Festiwal Kultury Narodowej. Briefing prezesa TVP z tej okazji

Briefing Prezesa TVP
Fot. Mieszko Piętka/AKPA

OBSERWUJ NAS:

W dniach 22.02 – 1.03 odbędzie się I Festiwal Kultury Narodowej. Podczas Festiwalu na stronie fkn.tvp.pl będzie można obejrzeć blisko 100 produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej. W sumie będzie to 450 godzin treści tożsamościowych powstałych w latach 2018-2020.

Prezentowane w ramach Festiwalu filmy i seriale fabularne, produkcje dokumentalne, spektakle oraz koncerty, również te po rekonstrukcji, będzie można oglądać bez ograniczeń na ogólnodostępnej i bezpłatnej stronie fkn.tvp.pl w trakcie trwania festiwalu. “Festiwal, który po raz pierwszy wystartuje w tym roku, myślę że będzie trwałym elementem polskiego pejzażu. Przetrwaliśmy jako Państwo, bo mieliśmy bardzo silną kulturę. Jest wielką misją Telewizji Polskiej odwołać się do tych pierwiastków, które budują wspólnotę. Budują Polskość, budują naszą tożsamość, stąd pomysł na ten Festiwal” – powiedział Jacek Kurski, prezes Zarządu TVP.

“Europa jest częścią naszego dziedzictwa, a nasze dziedzictwo jest dziedzictwem europejskim. Chcielibyśmy, aby ten Festiwal nie był żadnym postulatem.Żeby nie był zapowiedzią, ale był pokazaniem Państwu jak wiele się dzieje wokół upowszechniania tego dziedzictwa” – dodał Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP.

Briefing prezesa TVP z okazji Festiwalu Kultury Narodowej

Nagradzane filmy Filipa Bajona i Jana Jakuba Kolskiego, uznane przez widzów seriale, m.in. “Wojenne dziewczyny” i “Młody Piłsudski”, dokumenty po rekonstrukcji Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Fidyka, Krzysztofa Zanussiego i Grzegorza Królikiewicza, wyjątkowe koncerty poświęcone św. Janowi Pawłowi II i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Także spektakle “Wesele”, “Inspekcja” i “Dziady”, to tylko wybrane spośród prawie 100 produkcji, które znajdą się na stronie fkn.tvp.pl. Telewizja Polska udostępni bez ograniczeń, aż 450 godzin treści wideo o tematyce tożsamościowej.

Agata Konarska
Agata Konarska, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Ważnym punktem Festiwalu będzie codzienne Studio Festiwalowe, które na stronie fkn.tvp.pl stanie się żywym miejscem spotkań artystów z publicznością. Wśród gości zobaczymy znanych reżyserów, producentów, aktorów oraz dziennikarzy i krytyków. Rozmowy z nimi poprowadzą: Agata Konarska, Katarzyna Sanocka i Marcin Wikło. Codziennie o godz. 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00 prowadzący wspólnie ze swoimi gośćmi przedstawią najciekawsze produkcje w jednej z sześciu kategorii. Każdy dzień zakończy się podsumowaniem, które będzie można obejrzeć o godz. 20:00 na stronie festiwalowej oraz po godz. 22:30 w TVP Historia.

ZOBACZ:  Olga Buława, Miss Polski 2018: Po wygranej stałam się osobą publiczną i podlegałam ocenie

Festiwal Kultury Narodowej w TVP

Rozmowy podczas pierwszych dwóch dni Festiwalu pod hasłem “Filmowa Polska” poprowadzą Katarzyna Sanocka i Agata Konarska. Zaproszą one do Studia Festiwalowego cenionych twórców filmów i seriali fabularnych. W środę, 24 lutego Marcin Wikło porozmawia ze swoimi gośćmi o najciekawszych filmach przedstawiających “Polskę w obiektywie utytułowanych dokumentalistów”. W ramach czwartku z Teatrem pod hasłem “Scena narodowa” Studio wypełnią rozmowy o najciekawszych spośród 19 udostępnionych spektakli. Poprowadzi je Katarzyna Sanocka.

Jacek Kurski Festiwal Kultury Narodowej
Jacek Kurski, Mateusz Matyszkowicz, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Gala wręczenia nagród będzie emitowana 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 21:55 w TVP1 i TVP Historia i na stronie fkn.tvp.pl .

Wszystkie festiwalowe produkcje i koprodukcje TVP powstały między 1 stycznia 2018 r. a 31 grudnia 2020 r. i zostały zakwalifikowane przez zespoły selekcyjne do sześciu kategorii: “Film i serial fabularny”, “Film i serial dokumentalny”, “Teatr”, “Rekonstrukcja”, “Koncert i widowisko”, “Dziedzictwo św. Jana Pawła II”. Najwybitniejsze pozycje w każdej z kategorii zostaną nagrodzone Złotymi Ryngrafami, przyznawanymi przez Zarząd Telewizji Polskiej. Prezes Zarządu Jacek Kurski oraz Członek Zarządu Mateusz Matyszkowicz przyznają również dwie nagrody specjalne – Platynowe Ryngrafy.

Festiwal Kultury Narodowej

Festiwal będzie nawiązywał w swej symbolice do historii Polski. Jego nazwa “Pamięć i Tożsamość” czerpie z tytułu ostatniej książki-wywiadu św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości w spotkaniu z Bogiem i znaczenia słów “Ojczyzna”, “Naród”, “Europa”. Scenografia Studia Festiwalowego i Gali wykorzystuje motyw drzewa, które nawiązuje do trwałości, mocy i zakorzenienia w tradycji. Natomiast nagrody w postaci Ryngrafów symbolizują pamięć o poległych bohaterach narodowych.

I Festiwal Kultury Narodowej w formule on-line, wraz z towarzyszącym mu Studiem Festiwalowym, rozpocznie się już 22 lutego na ogólnodostępnej i bezpłatnej stronie fkn.tvp.pl.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x