Przejdź do treści

Inauguracja platformy edukacyjnej: Cześć ciało!

Cześć ciało
Olga Kwiecińska (w środku), Piotr Głowacki, fot. Mieszko Piętka/AKPA

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

12 czerwca odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca internetową platformę edukacyjną Fundacji Cześć ciało! Jej misją jest wszechstronne wsparcie edukacyjne młodych ludzi w trakcie dojrzewania.

Założycielką Fundacji Cześć ciało! i pomysłodawczynią platformy Cześć ciało! jest Olga Kwiecińska. Jest ona dziennikarką, producentką, a prywatnie mamą czwórki dzieci. Olga opowiedziała o platformie i zaprosiła na scenę ekspertów – dr Agnieszkę Nalewczyńską, ginekolożkę, profesor ginekologii Marzenę Dębską, dr. Michała Brzezińskiego, pediatrę i gastroenterologa oraz Agatę Solę, seksuolożkę.

„U podstaw platformy Cześć ciało! leżała chęć pomocy młodym ludziom w okresie dojrzewania. Stworzyliśmy przyjazne i dostępne miejsce, w którym młody człowiek w okresie dojrzewania, będzie mógł znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, na które rodzice często nie potrafią odpowiedzieć. Udało nam się zebrać wspaniałych ekspertów z wielu dziedzin i nakręcić 400 krótkich filmików, które odpowiadają na wiele pytań, krótko, rzeczowo i w przystępny sposób. Docieramy za pomocą kanałów społecznościowych, czyli tam, gdzie są młode osoby. Chcemy wejść do szkół, przygotowujemy webinary i mamy nadzieję, że dzięki Cześć ciało! zwiększymy samoświadomość własnego ciała, która jest kluczowa w dalszym rozwoju” – Olga Kwiecińska.

Cześć Ciało! to miejsce, w którym można znaleźć informacje na wszystkie nurtujące pytania w kontekście dojrzewania. Digitalowa platforma jest darmowym, kompleksowym i przyjaznym miejscem gwarantującym dostępność, wiedzę ekspercką podaną w przystępny sposób i spotkania ze znanymi gwiazdami, które dzielą się swoimi doświadczeniami z czasu, kiedy same dojrzewali.

„Podpaska”, „penis”, „piersi”, „miesiączka” istnieją w słowniku i najwyższy czas mówić o tym wprost, neutralnie, bez negatywnych konotacji. Jaki kolor powinna mieć krew z miesiączki? Co zrobić, kiedy strasznie się pocę? Mam nierówne piersi. Czy to normalne, że penis się odchyla? Pryszcze – wyciskać czy nie? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w Cześć ciało!

Inauguracja nowej platformy edukacyjnej

Edukacyjny przewodnik, stworzony po to, by rozmawiać dojrzewaniu i o tym, co dzieje się w tym czasie z ciałem i emocjami, powstał we współpracy z ekspertami i specjalistami z zakresu: pediatrii, urologii, ginekologii, dietetyki i psychologii, którzy w krótkich filmach odpowiadają na wiele pytań. Cześć ciało! skierowane jest nie tylko do młodych osób, ale również dorosłych. Do tych, którzy chcą nawiązać dojrzałą relację z dojrzewającymi młodymi ludźmi – rodziców, opiekunów, nauczycieli.

„W moim odczuciu największym problemem w znalezieniu wspólnego języka pomiędzy światem osób dojrzewających a dorosłych jest brak umiejętności komunikacji. I nie jest to zaskoczeniem, ponieważ wszyscy cierpimy na deficyty komunikacyjne. Jest nam trudno rozmawiać w związkach, w relacjach. Jest nam – jako osobom dorosłym – trudno rozmawiać ze swoimi rodzicami. A co ma powiedzieć osoba, która jest nastolatkiem, w momencie, kiedy to na niej często spoczywa odpowiedzialność za to, żeby dostosować się do zasad komunikacji, które proponują dorośli. A przy burzy hormonalnej i tym wszystkim, co dzieje się „wewnątrz” nastolatka, co uwrażliwia, frustruje, drażni i powoduje emocjonalne reakcje, trudno jest złapać szerszą perspektywę” – mówi Agata Stola, seksuolożka.

„Dla młodej osoby jest to często nieosiągalne. Jedną z intencji, która przyświecała Fundacji „Cześć Ciało”, a dla mnie osobiście tworzy ogromną wartością tego projektu, jest stworzenie całej gamy podpowiedzi, w jaki sposób można komunikować się z młodą osobą, poruszając trudne tematy skutecznie, dobrze, bezpiecznie i w oparciu o wzajemny szacunek. Kampanię „Cześć Ciało” skierowano nie tylko do młodych osób, ale również do dorosłych. Do tych, którzy chcą nawiązać lepszą relację i zadbać o komunikację z nastolatkami w okresie dojrzewania. Nastolatki chcą rozmawiać, ale komunikacja prowadzona z pozycji władzy i autorytetu nie jest dla nic ani atrakcyjna, ani przyjemna. Dzięki „Cześć Ciało” dorośli dostają podpowiedź: jak rozmawiać. Jak aktywnie słuchać, jak mówić nie osądzając młodej osoby, w jaki sposób budować zaufanie, okazywać empatię” – dodaje Agata Stola.

Znane osobistości na wydarzeniu

W spotkaniu wzięli również udział artyści, celebryci i influencerzy, w tym m.in. Anna Czartoryska-Niemczycka, Piotr Głowacki, Lara Gessler, Ada Fijał, Jakub Kosel, Justyna Szyc-Nagłowska i Maria Konarowska.

„Pozornie dostęp do wiedzy jest duży. Problem w tym, że jest ona nieuporządkowana, a jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Treści często nie są dostosowane do wieku i poziomu percepcji. Wystarczy dać młodym ludziom dobre narzędzie, jakim jest platforma „Cześć ciało!”. W nim mogą znaleźć wszystko na temat dojrzewania” – przyznała Lara Gessler.

„Jestem bardzo wdzięczna Oldze, że stworzyła platformę, dając nam, rodzicom świetny materiał. Dzięki niemu będziemy umieć rozmawiać ze swoimi dziećmi w bardziej otwarty i mądry sposób niż robili to nasi rodzice. Staram się rozmawiać ze swoimi dziećmi, które bardzo mi ten dialog ułatwiają. Są ciekawe świata otwarte i nie boją się pytać” – dodała Anna Czartoryska-Niemczycka.

Edukacyjne treści można znaleźć w social mediach – FB, YouTube, Tik-toku czy Instagramie oraz na stronie internetowej czesccialo.pl.

Cześć ciało
Olga Kwiecińska, Anna Czartoryska-Niemczycka, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Cześć ciało
Lara Gessler, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Cześć ciało
Ada Fijał, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Cześć ciało
Jakob Kosel, fot. Piętka Mieszko/AKPA
Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx