Fundamenty zimą – na co zwrócić szczególną uwagę

Fot. mat. prasowy

OBSERWUJ NAS:

Tradycyjnie przyjęło się, że roboty na budowie mogą trwać od ciepłej wiosny do łagodnej jesieni. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych – również tych wykorzystywanych przy produkcji betonu – dotychczasowe terminy krańcowe można przesunąć.

Dzięki temu możliwe stało się prowadzenie prac budowlanych praktycznie przez cały rok.

Fundament – podstawa każdego budynku

Wciąż najlepszym rozwiązaniem dla budowy jest zakończenie stanu surowego zamkniętego, zanim temperatura gruntu spadnie poniżej zera. Zamarzająca woda, która w ten sposób zwiększa swoją objętość, jest największym zagrożeniem dla fundamentów. Tym bardziej że to właśnie ona jest jednym z trzech, obok cementu i kruszywa, kluczowych składników betonowej mieszanki. Zjawiska fizyczne odpowiadają za osłabienia materiałów, wykruszenia, pęknięcia i inne wady, które mogą wpłynąć na pogorszenie paramentów całej konstrukcji. Niska temperatura zmienia również strukturę gleby, co może zniweczyć cały włożony trud w wykopanie niezbędnych otworów. Co więcej, samo ich wykonanie może okazać się po prostu niemożliwe…

Pamiętaj – fundament to podstawa konstrukcji całego domu. Od jego wytrzymałości będzie zależeć trwałość i bezproblemowa eksploatacja Twojego gospodarstwa. Czy warto ryzykować i wylewać w nie beton przy ujemnych temperaturach?

Zabezpieczenie fundamentów przed mrozem

Jeżeli prace związane z budową domu nie zostały zakończone, to przed zimą należy koniecznie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie kluczowych jego elementów. Wylane, betonowe fundamenty muszą być ochronione przed działaniem ujemnych temperatur. Ocieplenie płytami z polistyrenu czy styropianu wraz z folią i równoczesne obsypanie ziemią, często jest wystarczającym rozwiązaniem. Jeżeli mamy gotową płytę fundamentową, to także należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Dobrym pomysłem jest szczelne ułożenie słomianych mat, jak również płyt styropianowych. Folia budowlana przygnieciona kamieniami dodatkowo osłoni przed działaniem wiatru czy innych czynników atmosferycznych.

A jeżeli mamy sam wykop? Także jego nie można pozostawić na działanie zimy. Mróz może osłabić i rozluźnić konstrukcję otworów, co może spowodować konieczność przeprowadzenia wiosennych modyfikacji.

ZOBACZ:  Jak dopasować zimowe buty do sukienki?

Zakończ stan surowy przed zimą

Ze względu na mnogość problemów technologicznych budując dom warto pamiętać, aby zakończyć jego stan surowy przed zimą. To oznacza konieczność wylania betonowych fundamentów, postawienie ścian, wybudowanie podłogi na gruncie, ustawienie stropów. Wtedy zabezpieczenie takiego domu jest stosunkowo proste – wymaga jedynie położenia mat ze słomy lub płyt styropianowych i przykryciu ich folią.

Specjalne mieszanki do betonu

Aby uniknąć problemów z prowadzeniem prac w niskich temperaturach, najlepiej dokładnie oszacować czas, jaki trzeba poświęcić na zamknięcie stanu zerowego. Co stanie się, gdy sytuacja zmusza nas do prowadzenia robót zimą? Tu pomocna jest najnowocześniejsza technologia materiałów budowlanych. Zastosowanie nowych dodatków czy domieszek sprawia, że możliwe jest wylewanie betonu także przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Nie ma co ukrywać – takie rozwiązania kosztują. Gdzie zwrócić się po odpowiednie materiały?

Betoniarnia Wrocław – Górażdże

W żadnej innej porze roku, jak w zimie, dostawy od renomowanych dostawców nabierają szczególnego znaczenia. A wybór jest ogromny, tylko w przypadku betonu możemy skorzystać z oferty 1075 wytwórni! Na wrocławskim rynku skutecznie działają punkty koncernu Górażdże, który jest częścią światowego koncernu Heidelberg Group. Działający od dziesięcioleci eksperci budowlani doradzą przy doborze mieszanki odpowiadającej najwyższym oczekiwaniom. Górażdże betoniarnia Wrocław oferuje doskonałej jakości beton. Czas już zatem sprawdzić ofertę sześciu wrocławskich betoniarni Górażdże!

(artykuł sponsorowany)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x