Przejdź do treści

Jak fotografować smartfonem w nocy?

Jak fotografować smartfonem w nocy
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

W połowie listopada 2018 r. Google otworzył dostęp do funkcji Night Sight dla wszystkich generacji smartfonów, które kiedykolwiek zostały wydane pod marką Pixel. Początkowo tryb ten był dostępny tylko na Pixelu 3 i Pixelu 3 XL, jednak nieco później pojawiły się przekompilowane aplikacje obsługujące pozostałe urządzenia tej firmy.

To właśnie Night Sight można uznać za jeden z pierwszych pełnoprawnych trybów nocnych do fotografowania w warunkach słabego oświetlenia. Między innymi dzięki niemu smartfony Google zaczęły być uznawane za wzorcowe w fotografii.

Aby stworzyć najwyższej jakości i najbardziej szczegółowy obraz, Night Sight wykorzystuje złożony system oparty na pracy SI. Aparat wykonuje kilka ujęć z różnymi wartościami ekspozycji, po czym przejmuje go sztuczna inteligencja, która pobiera niezbędne szczegóły z każdego pojedynczego ujęcia i łączy je w jedno zdjęcie. Podobny system wykorzystuje funkcja nocna w aparacie iPhone’a, a także podobnie działające tryby zastosowano w innych smartfonach. Jednak jest to tylko jeden z czynników niezbędnych do uzyskania wysokiej jakości nocnego zdjęcia. Pozostałe opiszemy poniżej.

Postaraj się znaleźć przynajmniej minimalne źródło światła

Wykonując zdjęcia nocą, chcemy uzyskać jak najbardziej realistyczne ujęcie. Aparat w Twoim smartfonie powinien uchwycić dokładnie to, co widzą Twoje oczy. Aby zdjęcie było udane, musisz znaleźć przynajmniej minimalne źródło światła. Może to być lampa uliczna, oświetlona witryna sklepu, lampka stołowa, a nawet zwykła żarówka.

Niestety, sam tryb nocny to nadal za mało, aby uzyskać dobrej jakości ujęcie. Ciągle najważniejsze jest światło. Jest to czynnik, którego nie można przecenić w fotografii. Dlatego staraj się eksperymentować ze światłem: jeśli to możliwe, przesuń jego źródło w różnych kierunkach od obiektu lub sam obiekt w ustaw różnych odległościach od źródła światła. Powinniśmy też pamiętać, że właściwie użyte oświetlenie umożliwia stworzenie pożądanego odcienia bez obróbki końcowej. Im więcej zyskamy doświadczenia, tym szybciej zaczniemy uzyskiwać lepsze efekty. Dlatego regularnie próbuj robić zdjęcia nocne smartfonem i kreatywnie wykorzystuj dostępne oświetlenie.

Użyj maksymalnego rozmiaru przysłony

Przysłona to otwór wewnątrz aparatu, który określa ilość światła przechodzącego przez obiektyw, a następnie padającego na matrycę. Mówiąc prościej, im większa przysłona, tym lepsze zdjęcia w warunkach słabego oświetlenia. Wartości jej rozmiarów znajdziesz na liście parametrów technicznych Twojego urządzenia mobilnego. W niektórych urządzeniach (na przykład w Samsungu Galaxy S10) można regulować wielkość przysłony. Jeśli twój model smartfona posiada taką możliwość, to koniecznie z niej skorzystaj.

Oczywiście jeżeli chodzi o fotografowanie w nocy, przy słabym oświetleniu, to najlepiej zdecydować się na większy rozmiar przysłony.

Spróbuj zwiększyć szybkość migawki

Powyżej omówiliśmy wielkość apertury, od której zależy ilość światła wpadającego do matrycy. Ale oprócz tego ważny jest również czas, naświetlania. Nazywamy go ekspozycją i mierzymy w sekundach. Im dłużej światło oddziałuje na matrycę, tym jaśniejszy i bardziej szczegółowy będzie obraz. W pełnoprawnych aparatach czas otwarcia migawki jest liczony od momentu otwarcia migawki po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, aż do jej zamknięcia. W aparatach urządzeń mobilnych zazwyczaj nie jest możliwe całkowite zaimplementowanie zmiany czasu otwarcia migawki. Dlatego najczęściej stosuje się symulację ekspozycji.

Aby zasymulować długą ekspozycję, smartfon w sposób ciągły robi zdjęcia przez określony czas, a następnie skleja je w jeden obraz. Przykładowo, po aktywacji trybu „Noc” na IPhonie, za pomocą specjalnego przełącznika można zmienić czas naświetlania. To samo często można zrobić na innych nowoczesnych smartfonach. Im dłuższy czas otwarcia migawki, tym jaśniejszy będzie obraz.

Wykonywanie dobrej jakości nocnych zdjęć smartfonem nie jest łatwe. Wymaga nabycia odpowiedniego doświadczenia i zrozumienia jak działa aparat. Nawet kiedy zrobimy względnie udane zdjęcie, które dobrze prezentuje się na ekranie smartfona, to nie będzie automatycznie oznaczać, że równie dobrze będzie wyglądać jako papierowa odbitka. Dlatego jeśli masz zamiar wywołać zdjęcia wykonywane nocą, przy ograniczonym oświetleniu, wcześniej skonsultuj się z pracownikiem wybranego fotolabu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zamówione fotografie zachowają odpowiednią jakość.

(artykuł sponsorowany)

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx