REALNEWS.PL - NIEZALEŻNY PORTAL INFORMACYJNY

„Houria” od dziś w kinach!

Houria w kinach
Fot. kadr z filmu "Houria"

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Już od dziś w kinach film „Houria”, w reżyserii wielokrotnie nagradzanej Mounii Meddour („Papicha”). „Houria” to pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.

Houria (genialna Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala.

Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia.

– Houria jest symbolem wszystkich kobiet pozbawionych głosu – mówi reżyserka Mounia Meddour – Komunikacja odbywa się poprzez ciała, które chciano powstrzymać. Ciało będzie „naprawiać się” poprzez taniec, by odnaleźć pewną wolność i piękno. W „Hourii” kobiety łączą się wokół tańca. Razem poprawiają swoje warunki życia, stają się silniejsze i bardziej odporne. Tańczymy, ponieważ musimy komunikować się z naszymi ciałami i z innymi, a tym samym stworzyć więź. Kobiety mają również pragnienie tworzenia i potrzebę przemiany. Sztuka w ogóle może pomóc nam przetrwać i uzyskać pewną wolność, zwłaszcza w społeczeństwach patriarchalnych. Sztuka kolektywna może być źródłem emancypacji i wywierać silny wpływ na społeczeństwo – dodaje.

Google News
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

Zobacz również:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx