Przejdź do treści

Finał Responsible Fashion Awards 2020. Zobacz kto wygrał

Responsible Fashion Awards 2020
Fot. Piotr Podlewski/AKPA

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Po sukcesie pierwszej edycji konkursu Responsible Fashion Awards organizowanego przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru, w Kampusie Vizja Park odbyła się druga edycja wydarzenia. Responsible Fashion Awards to pierwszy pro etyczny oraz pro ekologiczny polski konkurs dla projektantów mody, którzy są zainteresowani odpowiedzialnym tworzeniem ubrań, etyką oraz ekologią.

Responsible Fashion Awards 2020. „Celem konkursu jest przede wszystkim promowanie zrównoważonej mody oraz zrównoważonych rozwiązań. Zarówno technologicznych jak i estetycznych, które pomogą we wprowadzaniu innowacji związanych z etyką i z ekologią w projektowaniu ubioru. Za sprawą konkursu chcemy też promować młodych projektantów, którzy są empatyczni, wrażliwi oraz oddani idei odpowiedzialnej mody” – powiedziała dr Magdalena Płonka, Dyrektorka MSKPU oraz Wykładowczyni CSR.

RFA 2020

W tym roku finał RFA przyjął nieco inną formę. Zagraniczni członkowie Jury nie mogli przybyć osobiście na wydarzenie, ale połączyli się z Warszawą za pomocą aplikacji, dzięki której mogli zobaczyć projekty tegorocznych uczestników, zadać im pytania oraz wybrać najlepszy projekt. Podobnie jak w ubiegłym roku decyzja nie była łatwa, ponieważ poprzeczka była zawieszona wysoko. „Uczestnikami RFA są młodzi ludzie, otwarci na świat oraz bardzo świadomi pewnych potrzeb, dlatego tegoroczne prace były przemyślane. W tych projektach widać osobowość projektanta, jego myśli, a czasem nawet lęki.

Żyjemy w takich czasach, w których tych emocji jest dużo. Więc naturalnym stało się, że znalazły one swoje odbicie również w pracach konkursowych” – powiedziała członkini Jury, Anna Miazga. „To co się dzieje w społeczeństwie, nasze emocje i zachowania mają ogromne odzwierciedlenie też w twórczości, także w modzie. Wszystkie projekty były bardzo różnorodne i widać w nich było indywidualizm uczestników, to, że każdy miał swoją wizję. W ocenie prac finalistów braliśmy pod uwagę wiele aspektów. M.in. idee zrównoważonej mody, którą implementowali w swoich projektach, ale też aspekt wizualny i techniczny” – dodała Anna Sołtys.

Jury, w którego skład wchodzili: Ola Bąkowska (Project manager Circular Textiles w Circle Economy), Magdalena Floryszczyk (wykładowczyni MSKPU, marka LABO), Wiktoria Frankowska (Absolwentka MSKPU, zwyciężczyni I edycji RFA), Dobrosława Gogłoza (Head of Strategy w All Hands Agency), Bram Jespers (Professor The Royal Academy of Fine Arts Ghent), Katarzyna Szpicmacher i Aleksandra Kantor (BIO2materials), Martyna Kozłowska (koordynatorka kampanii antyfutrzarskiej Fundacji Viva), Theresa Lobo (Professor IADE Creative University Portugal), Anna Miazga (Ekspertka i innowatorka zrównoważonego rozwoju w modzie), Giovanni Otonello (Profesor dizajnu IED Milano), Piret Puppart (Professor KA- Estonian Academy of Fine Arts), dr Magdalena Płonka (Dyrektorka MSKPU & Wykładowczyni CSR), Anna Sołtys (Dyrektorka biura produktowego Reserved), Ricardo Terzo (Vogue Italia ) oraz Michał Zaczyński (Dziennikarz, krytyk mody), po długich obradach wyłoniło zwyciężczynię.

Magdalena Bylewska moda
Magdalena Bylewska, fot. Podlewski/AKPA

Responsible Fashion Awards 2020. Kto wygrał?

Spośród 10 uczestników konkursu, miano najlepszej przypadło Ewelinie Szymańskiej. „Inspiracją do mojego projektu była nostalgia, uczucie, które w dzisiejszych czasach towarzyszy większości z nas. Dla mnie z nostalgią wiązał się czas, kiedy mieszkałam w Wielkiej Brytanii. Tam narodziła się moja pasja do projektowania odzieży. Pierwszym muzeum jakie odwiedziłam mieszkając w Londynie było Tate Modern, później byłam tam jeszcze kilkukrotnie. Oczywiście bardzo zafascynowała mnie architektura tego budynku, to właśnie nadało kształt mojej kolekcji. Abstrakcyjne obrazy, które tam widziałam, zainspirowały mnie do stworzenia printów. Wykonałam je własnoręcznie z użyciem ekologicznych farb do tkanin” – powiedziała o swoim projekcie laureatka RFA. Od organizatorów konkursu otrzymała nagrodę w wysokości 5000 złotych oraz roczne stypendium w MSKPU. Dodatkową nagrodą jest udział w Pokazie Dyplomowym 2021 oraz ekologiczne tkaniny od LPP na realizację kolekcji.

Ewelina Szymańska moda
Magdalena Płonka i Ewelina Szymańska, fot. Podlewski/AKPA
Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx