W niedzielę, 23 marca, w warszawskim Muzeum POLIN odbyła się pierwsza edycja Gali Muzyki Jazzowej w ramach Fryderyk Festiwalu 2025. To historyczne wydarzenie przyniosło wiele emocji, znakomitych występów i momentów, które na długo zapadną w pamięć miłośników jazzu.
Podczas gali wręczono statuetki Fryderyka w pięciu jazzowych kategoriach, a najważniejsze wyróżnienie wieczoru – Złotego Fryderyka za całokształt twórczości – otrzymał zespół Walk Away. Grupa powstała w 1985 roku z inicjatywy perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego, który do współpracy zaprosił m.in. Adama Wendta, Zbigniewa Jakubka, Bernarda Maseliego i Jacka Niedzielę. W tym roku zespół świętuje 40-lecie istnienia i to właśnie ich wieloletni wkład w rozwój polskiej sceny jazzowej został uhonorowany.
Wieczór obfitował w wyjątkowe występy – na scenie pojawiło się niemal 50 artystów. Specjalnie na potrzeby wydarzenia powołano All Stars Fryderyk Big Band, który towarzyszył momentom wręczenia nagród. Publiczność mogła podziwiać niecodzienne muzyczne kolaboracje: m.in. Voice Act z duetem Malediwy, Atom String Quartet wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Wojciechem Myrczkiem, czy Manolo Musica Blanca y Negra w towarzystwie Kacpra Malisza. Niezapomnianym finałem gali był wspólny występ Ewy Bem, Agi Derlak oraz kwartetu smyczkowego Atom String Quartet.

Za artystyczną stronę wydarzenia odpowiadał dyrektor artystyczny – kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk. Gala zostanie wyemitowana w poniedziałek, 24 marca o godz. 19:00 na antenie TVP Kultura. Będzie również dostępna na kanale YouTube.

Jazzowa gala otworzyła tegoroczny cykl wydarzeń Fryderyk Festiwalu, który w 2025 roku zawita do trzech miast: Warszawy, Katowic i Krakowa. Gala Muzyki Klasycznej odbędzie się 30 marca w siedzibie NOSPR w Katowicach, a zwieńczeniem festiwalu będzie Gala Muzyki Rozrywkowej 5 kwietnia w krakowskiej Tauron Arenie.
Fryderyk Festiwal 2025 – Gala Muzyki Jazzowej
Fryderyki to najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce, przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną – złożoną z niemal 1800 przedstawicieli branży: artystów, producentów, dziennikarzy i ekspertów muzycznych. Akademia dzieli się na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Każdy członek może należeć tylko do jednej z nich i tylko w jej ramach oddaje głosy.
Laureaci wyłaniani są w dwóch turach tajnego głosowania – w pierwszej wskazuje się nominowanych, w drugiej wybiera się zwycięzcę. W przypadku remisu statuetkę otrzymują ex aequo wszystkie wyróżnione pozycje.
Tegoroczna Gala Muzyki Jazzowej pokazała, że jazz w Polsce ma się świetnie – zarówno pod względem artystycznym, jak i emocjonalnym.
Wyniki:
- Fonograficzny Debiut Roku – Jazz – Szymon Zawodny
- Album Roku Jazz Eksperymentalny / Współczesna Muzyka Improwizowana – Współgłosy, Marcel Baliński Współgłosy
- Jazzowy Kompozytor / Jazzowa Kompozytorka Roku – Mateusz Smoczyński
- Jazzowy Artysta / Jazzowa Artystka Roku – Tomasz Dąbrowski
- Album Roku Jazz – Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings Better
Nowości muzyczne – najnowsze informacje ze świata muzyki.