Fotowoltaika – jak napisać wniosek o dofinansowanie?

Fotowoltaika dofinansowanie
Fot. mat. prasowy

OBSERWUJ NAS:

W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. W dużej mierze odpowiedzialne są za to programy dofinansowujące przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim coraz więcej polskich gospodarstw jest w stanie sfinansować inwestycję w panele fotowoltaiczne i cieszyć się darmową i w pełni ekologiczną energią elektryczną.

Fotowoltaika dofinansowanie.

Fotowoltaika – co to jest i jak działa?

Fotowoltaiką nazywamy specjalne panele montowane na dachu budynku lub innej nasłonecznionej powierzchni, których zadaniem jest przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jeden panel fotowoltaiczny tworzą poszczególne ogniwa fotowoltaiczne złożone w macierz. Umożliwia to zwiększenie ich napięcia roboczego oraz zmaksymalizowanie efektywności.

Zatem w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne? Cały proces jest możliwy dzięki zastosowaniu półprzewodników. Są one w większości zbudowane są z krzemu. Ich ekspozycja na światło słoneczne powoduje samoczynną produkcję prądu elektrycznego w wyniku tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego.

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne jest w stanie wygenerować około 3 amperów przy napięciu wynoszącym mniej więcej 0,5 V. To w przeliczeniu daje nam około 1,5 wat. Ta moc tylko pozornie wydaje się niewystarczalna. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jeden panel składa się z dziesiątek ogniw. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna umożliwia zazwyczaj uzyskanie między 200 a 300 watów z jednego metra kwadratowego. Oczywiście, na rynku dostępne są także systemy o większej efektywności, ale ze względu na dużo wyższą cenę ich zakup nie zawsze jest opłacalny. Można to w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator fotowoltaiki.

Wybierając przyszłą instalację, uważaj na często popełniany błąd, którym jest mylenie fotowoltaiki z solarami. Chociaż obie technologie na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne ze względu na wygląd paneli, to tak naprawdę więcej je dzieli niż łączy. Panele słoneczne również montuje się na dachach budynków. Służą one tylko do podgrzewania wody. Zasada ich działania polega na pochłanianiu ciepła generowanego przez promienie słońca oraz późniejszym wykorzystywaniu go do ogrzewania wody znajdującej się w domowej instalacji. Panele słoneczne ze względu na ograniczone zastosowanie oraz relatywnie niską efektywność są systematycznie wypierane przez systemy fotowoltaiczne.

ZOBACZ:  Maja Ostaszewska ma koronawirusa. Opisała swoje objawy

Fotowoltaika – czy warto i czy to się opłaca?

Wielu z nas zastanawia się, czy dobrą inwestycją jest fotowoltaika. Opinie jej użytkowników zazwyczaj są bardzo pozytywne. Nowoczesne systemy cechują się wysoką efektywnością pozwalającą sprostać potrzebom całego gospodarstwa domowego, a panele są w stanie wytrzymać nawet opady gradu. Do inwestycji zachęca również bardzo długa gwarancja, która często wynosi aż 25 lat. Przejdźmy jednak do tego, co interesuje nas najbardziej, czyli opłacalności.

„Fotowoltaika działa przez cały rok – także zimą. Instalacja może pracować w ujemnych temperaturach, należy jednak pamiętać o jej odśnieżaniu, gdyż zalegający śnieg utrudnia dostęp światła słonecznego i negatywnie wpływa na efektywność całego systemu. Trzeba również liczyć się z nieco mniejszą produkcją prądu w sezonie jesienno-zimowym. Jest to spowodowane gorszym nasłonecznieniem oraz mniejszą liczbą godzin, w których świeci słońce” – wyjaśnia specjalista z Aasa dla Biznesu.

Całoroczny charakter pracy systemu sprawia, że fotowoltaika to sensowna alternatywa dla energii elektrycznej dostarczanej przez elektrownie. Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych, dbamy również o środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu liczników dwukierunkowych nadmiar wytworzonego prądu jest automatycznie sprzedawany do sieci energetycznej, pozwalając nam obniżyć rachunki.

Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

Do obliczeń przyjmijmy, że nasz dom zużywa w ciągu roku 4 000 kilowatogodzin, cena jednostkowa za KW/h wraz z opłatą przesyłową wynosi 0,70 złotych, a rozliczenie z dostawcą energii odbywa się w cyklu rocznym. Oznacza to, że w ciągu roku za prąd zapłacisz mniej więcej 2 800 złotych.

Do instalacji zostaną użyte panele fotowoltaiczne o sprawności wynoszącej około 20% oraz mocy 370 kWp (szczytowa moc panelu w warunkach maksymalnego naświetlenia). Na dachu zostanie ich zamontowanych łącznie 12 sztuk. Zapewni to łączną moc wynoszącą 4,5 kWp. (Fotowoltaika – dofinansowanie, czytaj dalej).

ZOBACZ:  Magda Wójcik: Na początku kwarantanny czułam się jak w Domu Wielkiego Brata

Fotowoltaika w takiej konfiguracji powinna wygenerować około 4 000 kilowatów rocznie. Musisz jednak pamiętać o tym, że tylko ¼ prądu zostanie zużyta na bieżąco, a reszta spowoduje „cofnięcie” licznika. Z wygenerowanej nadwyżki będziesz korzystał w momencie, w którym panele fotowoltaiczne nie będą produkować prądu, czyli podczas nocy oraz pochmurnych dni. Niestety, 20% wytworzonej przez panele fotowoltaiczne energii zostanie potrącone przez sieć energetyczną. Dlatego też już na samym początku założyliśmy zakup odpowiednio mocniejszej instalacji.

„Ile zatem kosztuje fotowoltaika? Ceny takiego systemu powinny zamknąć się w przedziale 20 – 22 tys. złotych brutto. W ciągu 25-letniego okresu eksploatacji instalacja wyprodukuje mniej więcej 90 MWh. Biorąc pod uwagę obecne ceny prądu, na zwrot z inwestycji możesz liczyć już po 8 latach. W praktyce „na zero” możesz wyjść jeszcze szybciej, biorąc pod uwagę czekające nas w najbliższym czasie podwyżki cen prądu” – podsumowuje analityk finansowy z https://www.aasadlabiznesu.pl/.

Jak napisać wniosek o dofinansowanie?

Fotowoltaika – dofinansowanie. Program „Mój Prąd” jest główną możliwością ubiegania się o dopłatę do fotowoltaiki. Dofinansowanie wynosi obecnie 5 000 złotych. W roku 2020 z rządowego programu według oficjalnych statystyk skorzystało około 220 tys. osób w Polsce.

Fotowoltaika dofinansowanie

W 2020 roku wnioski do programu „Mój Prąd” można było przesyłać tylko drogą elektroniczną poprzez portal gov.pl. Formularz wymagał podania swoich danych osobowych oraz miejsca zamieszkania. W dalszej części wniosku niezbędne było podanie szacowanych kosztów brutto całej instalacji oraz metody jej wykonania. Dopłata przyznawana była w wysokości 50% kosztów instalacji, wynosząc maksymalnie 5 000 złotych.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika dofinansowanie. Zainstalowane panele fotowoltaiczne można odliczyć od podatku w ramach tak zwanej ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna wysokość odliczenia wynosi 53 000 złotych na jednego podatnika.

Instalacja fotowoltaiczna może zostać odliczona przez przedsiębiorców oraz osoby fizyczne. Do otrzymania ulgi podatkowej kwalifikują się także uczestnicy programu „Mój Prąd”.

ZOBACZ:  Aleksandra Kisio: Staram się robić dla naszego klimatu i naszej Ziemi jak najwięcej

Ze względu na stosunkowo skomplikowany proces odliczania fotowoltaiki od podatku zadanie to powinno się powierzyć firmie księgowej lub licencjonowanemu doradcy podatkowemu.

(artykuł sponsorowany)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x