REALNEWS.PL - INFORMACJE ZE ŚWIATA I KRAJU

Jak wybrać lodówkę wolnostojącą?

Chłodziarko-zamrażarka, czyli po prostu lodówka, to jeden z najważniejszych sprzętów AGD. Dzięki niej przedłuża się trwałość żywności i chroni się ją przed szybkim psuciem. Wiele produktów wymaga bowiem przechowania w niskiej temperaturze, którą zapewnia lodówka nawet w upalne dni.

Jeśli potrzebujesz nowej lodówki, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

  1. Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?
  2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?
  3. Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Lodówka jest niezbędna w każdej kuchni. Przechowuje się w niej wiele surowych produktów, nabiał, a także gotowe zupy, mięsa i inne potrawy, których nie udało się zjeść jednego dnia. Trudno wyobrazić sobie zatem, żeby we współczesnej kuchni zabrakło chłodziarko-zamrażarki. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki model lodówki kupić, sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania.

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Lodówki wolnostojące cieszą się niesłabnącą popularnością, pomimo pojawienia się na rynku lodówek do zabudowy. Modele przeznaczone do swobodnego ustawiania w dowolnym miejscu dobrze sprawdzają się w nietypowych kuchniach oraz znakomicie wpisują się w aranżacje w stylu vintage.

Wybierając lodówkę wolnostojącą, na początek powinno się zadecydować, jaki typ urządzenia jest potrzebny. Klasyczne modele jednodrzwiowe są dostępne w kilku wysokościach. Do kawalerek z niewielkimi kuchniami, dla singli i par wystarczające są lodówki podblatowe. Większość z nich posiada małą zamrażarkę, do której zmieści się przynajmniej kilka podstawowych produktów.

Lodówki jednodrzwiowe o standardowej wysokości mają od 160 do około 200 cm. Dzięki temu znajdzie się wśród nich model o odpowiedniej pojemności nawet dla licznej rodziny. Jednodrzwiowa chłodziarko-zamrażarka jest dość wąska, dlatego łatwo ustawia się ją w kuchniach o ograniczonej powierzchni. Do dużych kuchni można wybrać natomiast lodówki dwudrzwiowe side by side.

W takich modelach ma się dwukrotnie więcej miejsca do przechowywania produktów. Jednocześnie na lodówkę side by side potrzeba w kuchni nawet 120 cm wolnego miejsca. W blokach i małych domkach wygospodarowanie takiej przestrzeni na lodówkę często bywa niemożliwe.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Podczas wybierania lodówki z oferty takiej jak https://www.neonet.pl/duze-agd/lodowki-i-zamrazarki.html warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Chłodziarka jest włączona przez całą dobę niemalże każdego dnia, dlatego zużywa energię elektryczną w większym stopniu niż inne sprzęty. Wysoka klasa energetyczna jest zatem szczególnie ważna w przypadku lodówek, gdyż wpływa na wysokość comiesięcznych rachunków. Dobrym wyborem są lodówki w klasie A++ lub wyższej.

Jeśli chodzi o głośność lodówki, powinno się na nią zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku, gdy kuchnia jest połączona z salonem. Jest to szczególnie istotne, gdy salon pełni również rolę sypialni. Głośna praca lodówki utrudnia zasypianie i sprawia, że wypoczynek po całym dniu pracy jest zakłócony. Cisze działanie dotyczy chłodziarek, które emitują hałas o natężeniu 40-45 dB.

Pojemność lodówki jest zależna przede wszystkich od wybranego typu chłodziarko-zamrażarki. Lodówki podblatowe są najmniejsze, największe są lodówki wolnostojące side by side. Powinno się również przyjrzeć pojemności sprzętu wyrażonej w litrach. Nawet modele tej samej wielkości mogą bowiem mieścić różne ilości produktów spożywczych.

Na wybór lodówki wpływa także design. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów, które mają ciekawe kolory i formy. W ostatnich latach na uwagę zasługują zwłaszcza eleganckie czarne chłodziarki oraz oldschoolowe lodówki w kolorze czerwonym, zielonym itd. Ostatnią kwestią przy wyborze lodówki jest sposób oddawania ciepła. Większość modeli wymaga pozostawienia niewielkiej przestrzeni po lewej i prawej stronie, gdyż wydala ciepło bokami. Jedynie niewielka część lodówek oddaje ciepło tyłem, przez co musi być nieco odsunięta od ściany.

Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Każda lodówka posiada agregat i termostat, którym warto się przyjrzeć. Obecnie większość lodówek posiada jeden agregat. W tanich modelach montuje się agregaty tłokowe, które pracują głośno i są niskiej jakości. Kompresory inwerterowe mają natomiast do 10 lat gwarancji, pracują cicho i rzadko nie psują. Agregaty liniowe cechują się napędem bezpośrednim, są najtrwalsze i najcichsze. Termostat jest natomiast odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury w lodówce. Lodówka standardowa posiada jeden czujnik, natomiast w zaawansowanych urządzeniach każda komora może być wyposażona w odrębny termostat.

Dla osób, które przechowują dużo jedzenia i sporo gotują, przydatną funkcją w lodówce są dwa oddzielne obiegi powietrza. Dzięki nim zapachy jedzenia nie mieszają się. Komory zero utrzymują natomiast temperaturę do 3 stopni i wydłużają trwałość żywności do 2-3 razy. Komory świeżości są za to przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców – chronią przed ich wysychaniem. W najbardziej zaawansowanych modelach lodówek warto przyjrzeć się programatorom, za pomocą których można np. skorzystać z funkcji wakacje.

(artykuł sponsorowany)

Udostępnij artykuł:

Realnews.pl google news
Obserwuj w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
młokos
młokos
3 lat temu

Od miesiąca stoi u nas w kuchni nowy multispace electroluxa. W starej lodówce brakowało już miejsca, ludzi w domu coraz więcej tak jakoś wyszło 😉

Przewijanie do góry