Jak uniknąć błędów podczas oszczędzania?

Jak uniknąć błędów oszczędzania
Fot. mat. prasowy

Wiele osób decyduje się na oszczędzanie, ale nie każdemu udaje się zrealizować założony cel. Powodem są błędy, które niweczą możliwość regularnego odkładania środków w takim wymiarze, jaki został zaplanowany. Warto więc poznać te najpopularniejsze, by ich nie popełniać.

Oszczędzanie pozwala na zbudowanie tzw. poduszki finansowej. To niezwykle istotne, ponieważ taki „bufor” zwiększa poczucie bezpieczeństwa i daje pewność stabilności finansowej. Niestety odkładanie środków nie wszystkim idzie tak gładko, a przyczyną są podstawowe błędy. Część z nich może wynikać z braku edukacji finansowej, a część jest skutkiem powielania niepoprawnych schematów czy trudności w zerwaniu z dotychczasowymi przyzwyczajeniami.

Błąd 1. Nieregularne odkładanie środków

Brak regularności w odkładaniu pieniędzy skutkuje niewielkimi oszczędnościami. Warto zatem zmienić swoje podejście, traktując oszczędzanie jako jeden z priorytetów. Jak tego dokonać?

Załóż, że wpłata na konto oszczędnościowe jest jednym z rachunków do opłacenia. Ustal, że wpłaty będziesz dokonywać w dniu otrzymania wynagrodzenia za pracę. Określ stałą kwotę miesięczną i aktywuj stałe zlecenie przelewu.

Błąd 2. Brak dywersyfikacji oszczędności

Wiele osób, którym udało się zgromadzić na koncie oszczędnościowym większą kwotę, pozostawia środki na rachunku. Warto jednak pójść o krok dalej, decydując się na lokaty. Kalkulator pokazuje, że w ten sposób można zyskać znacznie więcej – szczególnie, jeśli wybrany produkt finansowy charakteryzuje się dość wysokim oprocentowaniem.

Za przykład mogą posłużyć Lokaty Standard dostępne w Toyota Banku. W zależności od wybranego okresu umowy, możesz zyskać nawet do 2% w skali roku. To znacznie więcej niż oprocentowanie kont oszczędnościowych.

Załóżmy, że chcesz ulokować 40 tys. złotych. Jak pokazuje kalkulator zysku z lokaty, najwięcej zarobisz w przypadku 9-miesięcznego okresu – odsetki wyniosą 600 zł. Natomiast najmniej opłacalna będzie lokata jednomiesięczna – kalkulator lokat wskazuje na kwotę odsetek wynoszącą zaledwie 6,67 zł.

Błąd 3. Pospieszny wybór oferty produktu oszczędnościowego

Produkty oszczędnościowe tylko pozornie są do siebie podobne. Najczęściej różnią się detalami, które decydują o przewadze jednej oferty nad pozostałymi. Jeśli nie poświęcisz choćby chwili na analizę podstawowych parametrów, oszczędzanie może być nieefektywne.

ZOBACZ:  Zainwestuj w efektowne kubki koktajlowe

Błąd 4. Nieprzemyślana wypłata środków

Są osoby, które wykorzystują fakt stałego dostępu do odłożonych pieniędzy. Korzystają ze środków bez wyraźnej potrzeby. Efekt? Ich oszczędności tak naprawdę topnieją.

Jeśli zależy ci na skutecznym oszczędzaniu, dokładnie przeanalizuj zasadność każdej wypłaty. Zdecyduj się na to wyłącznie wtedy, gdy nagłego wydatku nie możesz pokryć z bieżącego budżetu.

Oszczędzanie wcale nie musi wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Nie wymaga też dysponowania zaawansowaną wiedzą. Najważniejsza jest systematyczność – odkładanie nawet niewielkich kwot, w długofalowej perspektywie, pozwoli na zgromadzenie potężnego zastrzyku gotówki.

(artykuł sponsorowany)

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx