Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Jak zadbać o trawnik
Fot. mat. prasowy

OBSERWUJ NAS:

Porządki w ogródku nieodłącznie związane są z porami roku. Kalendarz ogrodnika wyznacza natura, a konkretnie jej cykl biologiczny. Niektóre zabiegi realizujemy więc jesienią, inne latem, a jeszcze inne wiosną. Jak zadbać o trawnik, aby wyglądał estetycznie i zdrowo?

Jak zadbać o trawnik na wiosnę? To jeden z podstawowych problemów, z jakim mierzą się właściciele terenów zielonych. Jeśli i dla was to prawdziwy kłopot – zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Oczyszczanie

Wiosenną pielęgnację trawnika należy rozpocząć od jego oczyszczenia. To podstawowy zabieg, pozwalający roślinom naturalnie wzrastać i regenerować się po okresie zimowym. Pierwszą czynnością, jaką powinniście wykonać, jest wertykulacja. Mimo że nazwa ta brzmi obco i bardzo technicznie, zadanie jest proste. Chodzi o nacinanie darni na głębokość od 5 do 15 mm, które pozwala pozbyć się martwych części roślin, a także wszechobecnego mchu. Jeśli macie niewielką działkę, do wertykulacji wystarczy urządzenie ręczne. W przypadku dużych powierzchni najlepiej wyposażyć się w wertykulator mechaniczny, w czym pomocna będzie pożyczka przez internet.

Na wertykulacji nasze obowiązki się nie kończą. Powinniśmy zadbać o właściwe napowietrzenie trawnika, czyli jego aerację. Tu znów z pomocą przyjdą specjalne urządzenia – zarówno ręczne, jak i mechaniczne, których zadaniem jest spulchnienie i rozluźnienie podłoża. Dzięki temu trawa w naturalny sposób będzie pobudzona do wzrostu i za kilka tygodni odzyska swój dawny blask. Wertykulacja ma szczególne znaczenie w miejscach, w których murawa jest mocno eksploatowana.

Piękny trawnik

Wiosenne porządki w ogrodzie to także tak zwane dosiewki. Aby ukryć miejsca, w których trawa obumarła lub została zniszczona, powinniście ją dosiać. Pamiętajcie o stosowaniu tych samych nasion, z których powstała pozostała część trawnika. Dzięki temu będzie on jednolity i estetyczny. Dosiewka jednak nie może być wykonana w miejscach do tego nieprzygotowanych. Glebę trzeba odpowiednio spulchnić, co znacznie ułatwi ukorzenianie się nowej trawy. Pamiętajcie również o regularnym roszeniu. Tradycyjne podlewanie nie będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż nadmiar wody może wypłukać nasiona trawy.

ZOBACZ:  Polskie gwiazdy, które napisały książki. Chodakowska, Rozenek-Majdan, Lewandowska i nie tylko!

Jak zadbać o trawnik na wiosnę

Aby murawa cieszyła oko soczystą zielenią, należy zadbać o odpowiedni nawóz. W tym przypadku dobrze jest wybrać się do sklepu ogrodniczego i kupić preparat dedykowany do konkretnego gatunku trawy. Sprzedawcy chętnie doradzą, który nawóz będzie najlepszy, a w jego zakupie nieocenioną pomocą będzie pożyczka przez internet.

(artykuł sponsorowany)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x