwoma Orłami”

Jan Frycz Karolina Gruszka
Fot. Dariusz Gałązka/AKPA

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

„Dom pod Dwoma Orłami” to najnowsze dzieło reżysera Waldemara Krzystka, które, po długim oczekiwaniu, w grudniu ma zadebiutować na antenie TVP. Fabuła serialu skupia się na losach Polaków, Niemców i Ukraińców, których drogi krzyżują się w starej, poniemieckiej willi we Wrocławiu. Opowieść rozpoczyna się latem 1997, w roku wielkiej powodzi.

Jan Frycz, Karolina Gruszka, Grzegorz Małecki i Aleksandra Konieczna to tylko niektórzy artyści, których mogliśmy zobaczyć na planie 6-go odcinka serialu. Lokatorkami tytułowego domu są m.in. trzy pokolenia kobiet: babcia Zofia Szablewska (Małgorzata Zajączkowska), jej córka Helena (Agnieszka Mandat) oraz wnuczka Marianna (Sonia Mietielica). Za sprawą znalezionego przez przypadek pamiętnika pierwszej właścicielki domu, Niemki Lisy Weber, fabuła przenosi się w czasie. Poznajemy zarówno przedwojenne historie mieszkańców Wrocławia, jak i losy przesiedlonych tu Kresowiaków. Z Kresów właśnie pochodzi babcia Zofia. W 6. odcinku serialu cofamy się w czasie. Jest wiosna 1923 roku, Zofia mieszka razem z rodzicami w dworku, jest młodą dziewczyną, panną na wydaniu. O jej rękę przyjeżdża się oświadczyć młody dziedzic Antoni Szablewski. Niestety ojciec dziewczyny na ślub się nie zgadza. Antoni jednak nie daje za wygraną i za rok, jesienią 1924 roku, znów się oświadcza. Tym razem zostaje przyjęty.

Zobacz zdjęcia z 6. odcinka planu serialu „Dom pod Dwoma Orłami”

W rolę młodej Zofii wcieliła się Karolina Gruszka. Jej męża, Antoniego Szablewskiego, zagrał Grzegorz Małecki, rodziców natomiast – Jan Frycz i Aleksandra Konieczna. Sceny kresowe kręcono w dworku w Turowej Woli, tym samym, który „zagrał” w „Panu Tadeuszu”, „Nad Niemnem”, „Sławie i chwale”. „Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem scenariusz. Myślę, że ta historia będzie ciekawa do obejrzenia. Okolica, w której kręciliśmy nasze sceny, jest urocza, filmowa wręcz. Wiele pejzaży aż prosi się, żeby je sfotografować. Polski pejzaż jest piękny!” – zachwycał się na planie Jan Frycz, oczywiście serialowy ojciec Zofii.

Jan Frycz, Karolina Gruszka, Grzegorz Małecki i Aleksandra Konieczna na planie „Dom pod Dwoma Orłami”:

Jan Frycz Karolina Gruszka
Jan Frycz, fot. Gałązka/AKPA

„Gram matkę Zofii. W scenariusz moja bohaterka nie ma imienia, ale pasuje do niej Jadwiga. To kobieta zdominowana przez ojca, a potem przez męża. Wydana za mąż dla pieniędzy, niewielkich, o co żywi urazę małżonek. To nie miłość, tylko małżeństwo z układu. Mąż szybko oddaje się swoim prawdziwym pasjom czyli hazardowi i kobietom” – opowiada o swoim wątku Aleksandra Konieczna.

Jan Frycz Karolina Gruszka
Aleksandra Konieczna, fot. Gałązka/AKPA

„Film przepiękny i wzruszający – w dużej mierze inspirowany prawdziwymi wydarzeniami – a jednocześnie trudny. Moja bohaterka Zofia przechodzi podczas wojny przez prawdziwe piekło. Akcja toczy się głównie we Wrocławiu, niemieckim Breslau, gdzie po wojnie osiedlają się ludzie z Kresów Wschodnich” – dodaje Karolina Gruszka, młoda Zofia Szablewska. Jej bohaterka jako jedyna ocaleje z wołyńskiej rzezi.

Jan Frycz Karolina Gruszka
Karolina Gruszka, fot. Gałązka/AKPA
Jan Frycz Karolina Gruszka
Grzegorz Małecki, fot. Gałązka/AKPA
Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

Zobacz również:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx