Przejdź do treści

Jaką klawiaturę dla gracza wybrać? Mechaniczna czy membranowa?

Jaką klawiaturę dla gracza
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

W świecie współczesnych klawiatur wyróżniamy dwa podstawowe ich typy: membranowe oraz mechaniczne. Ten podział ma także odzwierciedlenie w cenie, jako że mniej skomplikowane klawiatury membranowe są zazwyczaj tańsze.

Oba typy są dostępne w kilku wersjach, które różnią się ilością przycisków oraz długością klawiatury tak, by każdy mógł wybrać produkt, który najbardziej spełnia jego oczekiwania.

Klawiatura membranowa, czym jest i jak działa?

Pierwszym typem klawiatury jest klawiatura oparta na trzech membranach pod wszystkimi przyciskami, które to są nad gumowymi kulkami wywołującymi nacisk na membranie. Po naciśnięciu wytwarza się sygnał wysyłany do komputera. Ten typ klawiatury aktywuje przycisk w momencie naciśnięcia go na 4 milimetry. Membranówki ogólnie cechują się niską wytrzymałością (do około 10 milionów kliknięć dla każdego przycisku).

Są one także mniej wygodne w pisaniu, ponieważ żeby aktywować klawisz wymagane jest użycie większej siły. Nie oznacza to jednak, że klawiatura membranowa nie nadaje się do niczego. Spisze się ona dla każdego użytkownika, który wymaga działającego i taniego produktu. To dokładnie wpisuje się w to co oferuje ten typ klawiatur.

Czym charakteryzuje się klawiatura mechaniczna?

Te klawiatury przede wszystkim są bardziej skomplikowane, oraz dają większą swobodę używania. Oparte są one na przełącznikach, które znajdują się pod każdym klawiszem. Są takie klawiatury, które obsługują jeden typ przełącznika, są też takie w których różne grupy klawiszy mają osobne przełączniki. Wyróżnia się ich 3 typy, a właściwie trzy kolory.

Pierwszym typem są przełączniki liniowe, o barwie czerwonej. Są one dosyć ciche i jednocześnie działają gładko, przez to są dobre do gier, natomiast nie są najlepszym wyborem dla osób, które dużo piszą na komputerze. Kolejnym rodzajem są brązowe przełączniki, tzw. dotykowe.

Mają one większy opór czy klikaniu, które jest bardziej wyczuwalne. Jest to zrównoważony wybór, ponieważ sprawdza się w dobrym stopniu do pisania czy grania. Z kolei trzecim i najbardziej nastawionym na użytek wszelkiej maści pisarzy jest kolor niebieski, czyli przełącznik dźwiękowo-dotykowy. Dzięki niemu klawiatura jest głośna, oraz przycisk dłużej wraca do swojej początkowej pozycji.
Wyróżnia się także inne typy przełączników, które są jednak mniej popularne. Można je uznać jako dodatkową personalizację klawiatury, ponieważ odpowiadają one pewnemu typowi przełącznika, ale wymagają większej siły do aktywacji przycisku. Oprócz nich można także znaleźć typ „silent” oraz „speed”. Ten pierwszy zapewnia cichą pracę, natomiast drugi szybszą reakcję na kliknięcie.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.gram.pl/artykul/klawiatura-mechaniczna-czy-membranowa-jaka-wybrac.

Jaki typ klawiatury wybrać?

Gdy już znamy plusy i minusy obu typów klawiatur pozostaje nam się zastanowić którą z nich chcemy wybrać. Najpierw należy określić do czego chcemy jej używać. Do zastosowania typowo domowego, czyli czatowania ze znajomymi, lub przeglądania internetu idealnie nada się klawiatura membranowa. Jeżeli zaś jesteśmy klientem, który wymaga dużej wytrzymałości urządzenia, a także zależy nam na wyższym komforcie użytkowania to odpowiednia dla nas będzie klawiatura mechaniczna z odpowiednim dla nas typem przełącznika.

Warto też zaznaczyć, że cena klawiatur opartych na przełącznikach jest minimum dwukrotnie wyższa, dlatego przy niskim budżecie pozostaje jedynie zakup klawiatur membranowych.

(artykuł sponsorowany)

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx